Vki érthetően eltudná magyarázni nekem a boilogiai oxidációt?
Meg a képletét is!
Előre is köszönöm. :)
3 szakaszból áll.
1) Glikolízis: A helye a citoplazma és oxigén mennyiségétől függetlenül végbe megy. A glikolízis során a glükóz (C6H12O6) ATP hasítása közben feltöltődik energiával és fruktóz-1,6-biszfoszfátot hoz létre, mely elbomlik glicerinaldehid-foszfátra. A glicerinaldehid-foszfátból oxidáció hatására glicerinsav-foszfát keletkezik. Az oxidációhoz (mivel nincs oxigén) az NAD+ járul hozzá, mint H szállító. Az oxidációból energia is felszabadul. A glicerinaldehid-foszfátból glicerinaldehid-biszfoszát képződik, mivel az oxidáció eredményeként felszabaduló energia beépült a molekulába. Ezt követően a molekulákból leszakadnak a foszfátcsoportok, mely energia felszabadulással jár. Végeredményben egy háromszénatomos molekula keletkezik, a piroszőlősav vagy piruvát.
2) Citromsav-ciklus: A helyszíne a mitokondrium alapállománya és oxigén szükséges ahhoz, hogy végbemenjen. A piroszőlősav átalakul acetil-csoporttá, mely bekapcsolódik a citrátkörbe. Az acetil-csoport egy koenzim-A nevű molekulára kerül, majd onnan lekerülve rákapcsolódik egy oxálecetsavra, melynek eredményeként citromsav keletkezik. A citromsav eloxidálódik miközben szén-dioxid távozik és oxálecetsavvá alakul, mely visszalépet a körfolyamatba. Az oxidációt itt is szállítómolekulák segítik (NAD+, FAD+).
3) Terminális oxidáció: Oxigén szükséges hozzá. A mitokondrium belső membránjában zajlik. A szállítómolekulák által szállított hidrogének itt hasznosulnak protonok és elektronok formájában. A protonok hatására egy ATP képző csatorna jön létre, amelynek lényege, hogy miközben a protonok átáramlanak a csatornán ATP szintetizálódik. Az elektronok vastartalmú enzimeken keresztül haladva szabadítanak fel energiát. Ezek a citokrómok. A folyamat lényege, hogy a citokrómokat alkotó Fe3+, felvesz egy elektront, melynek hatására redukálódik Fe2+ formában. A felvett elektront átadja a sorban következő Fe3+-nak, mikörben az előzőleg redukált Fe2+ visszaoxidálódik Fe3+-ra, és a felvevő redukálódik Fe2+-ra. Az oxidációk eredményeként rengeteg ATP keletkezik. Az elektronokat a végső elektronfelvevőhöz szállítják, mely az oxigén. Az oxigén a csatornák eredményeként odakerült protonokkal, és az enzimek sgítségével odaszállított elektronokkal alakítja ki a vizet.
A biológiai oxidáció összesített egyenlete:
C6H12O6 + 6O2 = 6CO2 + 6H2O
Azaz a glikolízisben a glükóz (C6H12O6) átalakul, a citromsav ciklusban lényegében szén-dioxid (6CO2) távozik, melyet feltüntetünk az egyenletben. A folyamatokat végig kíséri az oxigén (6O2) és a terminális oxidációban víz (6H2O) keletkezik. A lényege a biológiai oxidációnak, hogy sok sok energiát kap a szervezet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!