Mit lehet tudni biztosan a párhuzamos univerzumokról a tudomány jelen állása szerint?
"Everett sokvilág-interpretációja, amit 1956-ban fogalmazott meg, azt állítja, hogy a kvantummechanika által megengedett lehetőségek mind együtt megjelennek egy multiverzumban, ami sok független, párhuzamosan létező univerzumból áll. Ez nem jelenti új axióma bevezetését a kvantummechanikában, hanem éppen ellenkezőleg, egynek, a hullámcsomag összeomlásának axiómájának az elvetését jelenti. Az összes lehetséges konzisztens állapot és a mérőberendezés (beleértve a megfigyelőt is) is egy valódi fizikai (nemcsak formális matematikai, mint más interpretációkban) kvantum-szuperpozícióban vannak. Különböző rendszerek konzisztens állapot-kombinációinak ilyen szuperpozícióját összefonódott állapotnak hívjuk. Míg a multiverzum determinisztikus, mi nem determinisztikus, valószínűségi viselkedést érzékelünk, mivel mi csak az univerzumot tudjuk megfigyelni, azaz csak a mi általunk lakott világnak az említett szuperpozícióhoz való konzisztens állapot hozzájárulását. Everett interpretációja tökéletes összhangban van John Bell kísérleteivel, és ösztönösen is érthetővé teszi őket."
HATOSNAK,TE MEG NE OFF-OLJ légyszi,a kedves kérdezö lehet,hogy nem látta amit ,Te!!!
Kedves Kérdező!
Hozzászólásom nincs,a többiek válaszoltak helyettem.
Sziasztok!
Vadmalac elsö válasza teljesen korrekt.
Részletesebben: vannak olyan elméletek ( kozmológiai modellek) amik nem mondanak ellent a ma ismert fizikai elmßeleteknek, és pl. a sokvilág (many worlds) az elméleti fizikusnak esztétikailag vonzó, mert egy bizonyos elég kellemetlen elméleti kérdéskört (hullámfügvényösszeomlás a koppenhágai interpretációban) szépen megkerül - erröl írt Srapnel.
Csakhogy ezzel együtt valjuk be, ugye kicsit örült a dolog, és jelenleg nehezen tudnánk akármilyen direkt információt szerezni róla.
DE:
önmagában értékes információ, hogy milyen elméletek, világképek konzisztensek a fizikával. Ha 'változik' a fizika (pl. lesz kvantumgravitáció elmélet) akkor az azzal konzisztens (kissé örült) elméletek listája is meg fog változni.
Máshonnan nézve - amennyire én értek hozzá - pl. ha a hullámfüggvényösszeomlás kérdését máshogy sikerül megnyugtatóan rendezni, akkor a sokvilág elmélet is vszinü veszít az aktualitásából (nem mintha sokan foglalkoznának vele komoly kutatás szinten - vagy?).
Persze talán vannak másfajta elméletek, amit köznapi nyelven "párhuzamos univerzum"kent lehet interpretálni.
fojt...
ja meg ezt hozza akartam tenni.
de tenyleg volt itt valami kérdés, amikor tucatnyi valaszon keresztul irkáltunk a dologról...
----------
Fireroller
Az efféle tudósok és fejtegetéseik pont olyan mint ha drogosok fikciós látomásai. A világ túlontúl bonyolult ahhoz mintsem hogy teljesen megérthessük emberi ésszel.
Másrészt több tudományos dolog is szándékos félrevezetés a szakma és az emberek felé is.
Harmadrészt, egyesek az ősrobbanás elméletben is vélik hogy többet tudnak milliárd évekre visszamenőleg, mint akár azt hogy mi az amit a Földünkről tudni lehet. :)
Negyedszer, az Einstein hipotéziseire és relativitás-elméletére épül szinte minden és koránt sem biztos hogy nem tévedett, úgyhogy a párh. univ. ugyanúgy lehet egy nagy blöff, mint ahogy ha létezne sem tudnánk vele mit kezdeni, teljes mértékben irreleváns témaként.
A NASA arra nem képes pl. hogy 100%-biztonsággal ma bármikor fel tudjon lőni katasztrófa nélkül egy űrhajót v rakétát, tehát elmélkedni ilyen röptű dolgokon nem rossz a tudósoknak sem biztos, csak a csecsemő hasonlatával élve, előbb járni tanuljon meg az emberiség mint rögtön a diffrenciál számításhoz érteni. :)
Nem tudom, bizonyíték van-e rá.
Ha léteznek és valamilyen módon hatnak miránk ezek az univerzumok, és ez a hatás így magyarázható meg, az már valamiféle bizonyíték lenne.
Pl. az áramot nem látni. Mégis mindenki elhiszi, hogy létezik, mert a létezése mérhető fizikailag, hatása van, működnek tőle az elektronikus eszközök.
Ha soha, semmilyen módon nem kerülünk a párhuzamos univerzumokkal kapcsolatba, akkor esetleges létezésüktől eltekinthetünk. Ha valamilyen módon valóságosan is kapcsolatba kerülünk velük, akkor lehet mondani, hogy gyakorlatilag is léteznek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!