Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az elektromágneses hullám?

Scannapieco kérdése:

Mi az elektromágneses hullám?

Figyelt kérdés

A hullám fogalmát a kvantummechanikában nem tudom elképzelni. A klasszikus mechanikai hullámot talán még felfogom, tehát ha például a kötél egyik végét le-föl mozgatom (rezgőmozgást végez az első pontja) akkor a kötélen végigfut a hullám és a kezdőponton végzett munka vagyis az energia végigterjed a kötélen, mert a kötél részecskéi átadják egymásnak a változást. Így létrejön a hullám ami nem egy anyagi valami hanem maga az energiatovábbítás fogalma. Ugyanígy felfogom a víz hullámait, a víz adott helyen lévő összekapcsolódó részecskéi sorra átadják egymásnak az energiát. De ezekben az esetekben vannak egy helyben lévő anyagi részecskék, ők adják át láncban az energiát a következőnek a sorban.

Még a hanghullámot is értem, a levegő egy helyben levő részecskéi adogatják át a hangforrás energiáját vagyis az állapotváltozásait. De mi a helyzet az elektromágneses hullámokkal, ahol nincs szükség közvetítő közegre??? Hogyan tudom ezt elképzelni? A víz hullámait víz alkotja a hang hullámait levegő (vagy más közvetítő ANYAG), de mi van az elektromágneses hullámban? Fotonok? De a foton maga a hullám kvantuma, nem egy pontszerű anyagi részecske. Hogyan közvetítődik az energiahullám ha nincsenek részecskék amik adogassák egymásnak az energiát, merthogy a közvetítő részecske maga is hullám (mert kettős természetű)? Eleve nem értem ezt, hogy hogyan lehet a hullám részecskéje is hullám? És akkor a hullámot alkotó hullámot mi alkotja? Ha nincs se közeg, se pontszerű közvetítő részecske akkor hogyan tud terjedni a hullám?

Ha kérhetem akkor ne a wikipédiából vagy lexikonokból ollózott magyarázatokkal válaszoljatok, mert ott már én is elolvastam. Hogyan tudom elképzelni ezt az egészet a klasszikus mechanikából ismert felfogható jelenségekhez hasonlóan?



2013. máj. 17. 10:08
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

Kedves 10-es!


Köszönöm, pontosan tudom, miről beszélek, ugyanis fizikus vagyok.


Te viszont még egy mondatot sem tudsz úgy leírni, hogy meg lehessen érteni, és gőzöd sincs arról, amiről írsz. A szöveged egy értelmezhetetlen zagyvaság. Szakmailag és nyelvtanilag egyaránt.

2013. máj. 27. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
Helytelenek az ismereteid sorry.
2013. máj. 28. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
Dilettáns vagy. Menj vissza az iskolába tanulni.
2013. máj. 29. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
Tegyél ki egy kérdést ha nem értesz valamit , látom a sugárzás és hullámterjedés értelmezésével hadilábon állsz,ahogy a polarizációval is így nem csoda hogy félreérted az amúgy igenegyszerűen megérthető jelenségeket. Javaslom olvasgass rádiótechnikai elméleti tanokat ,figyeld meg az antennák működését és értsd meg hogy a sugárzás mindig longitudinálisan terjedő gömbhullám uaz mint a hang leszámítva hogy a foton önmagában síkban rezeg és ez a sík vetül ki mint polarizáltság de ezzel nem szoktak inforcmációt vinni ,csak a longitudinális változásával. Nézz utána a lézermikrofonnak és megérted.
2013. máj. 29. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:

Nem állok hadilábon semmivel. Két évig tanítottam Csurgay Árpád akadémikus mellett elektrodinamikát egyetemen, a hiba nyilván a te készülékedben van. És erre jó esély is van, mert a mérnökök gyakran nem ismerik azt az alaptudományt, amelyre a szakterületük épül, csak a megszokott sematikus helyettesítő képeket.


Például először is tanulj meg magyarul. Írni is és olvasni is. Senki sem beszélt a hullámterjedés longitudinális voltáról, csak te, én az elektromágneses hullám, mint rezgés transzverzális voltáról beszéltem. A terjedés longitudinális volta magától értetődő, hiszen a "longitudinális" jelző épp a terjedés irányára utal.


Nem a hullám polarizációjáról vagy annak síkjáról beszéltem, hanem a vákuum elektromágneses polarizálhatóságáról, és ezzel kapcsolatban az üres tér hullámellenállásáról, amelyet Z0-nak szokás jelölni és kb. 377 Ohm.


