Kvantumösszefonódás. Ez hogy van?
Üdv all!
A minap eszembe jutott vmi. Kvantumösszefonódás. Ugye ha két részecske iylen állapotban van akkor amit az egyikkel csinálunk a másikon annak az ellentetje történik. Ha a spinjét pl "megfordítjuk ballra" akkor a másikon "jobbra fordul". ÖÖ... de mi van ha a pár egyik tagjának növeljük az energiáját?
Mi lenne? Növekszik az energiája.
Az összefonódás meg azért annál sokkal finomabb dolog, minthogy "amit csinálunk az egyiken, a másikon annak az ellentettje történik". Attól mert mondjuk a kétrészecske-rendszered a spin szempontjából két állapot koherens szuperpozíciójában van, az energiájuk egy ettől független paraméter. Két külön részecskéd van. Az egyiket akár meg is semmisítheted, attól még a másik továbbra is létezni fog.
Hát a folyamat ennél bonyolultabb. A lényeg az, hogy a spinek összege zérus legyen. Az energia ettől egy teljesen független paraméter. Megnő az egyik részecske energiája ennyi. Ahogy a fenti válaszoló már leírta.
Annyit tennék hozzá: hogy ez egy gyakori állapot, és bármikor előfordul amikor két részecske kölcsönhatásba kerül egymással. A környezet azonban hat rá, így van egy maximális időtartam mig fenn álthat ez a rendszer,ha eltávolodtak egymástól. Tehát ha lehetne is energiáa továbbítani a másik részecskének, akkor is a plusz energia semmisítené meg a koheranciát, szal nem nem lehet így energiát továbbítani.
plusz annyit tennék még hozzá, hogy a kapcsolat "sebessége" független a távolságtól. A legutolsó mérés is több ezerszeres fénysebességet adott a sebességre. Ezen kívül bármilyen misztikus is a dolog nincs a 4 dimenziós téridőben olyan paraméter ami megmagyarázná a jelenséget. Ezt elég sokan kiszámították már Neumann, Bell és még sokan mások. Ezt nevezték az úgynevezett rejtett paraméter egyenleteinek. Azaz van valami olyan tényező amit mi nem feltételezünk, és emiatt van ez a kapcsolat, kiderült, hogy nincs ilyen paraméter.
A fénysebességnél gyorsabb kapcsolat ennek ellenére a nem sérti a kauzalitás(ok-okozati) törvényét, illetve a speciális relativitás elméletet sem. A "kapcsolatban" ami talán nem is valódi csak akkor lép fel, ha egyszerre mérik meg a részecskék spinjét. Ezt pedig össze kell hangolni. Tehát ha Alice és Bob meg akarja mérni a maga összefonódott részecskéit, akkor Alice-nek rá kell szólnia Bobnak, hogy "10 óra 15 perckor mérek" És ha Bob elvégzi ekkor a mérést akkor tuti hogy ellentétes állapotban találja a spint.
Visszatérve a példádra:
A kvantummechanikában az energia és az idő szorzatának mindig kisebbnek kell lennie mint az úgynevezett planck féle állandónál. Szal ha nagyon pontosan összehangolom a mérés idejét, akkor a energia elég pontatlanná válik. Vagyis ha Alice energiát közöl a maga részecskéjével, akkor a Bob elvégzi a mérést az energiára is, akkor pontatlanság nagyobb lesz mint a plusz energia. Ha gondolod ezt felirhatom matematikailag is, de a lényeg az, hogy energiát sem lehet továbbitani a fénysebességnél gyorsabban.( Akár csak információt sem, ugyanebből az okból, mivel az információmennyiség továbbítása jár egy bizonyos energiaváltozással,) és az energia is változása is nagyobb lesz a mért paraméternél( pláne ha csak 1 bit információt akarok továbbítani, akkor annak megfelelő energia kisebb mint 1 elektronvolt), a mérés közben lévő energia "határozatlansága" pedig ennek akár milliószorosa is lehet.
