Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elvileg a fény mindenhez...

Elvileg a fény mindenhez képest ~3*10^8 m/s-al halad. Akkor optikailag sűrűbb közegben miért lesz más ez a sebesség?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy optikailag sűrűbb közegnek azt a közeget nevezzük, ahol a fény sebessége kisebb, de azt nem értem, hogy miért kisebb?
2013. máj. 15. 15:14
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

A nem a fény halad mindenhez képest ~3*10^8 m/s-al, hanem a fénysebesség állandó minden megfigyelő számára függetlenül a mozgási sebességétől, mozgási irányától, gyorsulásától.

Fénysebesség : a fény terjedési sebessége légüres térben.


Optikai közegben a közeget alkotó atomokba beleütköznek a fotonok (fény részecskék) melyeket elnyelnek az atomok majd újra kibocsátják, az elnyelés és kibocsájtás időt vesz igénybe. Mint a kézilabda amit egymásnak passzolnak a játékosok, hiába dobja minden játékos egyforma sebességgel a labdát míg elkapja és továbbdobja időbe telik, lassabban ér célba a labda minta egy jól célzott dobással dobnánk oda.

Az optikai közegen keresztül haladó fény vesztességgel halad végig vagy végig sem halad, pl az óceánba 100 méter mélyen nyoma sincs a napfénynek. Vagy egy betonfal is képes teljesen elnyelni. Az űrbe 100x fényesebb a Nap mint a legnagyobb nyári napsütésbe.

2013. máj. 15. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
A fény egyenesen terjed ebben a sűrűbb közegben is. Ha elnyelődik, majd kibocsátódik, honnan "tudja", merre kell menni?
2013. máj. 15. 17:47
 3/12 Dubi ***** válasza:
Egyenes, ez kvantummechanikai valószínűségszámítás, de egy kis szóródás gyakorlatilag minden esetben van.
2013. máj. 15. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Teljesen másik kérdésre találtam egy ilyet: "A fény sebessége minden közegben állandó legalább is atomi szinten. A közeg molekuláin, atomjain a fény szóródik emiatt a fény nagyobb utat tesz meg, méghozzá sokkal nagyobbat. Emiatt a mérés során az az illúzió jön létre, hogy a fény sebessége lelassult." Akkor ez most hogy van? Akkor el is nyelődik, ki is bocsátódik, szóródik is?
2013. máj. 15. 18:02
 5/12 anonim ***** válasza:

Igen, elnyelődik, kibocsátódik, és közben szóródik.


Jön a fénysugár (nagyon durván modellezzük most ezt egy vonallal).


Tehát, jön a vonalad, egyenesen, fénysebességgel halad. Belecsapódik az első atomba, ami elnyeli - az elektronjai magasabb energia szintre kerülnek. Ez nekik kellemetlen, és mivel a világegyetemben minden a legalacsonyabb energiaszintre törekszik, ezért az elektronok gyorsan leadják a többlet energiát - egy újabb foton(ok) formájában. Azonban ekkor a fény már egyáltalán nem feltétlenül biztos, hogy ugyanabba az irányba fog haladni tovább, sőt - legnagyobb része mindenféle irányba indul majd tovább, újabb atomba ütközik, az elnyeli, aztán megint leadja a többlet energiát.


Ezért van az, hogyha pl vízbe belevilágítasz, akkor a víz jól szétszórja a fotonjaidat, egy része visszatükröződik feléd, össze-vissza "pattognak" az edény fala, vízrészecskék, levegő/víz határon. És te azt látod, hogy belevilágítasz a vízbe, és a teljes edényed fényárba borul, meg a felszín is tükröződik :)


Persze a fény egy része hőenergiaként bent marad a vízben (mivel nem tökéletesen ugyanannyi energiát ad le minden atom, van, amelyik némileg több mozgási energiára tesz szert = "melegebb lesz") - így alakul a lámpád elemében lévő töltés fénnyé, majd a fény egyrészt hővé, másrészt a szemedben elektromos ingerületté, amivel látod, hogy világítasz a vízbe :)

2013. máj. 15. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
ha nem tökéletesen ugyanannyi energiát ad le minden atom, akkor abból, amit lead, honnan "tudja", hogy pont 'h*f' egész számú többszörösét adja vissza? Mármint ugyebár a frekvenciája így megváltozhatna a fénynek, de nem változik meg, ergo nem lesz olyan, hogy egy foton energiájának csak felét adja vissza, vagy semmit, vagy az egészet, de miért?
2013. máj. 15. 19:39
 7/12 Dubi ***** válasza:
Igazából van hogy kevesebbet ad vissza, ez abszolút létező jelenség. Vannak metastabil energiaállapotok plusz az elektron phonon (nem photon) formájában is adhat le energiát, ami lényegében az atomok rezgése a kristályrácsban. Persze fontos tudnivaló, hogy az energia kvantált, így csak diszkrét frekvenciaértékeket sugározhatnak vissza.
2013. máj. 15. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
sir Bucher: ez a demagógia nagyon jó a piszkos vízre, de hogyan magyarázod a kristálytiszta üvegen áthaladó fénysugarat, aminek csak nagyon kis része térül el az eredeti iránytól? Pedig ott is beleütközik ugyanannyi atomba, mint a vízben.
2013. máj. 15. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Dubi ***** válasza:
Utolsó: az k*rva bonyolult :D
2013. máj. 16. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Nem "tudja". Hanem a fizika szabályai érvényesek rá és aszerint halad. Körülbelül úgy, ahogy a lejtőn a golyó legurul. A golyó nem "tudja", hogy merre van a lefelé, nincs lehetősége "választani, hanem a gravitációs hatás következtében lefelé kezd gurulni. Ezt teszik a fotonok is.

Egyébként amit "fény"-nek nevezel, az nem egy foton, hanem nagyon sok, és mind másfelé megy. A fénycsóva esetén is, csak ott (a kibocsátás módjától függően) a fotonok többsége nagyjából egy irányba halad. Ezek a közeg atomjain mind "össze-vissza" pattognak, persze itt is vannak fizikai törvények, amelyek megszabják, hogyan "össze-vissza". Az összhatás pedig számodra olyan, hogy a "fény" egyenes vonalban halad.

2013. máj. 16. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!