Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a dolga egy csillagásznak?

Mi a dolga egy csillagásznak?

Figyelt kérdés

Gondolom nem csak az eget bámulja. Szeretnék többet megtudni erről a szakmáról, nagyon érdekelnek már gyermekkorom óta az ilyen dolgok. nagyon megnyugtató érzés szabad szemmel a csillagokat bámulni, egyszerüen nemtudom mit látok ebben de jó.. gondolkodtam, hogy mi lenne ha később csillagászattal foglalkoznék. Tulajdonképpen mi a dolga egy csillagásznak, és milyen tantárgyakat kell hozzá tanulni?

Ha valaki részletesen elmagyarázná, nagyon hálás lennék!


2013. febr. 10. 02:08
 1/7 anonim ***** válasza:

Föcin és fizikán lesz valamennyi szó a csillagászatról középsuliban. Ha komolyan ezzel akarsz foglalkozni, akkor pedig fizikát kell tanulnod elsősorban, legalábbis a fizika fogja le a csillagászat nagy részét. (Persze van benne földrajz, kőzettan is: aszteroidák, bolygók, holdak felépítése, felszínformái; kémia, ezek anyagi összetétele; esetleg biológia is, bár az csillagászattal vegyítve már ezotéria féleséget ad.) Az sem hülyeség, ha villamos vagy gépészmérnöknek tanulsz. Ha csak hobbiszinten akarsz vele foglalkozni, mert szépek a csillagok, akkor optikát tanulj, és vegyél egy jó távcsövet.


Kis történet, hogy mik vannak ma a csillagászatnak köszönhetően:

- Naptár. Az égitestek mozgásához igazodik, 365 naponta látjuk ugyanazt a csillagot, ha az égnek adott irányába nézünk, 29,5 naponta van telihold, az ókorban 7 olyan égitestet fedeztek fel, ami vándorol a csillagokhoz képest.

- Az égitestek mozgását tanulmányozva fogalmazhatta meg Newton az I. törvényét (azelőtt dolgok mozgásban tartásához folyamatosan erővel kellett rájuk hatni a tudomány szerint), mint ahogy a gravitáció törvényét is.

- A Nap működésének tanulmányozása során vetődött fel a hidrogénbomba elkészítésének lehetősége.

- Barlangok feltérképezésében segíthet annak regisztrálása, hogy a világűrből érkező részecskék közül milyen irányból milyen energiájú részecskék érig el a barlang egy mélyebb részébe tett detektort.


Szóval a csillagászok dolga tud változatos lenni, és hatással lenni az életünkre.


Ma a távoli csillagok megfigyelése elsősorban az érkező részecskék tanulmányozásával történik. – Amit a csillagász csinál nagyon szoros összefüggésben van azzal, amiket a részecskegyorsítókban művelnek. Szóval ha profi szinten akarsz vele foglalkozni, akkor a részecskefizikát, kvantummechanikát kell megértened.


Mire lehet még használni:

- A távoli csillagok, galaxisok tanulmányozása pontosabb képet ad az univerzumunk történetéről, így jövőjéről is. Milyen is lesz a tényleges világvége?

- Egyre pontosabb műszereket kell tervezni (itt jön a mérnökösködés), ma már ott tartunk, hogy a Naptól különböző csillagok bolygóit is tudjuk tanulmányozni. Hová próbáljunk menni, mielőtt meghal a nap, és apokalipszis lenne?


Brr… Erről még sokat kéne írni, csak már fáradt vagyok és nem tudom jól összefogni és rendszerezni a gondolataimat…


Szal. összességében: Ha még középsulis vagy, akkor a fizikára és a matekra gyúrj nagyon erősen! Aztán felvételi előtt még egyszer átgondolhatod.


Még egy progi, amit lehet hogy ismersz, de segít megtanulni a csillagok neveit, hogyha esetleg nevükön akarod szólítani őket valamelyik este: [link]

2013. febr. 10. 02:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:

Szerintem is igaza van az elsőnek.

Inkább csinálj egy olyan szakmát, amivel el tudsz helyezkedni, majd szabadidődben foglalkozz vele, mert ha ezt végzed el kb. garantált a helyed a munkaügyiben.

2013. febr. 10. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Kiegészíteném néhány dologgal. A matektudás is elengedhetetlen! Magyarországon, sajnos jól írták, hogy leginkább a munkaügyön végzed, de ha szerzel ismeretséget talán elhelyezkedhetsz egy odszervatóriumban... Necces...

Vagy nagyon nagyon komoly angol szakmai tudást szerzel és go külföld, akár a tanulmányokat is ott kezdeni.

Ha rámhallgatsz, akkor pedig: kitanulsz egy keresettebb szakmát, majd amatőrként elkezded a csillagászatot! Elég egy 50ezer- végtelen ft ig terjedő távcső, egy pc, net. Tanulod, fejlődsz, műszereid is, saját kis csillagda építés. Előnyök. Van rendes szakmád így biztosabb fizu. Szép hobby, ha nincs hangulatod épp nem csillagászkodsz, de ami a legeslegfontosabb, komolyan segíthetsz mérésekkel számításokkal a profiknak is! Az amatőr észleléseket is felhasználják, már persze ha pontos és olyan. :) Szerintem idehaza ez a legjárhatóbb út. Amatőrként is érhetsz el sikereket, fotózással, rajzal, változók figyelésével. Több magyar felfedezett kisbolygó van stb stb... Az amatőrség, ha van pénz komolyabbá nőhet ki, mint egy hivatásos magyar csillagász. Én ezt az utat választottam pár éve. Meló, szabadidő csillagászat. Már csak egy saját csillagda kellene fix helyen, de az anyagiak...

2013. febr. 10. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:

"nagyon megnyugtató érzés szabad szemmel a csillagokat bámulni, egyszerüen nemtudom mit látok ebben de jó.. "


Ez inkább meditáció, mint csillagászat :)


Egyébként ajánlom figyelmedbe a Google -t, vagy a Wikipédiát (pl.: [link] .

Nagyon sok információt lehet róla találni.

2013. febr. 10. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

A csillagászatnak nagyon sok ága van. A napfizika a nap és a csillagok belső folyamataival foglalkozik, ehhez főleg magfizikai és matematikai ismeretek elengedhetetlenek. Az asztrofizika az égitestek mozgásával foglalkozik elsősorban, ehhez pályaszámítási ismeretek (elméleti fizika, magasszintű matematika) szükségesek. Galaxismodellekkel is foglalkozhatsz, ez jó szemet (mérések képeinek összehasonlító elemzését), műszaki ismereteket (mérőműszerek, vizuális és rádiócsillagászat), ismét magasszintű fizikai és matematikai ismereteket igényes. Sok esetben nélkülözhetetlen a kémiai folyamatok ismerete is.

Az esetek többségében fizikusok szakosodnak csillagásznak úgy, hogy alapismereteket már első évtől hallgatnak fakultációként.

2013. febr. 10. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Tehát ha jól értelmeztem akkor a matekot és a fizikát tanuljam keményen. Egyébként 10.-es vagyok, gimibe járok.
2013. febr. 10. 19:33
 7/7 anonim ***** válasza:
Igen, ez a kettő alapvető tantárgy a csillagászati ismeretekhez.
2013. febr. 10. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!