Egyébként a kvantummechanika egyik alapposztolátuma az, hogy nem lehet két elektront/ egyéb elemi részecskét megkülönböztetni egymástól, ennél fogva a jelenség inkább bilokációként fogható fel, vagyis, az elektron /elemi részecske egyszerre van két helyen.
Biztos, hogy létező jelenség?
Nem lehet, hogy csak két részecske, amelynek ellentétes a spinje?
Előző:
Nem, nem lehet. Könyvtárnyi irodalma van a kvantumösszefonódásnak, Bell-egyenlőtlenségnek, dekoherenciának, rejtettparaméter-elméleteknek.
Kedves kettes válaszoló!
Tökéletesen írtad le a jelenséget, de tudtommal nem kell szinkronizálni a méréseket Bob nyugodtan elvégezheti a mérést 10h 20'-kor is.
Ha Bob elvégezhetné 10 h 20 perckor is a kísérletet akkor lehetségessé vállna információt továbbítani fénysebesség felett.
Illetve azért bár környezet hatása nem engedi meg, hogy egy ilyen kapcsolat ennyi ideig fennt maradjon emlékeim szerint. Persze ebben lehet h tévedek.
#4 "Könyvtárnyi irodalma van"?
Felőlem egy köbfényévet meg lehet tölteni elméletekkel, ha csak annyi van, hogy két részecske egy bizonyos tulajdonságát ellentétesnek mérjük.
A kétkedőnek:
-létező effektusról van szó.
-a könyvtárnyi irodalomhoz könyvtárnyi mérés társul
-a rendszerrel már több mint 100000 atomot is sikerült teleportálni, illetve klónozni, amit egyébként nem lehetne megtenni.
Kedves #7-es!
A kvantumösszefonódás sokkal többet jelent, mint hogy "hogy két részecske egy bizonyos tulajdonságát ellentétesnek mérjük". Nem értesz hozzá, szóval a helyedben én mélyen hallgatnék, és inkább utánaolvasnék.
Ha a hetes hozzászóló gondolkodna és elővenné a 9. osztályos (kémia!) ismereteit akkor a spinek ellentétjéből az alábbi következtetéseket tudná levonni:
-Legyen két pl litium atom. Ezek valamikor (mindegy mikor) az elektromágneses kölcsönhatás útján kapcsolatba kerültek( magyarán eltaszították egymást)
A litium atom elektronjait négy féle kvantumszám jellemzi.
-A fő kvantumszám megmondja milyen távol van az atommagtól az elektronunk
-A mellékkvantumszám az elektron pálya alakját mutatja meg.
-mágneses kvantumszám: -a mágneses térben lévő elektronpályáját jellemzi
-spin kvantumszám.
Ezútán a pauli elvet kéne elővenni, azaz, hogy nem lehet egy atommag terében egy olyan elektron aminek mind a négy kvantumszáma megegyezik.
Jó: tehát a spinek a litum esetében így váltakoznak
Van egy pálya ahol az elektronok pályái fel és le állapotban vannak.
Illetve van egy pálya ahol az eletron tetszőlegesen felvehet fel vagy le értéket.
Ezután még tovább gondolkodva:
-az összes elektron taszítja egymást tehát koheranciában vannak egymással.
A másik Li atomunkban ugyanígy voltak mig túl közel nem kerültek egymáshoz, így annak utolsó elektronjának spinje ellentétessé váltott.
Az atommag spinje( izospinje) és az utolsó elektron spinje szintén ellentétes egymással.
Tehát az két atom minden kvantumszáma megegyezik csupán amiatt mert a spinkvantumszám értékei ellentétesek egymással. A 7-es válaszoló ezt fogadja el most így, mert számtalanszor le van mérve, sőt matematikailag is le lehet vezetni. A lényeg az, hogy bár 2 elektronnál csak a spin értékei lesznek ellentétesek ha megmérjük,de összetettebb rendszerekben( atomnál,ionnál), a többi kvantumszám is koherenciába kerül.
A Litiumot azért mondtam mert viszonylag egyszerű példa. De bármilyen más atomra is le lehet vezetni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!