A mikrohullámú sütő által keltett elektromágneses hullám milyen elv alapján hozza rezgésbe a víz (és még pár más) molekulákat?
A mikrohullám ugyanolyan elektromágneses hullám, mint a fény, azaz fotonokból áll, csak ezeknek a fotonoknak a hullámhossza más, mint a látható fényé.
A fotonok, ha beleütköznek valamilyen anyag molekulájába két dolgot tehetnek:
1) gerjesztik, ezáltal elnyelődnek
2) nem gerjesztik, nem nyelődnek el (visszaverődnek).
Az, hogy mi történik a gerjesztés során, a foton energiájától és a molekulától függ. Lehet, hogy a gerjesztett molekula mozgásba jön, de az is lehet, hogy csak egy része kezd mozogni a többihez képest (a nagyobb molekulák ugyanis úgy nyeklenek-nyaklanak, mint egy plüss állat lábai, vagy egy svájci bicska részei egymáshoz képest). Sőt, létrejöhet a molekula törése (egy kovalens kötés felszakadása), vagy valamilyen konformáció változás.
Minden molekulát csak bizonyos hullámhosszú (azaz energiájú) fotonok tudnak gerjeszteni, azok, amelyek energiája pontosan elegendő a molekula bizonyos mozgási fajtájához. Ha több, vagy kevesebb, akkor nem nyelődik el és nincs gerjesztés. Sőt, minden molekulához tartozik egy csomó fajta foton, ami gerjeszteni tudja, csak mind mást csinál. MOndjuk egy adott molekulát egy nagyerejű foton teljesen megpörget, egy kisebb erejű foton csak az egyik oldalláncot hozza mozgásba, egy még kisebb pedig egy másik, kisebb méretű oldalláncot mozgat meg.
A mikrosütő pontosan olyan fotonokat bocsát ki, ami a víz egyik fajta rotációs gerjesztését tudja indukálni. Ez a foton persze nem kizárólag a vizet hozza mozgásba, de nagyon kevés olyan anyag van, amit pont ez a fajta foton gerjeszteni tud, így azt modhatjuk, hogy az ételben valszínűleg csak ez történik. A vízmolekulák pörgése pedig hőt fejleszt.
"Az első pedig marhaságot beszél."
Te n meg baromságot!!!A fény soha nem melegíti fel a vízet pedig fotonokból áll!!!A napnak is az IR sugárzása melegít!!!
„Te n meg baromságot!!!A fény soha nem melegíti fel a vízet pedig fotonokból áll!!!A napnak is az IR sugárzása melegít!!!”
Az IR fotonok (nem látható fény egyik fajtája) jellemzően pont azok, amik a molekulák torziós mozgásait serkentik (ezáltal súrlódásokat hozva létre az adott anyagban, azaz hőt), ezen alapul pl az IR spektroszkópia is. Tehát az IR sugárzás is fotonokból áll, igen, lehet, hogy megleptelek. Ha nem értesz hozzá, ne szólj bele.
„Okoska!! Ha a rádióhullámok fotonokból állnának hogy a nyavalyába követhetik a föld felületét?”
Márpedig abból állnak, a fényt is meg lehet görbíteni, például gravitációval. (ld. Fekete lyuk.), vagy optikailag (ld szivárvány, fénytörések), optikai kábelekkel. Egyébként meg hogy a nyavalyába terjedne a rádióhullám fénysebességgel, amikor arra csak fotonok képesek?
Szokj hozzá, hogy a rádióhullám ugyan görbén terjed földi körülmények között (az űrben pl egyenesen), de attól még fotonokból áll. Továbbra is: ha nem értesz hozzá, ne szólj bele.
Huha.. 2. válasz kielégítő. Ugyan, ha már a kérdező használta, használhatta volna ő is a "rezonancia" kifejezést.
Csak annyit tennék hozzá, hogy legjobb ismereteim szerint a vízmolekulák mozgása nem fejleszt hőt, hanem az maga a hő. De nem akarok olyan vitákba keveredni, mint az előttem szólók.
"Csak annyit tennék hozzá, hogy legjobb ismereteim szerint a vízmolekulák mozgása nem fejleszt hőt, hanem az maga a hő."
Ez mondjuk jogos, arra gondoltam, hogy megmozgatja a többi molekulát is, azaz a hő szétterjed az ételben. De igaz az észrevétel, pontatlan voltam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!