Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valóban létezik a gravitációs...

Valóban létezik a gravitációs pólusváltás?

Figyelt kérdés
A napokban láttam Az emlékmás című filmet, amelyben a két kontinens közötti utazás során úgynevezett "gravitációs pólusváltás "következik be a Föld magjának megközelítésekor. Ennek van valamiféle valóság alapja? Érdekelne magyarázat is.

2012. dec. 24. 14:08
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Mágneses pólusváltás létezik, azaz az iránytűk néha megfordulnak. A baj az átmeneti zavar, amíg nincs a Földnek mágneses tere. A gravitációt a jelenség nem érinti.
2012. dec. 24. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Előző válaszolóhoz kiegészítés: az a "néha" az úgy értendő, hogy néhány millió évente :)


A filmben látott dolgok amúgy eléggé zavarosak.

Egyrészt (mint ahogy előttem szóló is írta) ilyen hogy "gravitációs pólusváltás" nincs, ez hülyeség, mivel gravitációs pólus sem létezik. A gravitáció mindig egyirányú, mindig vozóerő, sohasem taszító, ezért pólusai sincsenek.


Másrészt a súlytalanság állapota a zuhanás megkezdésének pillanatától tartana a bolygó túlsó oldalán történő felbukkanásig, tehát nem csak a Föld középpontjában lennél súlytalan, hanem végig a szabadesés során.


Harmadrészt az a megfordulás is... hogy úgy mondjam, kissé zűrös. Az ablakban ugyanis tisztán látszik a zuhanás iránya, ám az ülések nem ezt az irányt követve fordulnak meg, hanem erre merőlegesen, aminek az égvilágon semmi értelme sincs. Tisztára olyan érzésem volt, hogy olyanok készítették a grafikát, akiknek halványlila fingjuk sincs a gravitációs erő mibenlétéről. Kár, mert a film történetére semmiféle befolyással nem lett volna ha ésszerűen csinálják meg, ellenben így nemcsak hogy hiteltelenné vált a film, de még a nézőknek is hülyeséget "tanít".

2012. dec. 24. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm az értelmes és indokolt választ! Ritka az ilyen..
2012. dec. 24. 16:01
 4/9 anonim ***** válasza:

Még annyit hozzátennék: A jármű nem eshetett szabadon, mert akkor jóval több ideig tartott volna az út. Valójában sokkal nagyobb gyorsítás kellett volna neki, mint a gravitáció, tehát pont hogy fordítva kellett volna ülni benne.


Pólusváltás tényleg nincs, ez feltehetően egy félrefordítás, vagy eleve hülyén írták meg. A Föld középpontjában a gravitáció nulla, majd lineárisan növekszik. Tehát az a hirtelen földrezuhanás mindenképpen hülyeség.


Arról is beszélhetnénk még, micsoda oldalirányú erőket okozna egy ilyen szerkezeten a Coriolis hatás, vagy hogy hogyan képes a szerkezet akkora sebességgel mozogni nem légüres térben, ami ráadásul a középpont felé haladva iszonyúan besűrűsödne.


Szóval ez a része úgy hülyeség, ahogy van.


A filmről meg annyit: rég okozott egy újrafeldolgozás ekkora csalódást. Aki még nem látta, inkább nézze meg az eredeti 1990-es Swartzenegger féle verziót. Sokkal jobb a sztori, poénosabbak a dialógok, és nem szúrják el a végét ennyire. Mert ugye ennek a végéről semmi más nem hiányzott, csak a csattanó. (Az új forgatókönyvíró vagy rendező valószínűleg nem értette az eredeti sztori lényegét, ezért nem is tette bele a filmbe.)


Sajnos ez a film nagyszerűen példázza a mai kort, amikor már nem hogy újat alkotni nem képes a filmes világ, de még a régi jót is csak elrontani tudja.

2012. dec. 25. 05:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

szar a szinkron...

mondjuk ettől függetlenül nem értem a magban miért lenne 0 gravitáció

2012. dec. 25. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
51%
Mert a gravitáció egy gömb esetén olyan, hogy mindig csak az a gömb vonz, ami "alattad" van. A feletted lévő rétegek gravitációja kioltja egymást. Ezért ahogy lefelé ereszkedünk a középpont felé, a gravitációs erő lineárisan csökken, és a középpontban eléri a nullát. Tehát pont olyan, mint a rugóerő. Ezért végez harmonikus rezgőmozgást az a test, amit egy ilyen lyukba ejtenek (persze ha nincs légellenállás).
2012. dec. 26. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
ez ok, de a film szerint legalább egy percig 0 gravitáció volt, ami nekem sehogy nem jön ki, ha 17 perc a teljes Földátmérő megtétele (most rugaszkodjunk el attól, hogy hogyan is működik az eszköz, mivel ugye szabadesésben csak a magig menne, utána mi van lendkerék?)
2012. dec. 26. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

"... ugye szabadesésben csak a magig menne, utána mi van lendkerék?)"


A szabadesés során felhalmozott, "összegyűjtött" kinetikus (mozgási) energia. A tömeg és a sebesség szorzata adja a lendületet (pontosan, a lendkerék szó is ezt tartalmazza, "lendületkerék", csak ott nem egy egyenes pályáról, hanem egy kör alakúra formált tömegről van szó). Ha eltekintünk a légellenállástól és egyéb lassító tényezőktől, akkor a Föld felszínétől a középpontig tartó zuhanás során pontosan annyi mozgási energiára tesz szert (egészen a bolygó középpontjáig fog ugye folyamatosan gyorsulni), amennyi ahhoz kell, hogy a középpontból a túloldali felszínig tartó utat megtehesse.


Amúgy pedig persze hogy nem egy percig tart a zéró gravitáció, hanem csupán egyetlen pillanatig, amíg keresztülhaladsz a Föld középpontján. Előtte gyorsít, utána lassít a Föld gravitációja. Erre írtam korábban, hogy úgy hülyeség az egész film, ahogy van, nagyon elpuskázták az egészet. Pedig akár jó is lehetett volna.

2012. dec. 26. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Ha a szerkezet szabadeséssel zuhanna végig, majd a lendülete vinné tovább, akkor az útin egész végig súlytalanság lenne benne.
2012. dec. 26. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!