Mi a tudományos magyarázata annak hogy az ember más fajokkal nem tud közös utódot létrehozni?
Most nem olyan 3szavas választ kérek amibe csak ez van:"mert más faj"...hanem a dolog hátteréről tudományos magyarázatot.
Pl:Ha a ló és a szamár párzik akkor létrejön egy a mind2 faj tulajdonságait magában foglaló utód,az öszvér.
Ha egy ló és egy ember párzik akkor viszont nem jön létre semmi utód,pedig logikaszerűen egy kentaur szerű az ember és a ló tulajdonságait ötvöző utódnak kellene születnie.
Mi ennek a tudományos oka?
Első körben a legtöbb állattól különböznek az úgynevezett zóna fehérjék, ezek szükségesek ahhoz, hogy a hímivarsejt a petesejthez kapcsolódjon. Így ilyenkor a hímivarsejt egyszerűen nem illik a petesejthez, hiába van ott. Ettől még lehet véletlenül egyező két faj zóna fehérjéje, például az ember és a kínai aranyhörcsög zóna fehérjéi felismerik egymást, azaz emberi spermiummal megtermékenyíthető a kínai aranyhörcsög petesejt. Ezt a módszert használták évtizedeken át az emberi kromoszómák vizsgálatára.
Az emberszabású majmoknak egyel több kromoszómapárjuk van mint nekünk, azok a génjeink nekünk is megvannak, de valamikor a törzsfejlődés során két kromoszómából egy óriási lett, így nem passzolunk így sem. Hogy ennek mekkora a súlya, nem tudom.
A harmadik mód, ha a gének nem is változnak meg, de kromoszómális inverziók történnek, az ivarsejtképzéskor nem a megfelelő gének kerülnek egymás mellé, azaz átkereszteződéskor duplikációk, illetve deléciók keletkeznek. Az inverziók sokszor észrevehetetlenek, az egyed életképességét nem befolyásolják, de ilyen módon hozzájárulhatnak a fajkeletkezéshez.
Ezen kívül létezhetnek olyan gének, amelyeknek két allélje van, mindkettő önmagában működőképes, de a másik alléllel egy sejtben halálos. Emberben ilyet ha jól tudom még nem találtak, de ecetmuslicában ismertek ilyenek, ezeket hívják Dobzhansky-Müller géneknek, vélhetőleg ezek kialakulása a fajkeletkezés egyik hajtóereje.
13:59!
Köszönöm az érdekes választ!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!