Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért négyzetesen csökkennek...

Miért négyzetesen csökkennek (általában) a mezők erőssége? (pl: gravitációs, mágneses)

Figyelt kérdés
főként matematikai bizonyítás érdekel.

2013. jan. 2. 17:21
 1/3 anonim ***** válasza:

(Olvasd el, aztán a végén a megjegyzéseket.)


Amiket említesz, azok forrásos mezők. Ennek a legegyszerűbb esete, hogy van egy pontszerű forrás, és az gömbszimmetrikus mezőt gerjeszt maga körül. Az ilyen mezők hatása a térben összegződik (szuperponálódik), így több forrásból elég összetett alakú mezők alakulhatnak ki.


A forrásos mezők egy jellemző tulajdonsága, hogy ha egy zárt felületet veszel (például egy gömböt), és a felület mentén összegzed, mennyi térerősség megy a felület belseje felé (integrálod a felület mentén a térerősséget), akkor ez az összeg arányos a zárt felület belsejében lévő forrás mennyiségével. (Gauss-törvény).


Ez szemléletesen azzal, hogy pontszerű forrástól távolodva a távolsággal fordított arányú, négyzetes csökkenés mutatkozik a térerősségben. Vegyünk a középpont körüli, r sugarú gömböt! Ez lesz a zárt felület, benne a forrással. A forrás által gerjesztett mező (szemléletesen) gömbszimmetrikus, ergo a gömfelület minden pontjánál ugyanakkora a térerősség. Az előbb említett összeg (integrál) értéke így egyszerű: "az állandó térerősség r távolságban" * "a gömb felülete". Ez az összeg a forrás "erősségével" arányos - a forrás pedig állandó, tehát ez a kifejezés is állandó. Mivel pedig a gömb felülete (4pi*r*r) négyzetesen nő, az r távolságban állandó térerősség négyzetesen csökken.


* Matematikai bizonyítás csak matematikai állításra van, egy empirikus tapasztalatot legfeljebb alátámasztani lehet vele, illetve egyik összefüggésből a másikat levezetni. Én nem bizonyítottam semmit, csak az általad említett jelenséghez megadtam egy még alapvetőbb, általánosabb összefüggést, aminek ez csak egy speciális esete, tehát amiből ez egyszerűen következik.


** A gravitációs és az elektromos mezők a forrásosak, a mágneses mező viszont örvényes, ergo NEM ÉRVÉNYES rá a fenti gondolatmenet, sem az általad jelzett megfigyelés.

2013. jan. 2. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

"Amiket említesz, azok forrásos mezők."

Pardon ez ott maradt, a mágneses mező, mint mondtam, nem forrásos.

2013. jan. 2. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm a választ :)
2013. máj. 15. 12:04

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!