Lassabban telik az idő?
Ha 0,99c-vel mozgunk és a mozgásra merőleges irányból (igen távolról) érkező pulzár jelét vesszük.
A relativitás elve, akkor teljesül, ha a jelek besűrűsödnek.
De miért?
(Ha megfordulunk és visszatérünk a kiindulási pontra, akkor a helyben maradók és mi is ugyanannyi jelet vettünk.)
Most már mindent értek.
Már csak ezen gondolkodom:
"ugyanannyival több jelet fog kapni a pulzárból mint a földről"
Talán az iránynak is lehetne egy kis szerepe, például, ha valamitől távolodunk, egy másikhoz meg közeledünk, akkor is pontosan egyforma darab jelet kapunk mindkettőtől?
"Minkowski síkon" -nem tudom ez mi lehet , ezért csak metrikus síkon gondolkodva c sebesség közelében az eredetileg 90 fokban látszó pulzár 45 fokban (10-11órairányában) látszik.
Ha valaki tudja hogy Minkowski-ban ez hogyan látszik, leírhatná.
Előző vagyok.
A valóságban nincsenek abszolút irányok sem mivel nem léteznek síkok , te hibásan abból akarod levezetni ezt a doppler féle dolgot hogy x y z koordinátákban gondolkodsz.
Ez csak Newtoni, Euklidészi geometriában igaz ,és csak az emberi elme kitalációja amivel nincs is gond ha a földön maradsz és nem fejtegetsz űrközi utazásokat.
De te most azt kérdezted miért telik így vagy úgy az idő ,ott pedig semmi más nem számít csak hogy a vizsgált objektumaid a saját stopperórájuk pl 1 perce alatt mekkora utat jártak be az euklideszi papíron két pont között.
Ebből következik hogy a valóságban nem létezik az egyszerre fogalma.
Az hogy a rakétádban van egy kormány mint egy autóban és te össze vissza kanyarogsz az űrben ,ha a kiindulási pontod a föld és a végpontod is a föld ,a kanyargásoddal csak annyit érsz el hogy kevesebb lesz a "két pont közti" út másnéven kevésbé idődilatálódsz a földiekhez képest.
Természetesen az idődilatáció vagy a te nyelveden a több beérkező jel a rakétádnak a második pontba azaz a földet éréskor realizálódik .Amíg a legtávolabbi ponton vagy a földtől akkor te "öregedtél" a földhöz képest csak ezt nem tudod realizálni mert ahogy visszaindulsz a földre a nyakadba kapod azokat a jeleket amiket távolodásod alatt pulzált ki a föld (a te fogalmazásod szerint mondom).
A mérleg állása az lesz hogy pl te egy napig utaztál és a föld is egy napig tette a dolgát a saját órája szerint ,de mivel te nagyobb utat jártál be ezért neked kevesebb önidőd telt el ,ebből következően a földi egy nap végére nem érkeztél meg hanem csak xxx földi nap múlva. Mivel a föld mozgás mérlege kevesebb mint a te rakétád mozgásmennyisége a két pont között ezért a földnek több ideje telt el.
Csak annyit jegyezz meg hogy két pont között a leghosszabb idő az egyenes.(anti euklideszi geometria)
Ha figyelmes vagy rájöhettél hogyan játszható ki az idődilatáció a fenti példában.
Semmi mást nem kell tenni mint a földel is lejáratni a rakéta útját ,magyarul be kell érni a másikat mint egy futóversenyen és itt is igaz lesz hogy nem számít milyen gyorsan éri be ,a beérésnél pontosan olyan öregek lesznek az emberek mintha el sem ment volna a rakéta a földről ,persze lehet hogy már 80évesek lesznek főleg ha a föld lassan érte utol a rakétát de ha volt két 11 éves iker a procedúra előtt akkor a találkozáskor egyformán pl 80 évesek lesznek viszont a kiesett időt nem pótolhatják be.
remélem világos
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!