Szerintetek léteznek párhuzamos univerzumok?
Indokolni hosszú lenne, de szerintem igen.
M-elmélet, stb.
Így van. A szuperhúr-elméletből jön az M-elmélet. Ami szerint léteznek párhuzamos univerzumok. Feltéve, hogy a húrelmélet igaz, az időn kívül 10 térbeli dimenziónak kell létezni. Ebből három a már álltalunk is ismert dimenzió. 6 pedig apró "felcsavarodott" dimenziók, amik lehetővé teszik a szuperhúrok igen bonyolult rezgését. A maradék egy, pedig egy olyan dimenzió amelyben a többi 3D univerzum "lebeg".
Az elmélet szerint a mi univerzumunkat alkotó részecskék, a szuperhúrok (rezgő energia húr) két végükkel kötődnek a mi 3D világunkhoz. Ezért nem tudnak egymással reakcióba lépni a két különböző univerzum alkotó elemei.
Úgy gondolják, hogy a graviton lehet az a részecske (húr), amely egy zárt húrt alkot és nem kötődik egyik univerzumhoz sem. Tehát a gravitonok szabadon mozognak az univerzumok között. Ez magyarázná, hogy a grvitációs kölcsönhatás miért olyan zavarbaejtően gyenge a többi kölcsönhatáshoz képest.
A bizonyíték az lehetne, ha sikerülni detektálni egy gravitont, majd észlelni annak az "eltűnését". Tehát mikor elhagyja a mi univerzumunkat.
Dehát ez egyenlőre csak elmélet.
Semmilyen fizikai törvény nem zárja ki a létezésüket.
A hétfejű sárkányét se.
Teljesen lényegtelen, hogy mit hiszünk, és egyikünknek sincs olyan háttértudása, ami alapján értékelhető véleményt alkothatna.
De azért válaszolok: fogalmam sincs, de ha tippelnem kéne, azt mondanám, hogy nincsenek.
Szögezzük le. Aki a húrelméletre esküszik, mutassa meg, hol bizonyították, hol mutatták ki. Kezdhet nekiállni a bizonyításnak, mert találni nem fog. A húrelmélet egy tetszetős hipotézis, nem pedig fizikai tény, amelyet meg lehet mutatni.
Fentiekből következik, hogy párhuzamos univerzumok a húrelmélet alapján nem létezhetnek. Más alapon történő - kellően alapos - bizonyításával ma számottevő tudós nem foglakozik.
A válasz tehát, várj néhány száz évet, vagy többet, míg megnyugtatóan megtudhatod, igen-e, vagy sem.
"Szögezzük le. Aki a húrelméletre esküszik, mutassa meg, hol bizonyították, hol mutatták ki. Kezdhet nekiállni a bizonyításnak, mert találni nem fog. A húrelmélet egy tetszetős hipotézis, nem pedig fizikai tény, amelyet meg lehet mutatni.
Fentiekből következik, hogy párhuzamos univerzumok a húrelmélet alapján nem létezhetnek. Más alapon történő - kellően alapos - bizonyításával ma számottevő tudós nem foglakozik."
A fentiekből egyáltalán nem következik amit mondasz.
Azt pedig senki nem mondta, hogy ez kész tény. A húrelmélet azért ELMÉLET, mert csak egy elmélet és nem pedig kész tény. Én azt írtam, hogy amennyiben igaz akkor, hogyan lehet majd rá bizonyítékot találni részecskegyorsítóban.
>Fentiekből következik
Nem, egyáltalán nem ez következik a fentiekből. A fentiekből csak az következik, hogy a párhuzamos világok léte nincs bizonyítva. Hogy ki mit hisz, az tökmindegy.
Egyébként nem csak az m-elmélet foglalkozik a párhuzamos világokkal. Ott van a kvantummechanika egyik értelmezése, a sokvilág-teória is (many-worlds interpretation).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!