Aki esetleg ilyet tanul (vagy csak szimplán ért hozzá) segítene?
http://www.youtube.com/watch?v=Wo9WeWr7tbo
Itt ez a lenyűgöző video. Meg ugye a national geographicon is nagyon sok űrrel foglalkozó műsor van, mindig nézem őket mert nagyon érdekel. De sokszor felvetődik bennem a kérdés hogy hogyan szereznek ennyi pontos információt ilyen távoli dolgokról? Bolygók összetétele, átmérője, elhelyezkedése, forgási sebessége, ráadásul olyanoké amiket pontosan megmondanak hogy 20 fényévre van a Földtől. Műholdakat felküldenek, de mégis hogy irányítják, egy forró bolygóhoz érve miért nem ég szét? stb.
Mivel sok kérdésem van és biztos nagyon sokat lehet boncolgatni a témát, jó az is ha valaki ezzel foglalkozó honlapot, cikkeket linkel, de felőlem egy vita/beszélgetés is kialakulhat! :)
A naprendszeren kívüli bolygókhoz nem küldenek szondát, hiszen iszonyat sokáig tartana, mire odaérne. Minden információt fény útján szereznek. A bolygót akkor látják meg, ha elhalad a napja előtt. Ha tudod a távolságot, akkor a méretek kiszámítása már gyerekjáték. Az, hogy hányszor halad el a nap előtt, megadja a forgási sebességet. A bolygó saját tengelye körüli forgását nem tudom kiszámolják e. Az összetételt a bolygóról visszaverődött fény és a bolygó tömege adja meg, saccperkábéra. A bolygó tömegét annak alapján képesek kiszámolni, ahogy a bolygó gravitációs ereje hat a napra (kicsikét megnyújtja). A visszaverődött fény spektrumát elemzik, amiből megadható kb milyen elemeket tartalmaz. Színképelemzésnek nevezik.
Egyedül a színképelemzés sikerességében nem vagyok biztos, ugyanis a bolygóknak alig van visszavert fényük, ez talán kevés lenne a légkörelemzéshez... De szerintem ilyen módszerrel csinálják.
". és mekkora a térfogata egyszerűen csak egy habos saccot adnak és paff..."
És persze az exobolygók is csak kitalációk! Honnan a francból tudhatnák, ha egyszer olyan messze vannak! És különben is a csillagok is csak odaszögezett szentjánosbogarak. Méghogy távoli napok, nah neröhögtess! Majd elhiszem, ha idehoznak egyet a kezembe! :-D
Exobolygót miért ne találhatnának? Az csupán azt jelenti, elméletileg alkalmas lehet életre.
Ha adott távolságra van a naptól, kielemzik a nap színspektrumát és intenzitását, abból a teljesítményét, akkor a hőmérsékletet is nagyjából be lehet lőni. A bolygó tömege is fontos, erről már írtam. A bolygó méret és tömeg aránya megadja hogy gázóriás e vagy sem, plusz a távolság és a nap ismerete pedig az összetételre is enged következtetni. Ha ki tudják elemezni a visszavert fény spektrumát (ha!), akkor a légkörelemzés is gyerekjáték, a hőmérséklet pedig elég pontosan kiszámítható. A modellt ezek alapján fel lehet állítani.
Össze lehet ezt rakni, kérem! Persze mivel az általunk megszabott körülményeknek rendkívül kevés bolygó és csillag felel meg, kevés exobolygót találtak. És még egyszer: exobolygó nem egyenlő élettel!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!