Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A terminális oxidációt elmagya...

A terminális oxidációt elmagyaráznátok?

Figyelt kérdés

Azt tudom,hogy a sejtlégzésnek van 3 része,a glikolízis,citromsavciklus,és végül a term.oxidáció.Nagy vonalakban valaki elmondaná nekem,hogy lényegében mi és hogyan történik az első két fázisban,és egy kicsit jobban kifejtve a harmadikban?A könyvemben ez a rész nincs leírva,külön anyagként vesszük,csak füzetvázlatom van,de abból a pár szóból nem tudok semmire se következtetni,igazából én rossz bioszos vagyok.A neten meg olyan bonyolult megfogalmazások vannak!!!!! Ezért kérek itt segítséget.(Lehetőleg egyszerűen,minél kevesebb szakszó használatával magyarázzátok el kérlek :) )


Köszönöm !!!! :) :)



#biológiai-sejtlégzés
2013. máj. 1. 18:10
 1/1 anonim ***** válasza:

Glikolízis során a szőlőcukorból piruvát keletkezik és 2 ATP és NADH.

Citromsav ciklus során a piroszőlősav acetil-csoporttá alakul és rákapcsolódik egy koA molekulára. Az acetilcsoport egy oxálecetsavhoz kapcsolódik és létrejön a citromsav. A citromsav továbbiakban részlegesen eloxidálódik, a hidrogéneket az NAD+ és FAD+-ok veszik fel. Szén-dioxid távozása közben négy szénatomos vegyület képződik, mely újra bekapcsolódhat a ciklusba.

A terminális oxidáció során az NAD+-ok fognak felhasználódik. Az ide szállított elektronok vastartalmú enzimeken keresztül (citokrómok) kerülnek energiaszegény állapotba. A folyamat alapja redukció és oxidáció. A Fe3+ felveszi az elektront, melynek következtében redukálódik Fe2+, majd a mellette lévő Fe3+nak adja át, miközben a Fe2+ visszaoxidálódik, a Fe3+ pedig redukálódik. Ez a folyamat periodikusan ismétlődik, és a visszaoxidáódásból folyamatosan energia szegény állapotba kerül, melynek eredményeként nyilván sok ATP keletkezik. Ugyancsak ATP keletkezik az ide szállított protonok áramlásából is. Mindez a mitokondrium belső membránjában zajlik. (Keletkezik még ATP abból is, hogy felhalmazódik a proton a membrán belső oldalán, mely egy enzim konformációváltozását eredményezi, ioncsatornává alakul, mely egy ATP-áz enzimnek felel meg. A rajta átáramló protonok (koncentráció grádiens miatt) ból az enzim ATP-t szintetizál.

2013. máj. 1. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!