Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz, hogy a Nap minimálisan,...

Igaz, hogy a Nap minimálisan, de egyre közelebb van a Földhöz?

Figyelt kérdés
2013. febr. 26. 11:50
1 2 3
 11/22 Wadmalac ***** válasza:
#10: Az Io a kölcsönös árapályerők miatt lassul, meg hozzájárul a Jupiter mágneses erőterében létrejövő Lorentz-erő is, meg az is hogy gyakorlatilag a Jupiter külső légkörében köröz. Szóval más okok, más eredmény.
2013. febr. 26. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
Köszönöm, viszont azt is olvastam hogy a Naprendszer bolygói az árapályerők hatására távolodnak a Naptól, meg úgy általában az árapályerők távolítják egymástól az égitesteket(mint ahogy a Hold is távolodik évente pár centit a Földtől az árapályerők miatt), akkor az árapályerők mikor okoznak közeledést és mikor távolodást?
2013. febr. 26. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:

Vegyük a Föld-Hold rendszert. A Hold köröz a Föld körül. A hozzá közelebb eső részen jobban vonzza bolygónkat (közelebb van hozzá), így kissé tojás alakúra deformálja a Földet. Ez mindössze 30-40 cm-nyi torzulást eredményez a földkéregben. Viszont a Földön nagy mennyiségű víz is van, amelyet ugyancsak vonz; ennek a nagyságrendekkel kisebb viszkozitása miatt már 6-8 méternyit is "emel" rajta. Ezzel a Föld forgását is befolyásolja, folyamatosan lassítja azt. Ám az impulzusmegmaradás törvényének értelmében ez a lassulás energiafelszabadulással jár, amely egyrészt a Föld deformálása során történő súrlódó-deformáló erő következtében felszabaduló hőenergiában, másrészt a Hold sebességének növekedésében nyilvánul meg. Egyre gyorsabban halad a Hold, vagyis spirális, egyre távolodó pályán kering körülöttünk. Úgy is lehetne csúnyán fogalmazni, hogy a Holdunk folyamatosan energiát lop a bolygónktól.


Ugyanez a folyamat játszódik le a Nap-Föld viszonylatban is. A Föld is deformálja a Nap alakját a gravitációja folytán, vagyis a Napra is hat a Föld ár-apály hatása. (Igaz, ez annyira minimális mértékű, hogy mai műszereinkkel egyelőre mérhetetlen deformációt okoz.) Viszont az a kicsi is összeadódik sok idő alatt, és sok kicsi sokra megy alapon a Föld is energiát vámpírkodik a Naptól ilyen módon. Ezzel pedig ugyanúgy spirálisan távolodó pályán kering a Nap körül, mint a Hold a Föld körül.


Van Naprendszerünkben egy másik ilyen égitest-páros, a Pluto-Charon rendszer. A Charon a Pluto legnagyobb holdja, tömege akkora a Plutohoz képest, hogy a kettejük tömegközéppontja a Pluton kívül található. Így végeredményben úgy is mondhatnánk, hogy nem a Charon kering a Pluto körül, hanem egymás körül (a közös tömegközéppont körül) keringenek. Ám ez a tömegarány azt eredményezte, hogy mind a Pluto, mind a Charon kötött pályán kering; vagyis mindkettejük mindig ugyanazt az oldalát fordítja a másik felé: a Pluto egyik oldaláról mindig látszik a Charon, míg a másikról soha, és ugyanez igaz a Charonra is. Ennek eredményeképpen viszont a két égitest már nem távolodik egymástól, mert nem érvényesül az ár-apály erő, így annak lassító hatása sem. (A két égitest nagyon lassan közeledik egymáshoz. Amikor csak valamelyik a kettő közül beleütközik egy, a világűrben kószáló atomba, mindannyiszor egy picikét lassul valamelyik, és mindannyiszor egy picikét közelebb kerülnek egymáshoz.)


A Holdunk is csak addig fog távolodni tőlünk, míg Földünk forgása annyira le nem lassul, hogy a Hold mindig csak ugyanazon oldaláról fog látszani, mintha odaszögelték volna az égre. A kérdés az, hogy melyik fog hamarabb bekövetkezni: a Hold hagyja-e el előbb a Bolygónkat, vagy a bolygónk lassul-e le annyira, hogy pont annyi idő alatt forduljon körbe, mint amennyi idő alatt a Hold tesz egy kört körülötte. Feltételezések szerint a Hold fog előbb elszakadni tőlünk, valamely más naprendszerbeli égitest vonzása hatására. De még ez is millió évszázadok mólva fog bekövetkezni.

2013. febr. 26. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 Wadmalac ***** válasza:

Ha a bolygó forgása gyorsabb, mint a körülötte keringő hold keringési ideje, akkor a hold keringését gyorsítja, az meg lassítja a bolygó forgását. Ha ez fordítva áll fenn, vagyis a keringő égitest a gyorsabb, akkor őt lassítja.

Még ez sem biztosíték arra, hogy a hatás egyértelműen gyorsítás vagy lassítás lesz, mert a belsőbb pályára kerülő holdnál érvényesül a gravitáció gyorsító hatása is.

Minden a bolygó-hold tömegviszonyain, távolságán és keringési-forgási sebességének összetételén múlik. Még periodikusan változó gyorsulás-lassulás is összejöhet.

2013. febr. 27. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:

A sok perturbáció hatására a távolság akét égitest között folyamatosan változik. ha megnézed az effektív potenciált, aminek potenciálgödrében a föld van, és ami miatt ellipszis pályán kering, akkor láthatod hogy a föld energiáját befolyásoló perturbációk hogyan hatnak a pályára.

És a nap gravitációs terét nem csak a tömege befolyásolja, hanem még 10 másik tényező.

2013. márc. 5. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
Csak egyet írj le abból a 10-ből.
2013. márc. 5. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
pl a test forgási sebessége
2013. márc. 5. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
A forgás egyfajta mozgás, a mozgás tömegnövekedéssel jár, ergo a tömeg határozza meg a gravitációt. Következő?
2013. márc. 5. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:

:D köszi, ez aranyos volt.

kíváncsi lennék hogy hogyan magyaráznád ki azt, ha azt mondom hogy a testben levő belső feszültségek is befolyásolják a gravitációs terét :)

2013. márc. 5. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:

A belső feszültség egyfajta belső energia, ami az E=mc^2 alapján tömegre is átszámítható.

Milyen belső feszültségre gondolsz a Napban?

2013. márc. 5. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!