Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fénytörés. A fény részecske,...

Fénytörés. A fény részecske, vagy hullám?

Figyelt kérdés

A fény kettős természetének tárgyalásánál az előadáson a fénytörést a fény részecsketulajdonságaihoz soroltuk. A gyakvezető szerint hibásan. Most utánanéztem, két helyen azt találtam, hogy hullámtulajdonság, másik két helyen meg azt, hogy részecsketulajdonság. Akkor most melyik?

Ha a részecskemodellel szeretnénk megmagyarázni, akkor az csak úgy lehetne lehetséges, ha a részecske sűrűbb közegben mért sebessége megnőne, nem? A hullámmodell szerint viszont a sűrűbb közegben a sebesség csökken, és ez a valóság. Tehát akkor hullámtermészettel magyarázzuk. Nem?



2012. dec. 27. 17:55
 1/8 anonim ***** válasza:
De igen így igaz. Hullám
2012. dec. 27. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

igen, de azóta már egy csomó ppt fájlt találtam, amely azt mondja, hogy mindkét elmélettel magyarázható. Többek között a PTE biofizika tanszékének honlapján találtam egy ilyen előadást, illetve nálunk ugyanerről az intézet igazgatója tartott előadást, és ő is a részecskemodellhez sorolta.

Csomó helyen írják, hogy mindkét elmélet magyarázza, de mindig csak a hullámtermészettel fejtik ki a jelenséget. A részecskemodelles magyarázatot sehol nem találom :(

2012. dec. 27. 18:12
 3/8 A kérdező kommentje:

megvan:

"A fény visszaverődése értelmezhető a részecskék tökéletesen rugalmas ütközéseként és hullámok visszaverődéseként is.


A törés törvényének magyarázata során már különböző feltevésekkel kell élni, ha a fényt részecskének illetve ha hullámnak tekintjük. 1637-ben, és az ő nyomán azt feltételezte, hogy a hullám a sűrűbb közegbe érve azért törik a beesési merőleges felé, mert a sűrűbb közeg jobban vonzza a részecskéket, így a fénynek a beesési merőlegessel párhuzamos sebességkomponense megnő.



Töréskor a hullámfront irányváltozása a részecskemodellel csak úgy magyarázható, hogy a sűrűbb közegben mért sebesség nő. A hullámmodell alapján alkotott magyarázat szerint azonban a sűrűbb közegben mért sebesség kisebb.


Ha hullámként képzeljük a fényt, akkor viszont - a Huygens-elv alapján - azt kell feltételeznünk, hogy ugyanezen irányváltozás oka a hullám sebességének csökkenése. A két nézet nyilvánvalóan összeegyeztethetetlen, de a sebességek mérését akkoriban még nem tudták elvégezni. Newton tekintélye olyan nagy volt, hogy a tudósok jó ideig nem kérdőjelezték meg a részecske szemléletet."

2012. dec. 27. 18:14
 4/8 A kérdező kommentje:
De ma már megtudják mérni a sebességet. Akkor nem értem. Miért tanítják azt egy csomó helyen, hogy részecskeelmélettel is magyarázható? :O
2012. dec. 27. 18:17
 5/8 anonim ***** válasza:

Hova jársz te hallgatni? Mondd meg a gyakvezetődnek hogy vegyen magának észt.

És ez a magyar tudományos egyetem? Ezért kár tüntetni.


Legközelebb oktasd ki a tanárodat hogy a fény nem hullám vagy részecske hanem egyszerre mindkettő , ugyan úgy ahogy az anyag is.

Az anyag és a fény között egyetlen fő különbség van , hogy a fény az 1c vel képes terjedni ha nem raksz az útjába anyagot, mivel az anyag 0 körüli c vel mozog.

Ezért van az hogy a sűrűbb közegben lassabban megy a fény, egyébként is a fény sebessége arányos a hullámhosszával.

A foton energiája fordítottan arányos a hullámhosszával.


Ha még az előadód sem érti amit tanít akkor hogy érthetnéd meg.


Azért van részecske tulajdonsága a tömegtelen fénynek mert 1c vel halad és a létezési hullámait maga előtt gyűri fel így alakul ki egy sűrű múlt "közeg" ,egy olyan réteg mint ami normál esetben a proton, neutronok burkát alkotja hogy ne robbanjon szét belőle az energia ,ami szintén csak fény.


Azért van hullám tulajdonsága mert mindennek hullám tulajdonsága van.Ez azért van mert minden rezeg-mozog létezésében.Olyan létező anyagot nem tudsz megnevezni amiben nincs rezgőmozgás hisz maga az anyag definíciója: Stabil gravitációs erő+Stabil elektrosztatikus erő+Instabil rezgőmozgás.


Ilyen egyszerű.

2012. dec. 27. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Nem ők a hülyék, én tettem fel rosszul a kérdést. Természetesen úgy tanítják, hogy a fény kettős természetű, egyszerre bír hullám- és részecsketulajdonságokkal is. Különböző tulajdonságait az eltérő modellekkel magyarázuk. Például a diffrakciót, az interferenciát vagy a polarizációt a hullámtermészettel, míg a fotoeffektust vagy az ionizációt pedig a részecsketermészettel. A reflexiót például mindkét tulajdonsággal meg lehet magyarázni. A refrakcióra pedig elvileg csak a hullámtermészet adhat magyarázatot, hiszen az optikailag sűrűbb közegbe belépő fény a beesési merőleges felé törik, a sebessége pedig csökken. Részecskemodellel az irányváltoztatást csak a sebesség növekedésével lehetne magyarázni, de mivel a sebesség csökkenését mérték ebben az esetben, így ebben az esetben a hullámtermészettel magyarázzuk a jelenséget. Legalábbis én ezzel a gondolattal verekedtem magam zöld ágra :D
2012. dec. 27. 20:39
 7/8 A kérdező kommentje:
csak akkor megint ott tartok, hogy miért tanítják úgy egy csomó helyen, hogy a refrakciót is magyarázhatjuk a részecsketermészettel.
2012. dec. 27. 20:42
 8/8 anonim ***** válasza:
Ugyan az mint a puskagolyó , a gyorsabban kilőttet nehezebb eltéríteni mint a lassabban mozgót.
2012. dec. 27. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!