Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hol tudom elolvasni az evolúci...

Hol tudom elolvasni az evolúció precíz matematikai elméletét?

Figyelt kérdés

2013. jan. 5. 20:07
 1/8 anonim ***** válasza:
Sehol
2013. jan. 5. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
És én a babfőzelék matematikai képletét?
2013. jan. 5. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Nyilván fogalmatok sincsen miről beszélek. Örülnék, ha olyasvalaki válaszolna, aki ért hozzá. Mondjuk egy evolúció biológus vagy matematikus.
2013. jan. 5. 21:40
 4/8 anonim ***** válasza:
Az evolúció egésze túl bonyolult ahhoz, hogy egyetlen nagy matematikai modellt rá lehessen húzni. Az evolúció egy-egy speciális jelenségét (pl. ragadozók és zsákmányállatok populációjának alakulása) jellemezni lehet pl. differencia- vagy differenciálegyenletekkel, de ez mind esetfüggő. Vannak tonnaszámra képletek, melyek egy-egy leegyszerűsített kérdést írnak le, ez így működik.
2013. jan. 5. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Nem lehet ám mindenre csak úgy ráhúzni a matematikát. Igazat kell adjak a babfőzelékes hozzászólónak, ahogy mondjuk a babfőzeléknek sem lehet precíz matematikai elméletét leírni, úgy az evolúciónak sem. Persze, az egyes részfolyamatokra ráhúzható valami hiperbonyolult képlet, lehetne képletet találni arra, hogy adott mutációs ráták mellett, feltételezve, hogy mekkora eséllyel lesz az adott mutáció hasznos, akkor azért közelítőleg leírható, hogy nagyjából hogyan fog alakulni egy faj jövője.

De hogy egy-egy mutáció miben jelent majd előnyt, miben hátrányt, milyenek lesznek a véletlenszerű körülmények, mennyire sikerül gyorsan és jól adaptálódni, ezeket legalábbis emberileg belátható bonyolultságon belül lehetetlen teljesen precízen leírni.

2013. jan. 5. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Ezzel mind tisztában vagyok, de ettől függetlenül létezik három szinten is az evolúciónak matematikai elmélete. Ez a neve az irodalomban, és én erre lennék kíváncsi. Ezért kértem, hogy olyasvalaki írjon, aki tudja, hogy miről beszélek.
2013. jan. 6. 11:41
 7/8 anonim ***** válasza:

"Ezzel mind tisztában vagyok, de ettől függetlenül létezik három szinten is az evolúciónak matematikai elmélete. Ez a neve az irodalomban, és én erre lennék kíváncsi. "


Sokat segítene, ha leírnád, milyen irodalomban olvastad ezt. Az evolúciónak egységes matematikai modellje nincs, mivelhogy véletlen mutációkon alapul, tehát nem lehet rá olyan tételt alkotni, mint mondjuk a Thalész-tétel. Ugyanígy, mivel az élőlények nem légüres térben léteznek, a környzettel és eymással való kölcsönhatásuk is nagyban befolyásolja az evolúciót.


Egyes részfolyamatokat lehet matematikai modellekkel jellemezni, például a Hardy-Weinberg szabály elég egyszerű, de például az ökológusok rémisztően bonyolult képleteket is használnak a populációk változásainak leírására.


Szóval hamarabb választ kapnál, ha leírnád, mit szeretnél, mert az evolúciónak nincs egységes képlete, mint mondjuk e=mc^2

2013. jan. 6. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A felszín karcolgatása:

[link]

[link]

[link]

2013. jan. 7. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!