A foton nem rezeg sehogyan. A fotonkép egy analógia az alapján, hogy egy fotodetektorral csak egyedi részecskék becsapódását tudod érzékelni, nem folyamatosan bejövő hullámét. Fotonok repüléséről addig nem nagyon van értelme beszélni, amíg nem detektálod őket. Addig gömb- vagy síkhullámok formájában érdemes gondolni rájuk. Javaslom, nézz utána kvantumelméleti, kvantumelektrodinamikai könyvekben, mert egy totálisan zavaros kép él a fejedben a fotonokról.


A lézermikrofont minek hozod ide? Az egy sima interferenciaelven működő akusztikus rezgésérzékelő eszköz, amely kihasználja a fény koherenciáját. Milyen fontosat bizonyít ez a fénnyel kapcsolatban?

2013. máj. 29. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

A lézermikrofon is igazolja hogy a fény vagy bármi más sugárzás longitudinális jellegű nem pedig transzferzális síkhullám, a rezgés ami az áramkörben immár elektromos hullámként jelenik meg az azért jelenik meg mert a longitudinális fotonszórás ütemében (ábrázolva síkhullámformában) változgat a fotoellenálás ellenálása miközben áramkörbe van kapcsolva.Az ellenálás modulálja az egyenáramkört a beléje csapódó fotonok ütemében ,jól megfigyelhető a doppler is de a vöröseltolódás is ilyen dolog.

A foton az a mérhető legkisebb rész de nem azt jelenti hogy pontszerű és statikus a létezése (ilyen sehol nincs). A foton mint gyűjtőfogalom tartalmazza a további rezgéskomponenseket csupán azért mert van (minden ami van az rezeg) ha számolunk vele ha nem létezéséből fakad hogy rezeg és ez a rezgés vetül ki polarizálhatóság jelében .A kettős rés kísérletben is elő elő jön ez az elemi rezgés. Lényegében ez a kvantumi rezgéssík a polarizáció de csak akkor van jelentősége ha létezik analizátor anyag a megfigyelésére.De nem csak a fotonra igaz hanem a gravitációra is ahol a mágnesnek nevezett anyag mint polarizált atomkapcsolatokat alkotó test , polarizált gravitációt sugároz magából és a detektálási eseteket ismerjük.Az is tény hogy a polarizált sugárzások minden területen koncentrált intenzívebb sugárzások a szórt de azonos teljesítményű párjuknál pl lézer mint fénysugárzó vagy az 1kg tömegű mágnes vs 1kg tömegű nempolarizált azaz nemmágnes anyag hatása a környezetére ha a vasat nem is vesszük figyelembe (az kiemelkedően érzékeny polarizált gravitációra).

2013. máj. 29. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

A lézermikrofon semmit nem bizonyít, főleg nem a "bármi más sugárzás" esetében, aminek meg nyilván semmi köze a létermikrofonhoz. A fotonszám a fényintenzitással arányos, a fényintenzitást pedig az interferencia határozza meg. Az interferencia pedig tipikus hullámjelenség, és nincs köze a hullám transzverzális vagy longitudinális jellegéhez. Vagyis a lézermikrofon példája teljesen irreleváns ebből a szempontból.


És akkor itt be is fejezhetjük, azt hiszem. A pongyola szóhasználatodból és homályos fogalmazásodból is kitűnik, hogy abszolút dilettáns vagy. Valószínűleg a középiskolai fizikával kéne újrakezdened. Már ha egyáltalán érdemes.

2013. máj. 29. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
Ha közelíted a fényforrást az ellenáláshoz nő a fotonintenzitás ha távolítod csökken ,ez a frekvencia lesz a hallható hang ,és ez egy doppler jelenség a fénynél tehát a fény uaz mint a hang longitudinális és nem elektromágneses ahogy ezt te is bizonyítottad a vákummal. Nem szükséges idekeverni az interferenciát ,nem azért működik ,egyébként is lomha egy fotoellenállás hogy 10khz nél nagyobb frekikre változzon nemhogy terra hertzes frekikre mint a fény .A lézer nem interferál semmivel ,az közvetlen rávilágít az ellenálásra és a rendszer így is működik ha a kezeddel a lézert mozgatod (szórt fényel is),fénye nem is oltódik ki ebből is láthatod nincs interferencia csupán összenyomott és széthúzott longitudinális sugárzás .Amúgy az interferométeres dolgot hanggal is el lehet játszani mégsem fogod vitatni hogy sík vagy long hullám .És ez igaz minden sugárzásra a világon ,te sem tudsz mást mondani.
2013. máj. 30. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!