Ha az égbolt a Földfelszínről kéknek látszik, akkor a világűrből miért nem látszik kéknek?
07:48
A Hubble-kép egyrészt valószínűleg tenger fölött készült, másrészt nem arra gondoltam, hogy a légkör „a Földfelszín pereme felől nézve” milyen színű.
07:49
A problémám nem az, h nem tudom, h mitől látszik kék színűnek az ég, hanem az, h ha ugyanazt a légréteget a földfelszín felöl nézzük, akkor az kék színű, de az űrfelvételeken a földfelszínről visszaverődő fény teljesen áttetsző, és semmi kékes színeződés sem észrevehető.
09:43
A problémám ezzel ugyanaz, mint az előzővel.
Persze ezek szerint a földfelszínről visszaverődő fénynek ezek szerint már nincs meg egy olyan jellemzője, ami által visszaverődve kékké színezné a légkört úgy, h az az űrfelvételeken is látható legyen. Jól gondolom?
"A kék égbolt látványában a Rayleigh-szóródás játszik kulcsszerepet, amely alapján apró szemcsék (finom por és molekulák) a nagyjából fehér napfény összetevőit eltérő mértékben szórják: a szóródás mértéke a fény hullámhosszával (pontosabban annak negyedik hatványával) fordított arányban áll, azaz minél rövidebb a hullámhossz (a látható tartományban minél kékebb a fénysugár), annál több szóródik belőle. Az eredetileg fehérként indult fényből a kék nagyobb része elszóródik a légkörben, ezért kék az ég."
A google-ben az első 5 link között voltak.
Az űr felé a légkörről nem sok fény verődik vissza. Mivel a légkör az űrből nézve csak a föld peremén elég vastag ezért lehet ott kicsit kéknek látni.
"A Hubble-kép egyrészt valószínűleg tenger fölött készült"
Ezért nem az óceánról készült fotót linkeltem be, hanem a Föld "pereméről" készült fotót, hogy nehogy összekeverd az óceán kékjét a légkör kékjével. A kékes derengés ott a peremen a légkör (amely gyakorlatilag 10-20 km vastag, ezért látszik alig még egy ilyen képen is). Igen furcsa lenne azt összetéveszteni az óceánnal.
Ha az űrből nézed Afrikát, az persze hogy sárga meg zöld, mert Afrika döntően sárga és zöld. A légkör, amin át nézed, ugyan kék, de vékony. Amikor azonban a Földről az űrbe nézel, semmi sincs az ég mögött, így az ég kékje érvényesül. Pontosabban: éjjel az ég fekete, mert nincs fényforrás az égbolt mögött. Nap közben azonban szóródik a fény a légkörben, és az ég kék. A nappali Hold sem kék, hanem kékesfehér, jól mutatja, hogy mennyire átlátszó az ég.
Az előző magyarázatok köznapibban megfogalmazva:
Ha a szemüveged nagyon halvány kék, akkor ha fehér lapot nézel vele, akkor az kéknek fog látszani, de ha belenézel a piros lámpába, akkor pirosnak fogod látni.
Ha felfelé nézel a kék légkörön át, akkor mögötte már nincs semmi, így olyan, mintha a fehér lapot néznéd. (Persze nem _teljsen_ olyan, a pontos részleteket fentebb leírták, de a szemüveges hasonlatban olyasmi.) Ha lefele nézel a kék légkörön át, akkor a kék szín amit hozzáad, elenyésző lesz a mögötte levő színekhez képest, ezért csak a széleit fogod kéknek látni, ahol nincs mögötte semmi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!