Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik a legkisebb részecske?...

Melyik a legkisebb részecske? Minden részecske egyetlen egy valamiből lett? Ha nem, akkor miben különböznek vagy hasonlítanak egymásra? Ha igen, akkor miért nem bonthatóak tovább?

Figyelt kérdés
Egyáltalán a részecske részecske? Energia vagy valami más?

2013. febr. 12. 21:03
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
Ez olyan, hogy felezzél el egy csokit, ameddig tudod. Mindig el tudod felezni, nem lesz olyan, hogy legkisebb, legalább is szerintem. Nem lehet tudni.
2013. febr. 12. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A csokit ha elég ideig felezgeted, akkor ugyanoda fogsz kilukadni, mintha egy darab követ vagy uránt vagy a szomszédod felezgetnéd: kapsz egy protont, vagy neutront.


Kérdező, erről sok elmélet született már. Egyelőre a kvarkokig tudunk "lelátni", amik a nukleonokat építik fel (protont és neutront). A nukleonok feltöréséhez annyi koncentrált energia szükséges, hogy egyelőre csak az LHC-ben tudják kivitelezni. Ha még lejjebb akarnánk látni, akkor olyan méretű részecskegyorsító kéne, mint a fél Naprendszer. Ilyet belátható időn belül nem valószínű hogy építenének, tehát ha új módszert nem dolgoznak ki a protonok egymásba lövöldözésén kívül, akkor kísérleti bizonyítékunk nem lesz arra, hogy a kvarkokat mik alkotják. Az elméletekkel ha jó irányba tapogatóznak, akkor a kvarkokat húrok építik fel, de ez egyelőre csak elmélet, majd az idő (és a tudósok) tudnak majd erre bizonyítékkal szolgálni. Ha kiderül hogy valóban így van, akkor majd elkezdhetünk aton molyolni, hogy a húrok miből állnak, de ez még messze van.

2013. febr. 12. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Kiserletesen tesztelheto modelljeink nem tartalmaznak a kvarkok es az elektron alatti epitokoveket.


Van az a maszatolas a hurelmelettel, de az egyelore csak ezoteria. Semmilyen kiserletes alatamasztasa nincs annak az elmeletnek.

2013. febr. 12. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Tom Benko ***** válasza:
A kvarkok, gluonok és leptonok a "legkisebb" részecskék, bár ezeknél már méretről beszélni enyhén értelmetlen. Az elektron például minden mérésnél pontszerűnek mutatkozott. A különbségük a jellemzőikben van.
2013. febr. 13. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Erről mindig az jut eszembe, amiről az atom a nevét kapta :) Oszthatatlan.

Akkor azt hitték (helyesebben úgy tudták), hogy az atom a legkisebb részecske. Aztán kiderült, hogy az atom mégis felbontható, áll az atom magjából és az elektronokból. Onnantól úgy tudták, hogy az atom magja a legkisebb részecske. Aztán kiderült, hogy azt is szét lehet cincálni, és nukleonok alkotják. Onnantól úgy tudták, hogy ezek a nukleonok, a legkisebb, legalapvetőbb részecskék. Aztán kiderült, hogy még ezeket is szét lehet törni, így találtuk meg a kvarkokat.

Most úgy tudjuk, hogy a kvarkok a legalapvetőbb részecskék - de azért gyanítjuk, hogy ez sem fedi a valóságot :)

2013. febr. 13. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!