Miért melegíti fel a forró gőz a tároló edényt?
Nyilván részecskékből állnak a gőzök amik nagy hőmérsékleten nagy sebességgel mozognak. A gyorsan mozgó gőzrészecskék tökéletesen rugalmasan ütköznek a fallal és így azok is mozgásba jönnek így felmelegszik az edény is.
Legalábbis mi így tanultuk.
De miért is kezdenek mozgásba az edény falának a részecskéi? Mármint ha a gőzrészecske tökéletesen rugalmasan ütközik az edény falával akkor az impulzusának csak az iránya változik meg, a nagysága nem. Tehát az impulzusmegmaradás törvényének értelmében nem kellene mozgásba jönniük a fal részecskéinek, mégis megteszik. Miért?
Ha mégsem annyira tökéletes az ütközés akkor pedig szerintem egy idő múltán a részecskéknek el kellene veszíteniük az összes impulzusukat és meg kéne állniuk. Azaz a gőznek magától meg kéne fagynia, meg úgy mindennek. :)
Bocsi hogy hosszú lett, de precízen kellett megfogalmaznom, hogy tényleg a kérdésre kaphassak választ.
A tökéletesen rugalmas ütközés az csak egy modell, ami valójában nagyon messze áll a valóságtól. A modellel bizonyos dolgokat lehet közelíteni, más dolgokat meg nem.
Valóban jól látod, a részecskék ütközése nem tökéletes, hanem átad némi energiát az edénynek.
És ő maga veszít energiát, de ettől nem kell megfagynia, hiszen van még a fagyás előtt egy másik halmazállapot, a folyadék.
És lám, valóban, a gőz felmelegíti a dolgokat, míg ő maga lecsapódik, és víz lesz. (Ha az adott dolog nagyon hideg volt, akkor bizony még oda is fagyhat...)
Ellenben ha a gőzt folyton energiával "tápláljuk", azaz melegítjük a vizet, akkor nem fogy el az energiája.
Köszönöm a gyors választ! :)
(Azért rögtön a fagyással példálóztam mert arra gondoltam hogy ha egy rendszert teljesen magára hagyunk akkor az egy idő után teljesen elveszítheti a hőjét, mer elvezetődik valami teljesen más helyre. Közben rájöttem hogy ez gyakorlatilag nem túl valószínű. :) )
Nem csak attól melegszik fel a fala az edénynek mert a gőz részecskék nekiütköznek hanem azért mert maga a gőz is forro és a hő hatására ami szintén érinti a falat annak a részecskéi is a felületén felgyorsulnak és ezáltal fokozatosan emelkedik a hőmérséklete. minden anyagnak meg van a maga stabilitását, részecskéinek nyugalmi állapotát jelző hőmérséklete ha az valamilyen oknál fogva hőre, ütközésre felgyorsul, akkor az adott anyagnak a hőmérséklete is emelkedni fog.
A gőz ha már kiszakad, legfeljebb lehűl egy adott felületen és kicsapódva vízzé válik, de megfagyni csak akkor képes ha a felület 0 fok alatti és alatta nem forrásban levő viz van 100 fokon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!