Hogy áll a tudomány a Maghasadás-kutatással?
Tegnap láttam egy nagyon érdekes dokumentum filmet, arról szólt, hogy milyen problémái lesznek a Földnek a távoli jövőben, ha nem irtjuk ki egymást.. pl. a nap egyre felmelegszik, így az élhető zóna kintebb kerül, mint a Föld, de van megoldás, be kell vonzani aszteroidákat. Utána viszont komolyabb a gond, bár a nap nem lesz szupernova, de fehér törpévé alakul, így fagyhalál vár mindenre, így egy darabig az óceán alján élhetnénk, de idővel az is befagy, és akkor vége a dalnak. Erre azt találták ki a tudósok, hogy létre kellene hozni egy Napot a Földön, amivel így amíg van hidrogén, addig korlátlan energiát, hőt, fényt lehetne létrehozni. A film szerint folyamatban vannak kísérletek már miniatűr napot létrehozni, valami 3 focipályánnyi lézerrel 1 pici hidrogénnel töltött kapszulára célozva, de még nem sikerült gazdaságosan maghasadást megoldani.
Na már most, a film könnyen lehetett 5-10 éves is, szóval érdekelne, hogy közelebb kerültünk-e bármivel a megoldáshoz az eltelt idő alatt.
A maghasadásnak az égvilágon semmi köze sincs a Naphoz, se a hidrogénhez. Amire Te gondolsz, az a magfúzió (egyesülés, összeolvadás). Ez a folyamat játszódik a csillagokban is, és ezt az energianyerési módot akarják működőképes, kontrollálható formában felhasználni itt a Földön is (ITER, Tokamak).
Megoldást nem találtak még, sőt, arra sem, hogy ha majd elkezd puffadni a Nap, akkor mit lehetne csinálni (nem tudom, honnan szedted ezt az aszteroida "bevonzást" is, és hogy annak mi értelme lenne), és azt sem, hogy amikor majd fehér törpe lesz belőle, akkor mi lenne a járható út. Hipotézisek vannak, sokfélék (elköltözni messzebbre, arrébblökni a Földet, elektromágneses ernyőt készíteni a Föld köré, satöbbi), de ezek nem végérvényes, kiforrott megoldási módok a probléma megszüntetésére, csak ötletek, a megvalósításuk jelenleg még kivitelezhetetlen.
Köszönöm a hozzáértő választ. Szóval ezért nem sikerült kigugliznom semmi használhatót, rossz szóval keresgéltem.. :)
"ha majd elkezd puffadni a Nap, akkor mit lehetne csinálni (nem tudom, honnan szedted ezt az aszteroida "bevonzást" is, és hogy annak mi értelme lenne), "
A filmben azt mondták, az a lényeg, hogy megnöveljük a Föld tömegét. Ezt a bolygó mellett elszáguldó aszteroidákból meg lehetne oldani, behúzni a földre, így megnövekszik a tömeg, és így a pályánk távolabb esik a Naptól. Még számot is mondtak hozzá, mindössze 6000 évente 1 nagyobb aszteroidát kell ide irányítani, és akkor végig az élhető zónában maradhat a Föld.
Milyen egyszerűen hangzik, csak annyi a dolgunk, hogy "bevonzunk" (nem is tudom, mit takarhat valójában ez a fogalom, valami dilettáns találhatta ki...) egy nagyobb aszteroidát, és kész is. A probléma 'csupán' annyi, hogy fingunk sincs egyelőre, hogyan lehetne költséghatékonyan megoldani egy ilyen "bevonzást". Egy nagyobb aszteroida tömege (sok)ezer tonnákban mérhető, nagyjából 5-30 km/s sebességgel halad a Földhöz képest, és jó esetben a Hold pályáján belül tartózkodik, legalább néhanapján. Egy ilyen méretű, sebességű és távolságra lévő aszteroida biztonságos módon a Föld felszínére történő juttatása olyan összegeket emésztene fel, ami jelenleg szinte biztosan megroppantaná az egész bolygó gazdaságát, ergo a jelenlegi technológiai szintünkön egyszerűen kivitelezhetetlen. Nem beszélve arról, hogy egy ilyen aszteroida is csak csepp lenne a tengerben; ezer tonnányi tömegnek a Földre juttatása is legfeljebb centiméterekkel növelné meg a bolygónk pályájának átmérőjét. Viszont kábé millió kilométeres nagyságrendbe eső pályaátmérő-növelésre lenne szükség ahhoz, hogy számottevően csökkenjen a Nap duzzadásából kifolyólag a Földünkre leselkedő veszély mértéke. Ki lehet számolni, mennyire lenne hatékony ezzel a módszerrel védekezni ezen veszély ellen.
Igaz lehet, hogy ha hatezer évente ezer tonnával megnöveljük a Föld tömegét, akkor a pályája kívül fog esni a kritikus tartományon, amikor eljön a központi csillagunk végstádiumának ideje. De ebből csak annyit szabad leszűrni egyelőre, hogy ez a végstádiumi állapotváltozás még elég messze van időben ahhoz, hogy jelenleg tökéletese felesleges legyen vele foglalkoznunk - ennél sokkal égetőbb problémák és (időben) sokkal közelebbi veszélyek ellen kell(ene) majd hatékony megoldásokat kifejlesztenünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!