Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az agy hogyan hozza letre a...

Az agy hogyan hozza letre a tudatot?

Figyelt kérdés
Itt pusztan a materialista elgondolasra gondolok.
2012. nov. 16. 21:08
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
100%

Marx nem ezt mondta, hanem azt, hogy "a lét határozza meg a tudatot".


Úgy értette, hogy ha megiszod a lét, elmegy a tudat.

2012. nov. 17. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 izidorkata ***** válasza:

az agy elképzelhetetlenül, és kikutathatatlanul bonyolult szerkezete képes a tudat megjelenítésére és kifejezésére. A biológa sokmindent már feltárt az agyban lejátszódó mehanizmusokról: memóriáról, absztarakcióról, képzetek kialakulásról. Ez alapján valóban lképzelhető hogy egy terészeti folyamat, az evolúció formálta meg az idegrendszert, érzékelést, választ reakciókat, kélsőbb a központi idegrendszert és a komplex gondolkodási folyamatkat. De van egy gondolatom amely nem csak az enyém, hanem az emberek töbségéé: a tudat megelőzte a jelenségekeket, és az élőlények tudata a világmindenséget létre hívó tudat tükröződése.


Én egébként százszálékban materialista vagyok mert látom az anyag misztériumát, és az anyagot létrehozó teremtő kifejeződésének tartom az egész teremtett világot.


összefoglalva: a tudat teremtő ereje hozta létre az életet, és így az agyat is. tehát a tudat redet a tudat, az agy csak az eszköz amely el a tudat dolgozik.


Hogyan definiálnánk a tudatot?

Ezt kell előbb letisztázni: sajnos egy hamis választ sujkoltak évtizedekig az emberekbe, azt hogy a tudat nem egyébb mint az érzékszervek információinak a feldolgozása. tehát a külvilág szubjektív modellálása.


Ideje lenne már elővenni komolyabb filozófusokat, nemcsak a sztárok (Heideger, Marx, Kierkegard, Niccse, Lacan) ködös eszméit szajkózni.

2012. nov. 17. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 izidorkata ***** válasza:
kedvenc könyvem szerzője: Étienne Bonnot de Condillac
2012. nov. 17. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 anonim ***** válasza:

"Én egébként százszálékban materialista vagyok mert látom az anyag misztériumát, és az anyagot létrehozó teremtő kifejeződésének tartom az egész teremtett világot."


- Az egy dolog, hogy az általad leírtak elmennének simán egy újkantiánus gondolatmenetnek, még a pathetikus következetlenségek lelenére is. De hogy mennyire következetlen vagy, azt pont ez a rész árulja el.


Azt mondod, materialista vagy. Vagyis kizárólag az anyagot tartod reális létezőnek (értsünk bármit is anyagon). Ha viszont van az anyagnak teremtője, az már legalábbis dualizmus, hiszen az anyag teremtője maga nem anyag.

Következtetés: nem vagy materialista.


Ja, és nem válaszoltál arra, hol írta Marx az általad említett dolgot, ez pedig kissé hiteltelenné teszi az írásaidat, de legalábbis a hivatkozásaidat és a filozófiai olvasottságodat. Ha nem vagyunk biztosak, ne idézzünk.

2012. nov. 18. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 anonim ***** válasza:
Az viszont kiderült, hogy ha kezedbe vetted valaha Gehlenz, vagy valaki olyat olvastál, aki belőle indult ki, nem nagyon olvastál utána a modern recepciójának.
2012. nov. 18. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 izidorkata ***** válasza:
Marx az anyagot azonosíja a léttel. És ezért bátorkodtam némi reflexióval idézni ezt a közismert marxi gondolatot.
2012. nov. 18. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 izidorkata ***** válasza:

materialista vagyok. mert egyedül anyagban kifejezve tudom elképzelni a létezést. A lét az anyagban valósul meg.

De mi is az anyag? Egy regény, vagy egy zene nem anyag? de igen olyan anyag mint a többi csak egy sajátos szervező erővel megformált anyag.

A tudat nem anyag? dehogynem! az anyagról szerzett információt dolgozza fel az előzetes információs modellekkel amely szintén anyag. Az információ az anyag formája. A személyiség úgyszintén, és a transzendens létező is egy transzendens anyagban valósul meg.

Isten léte anyagi lét, élete anyagi élet. Ezt sokan nem akarják elismerni mert ez annak elismerése hogy Isten a hétköznapi valóság szintjén , imanens módon van jelen.

2012. nov. 18. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 izidorkata ***** válasza:

remélem sikerültmegfelelő választ találni a kérdés kiírójának. Néha megnézem hogy érkeztek új válaszok, de úgy néz ki senkinek sincs kedve összefoglali erről a kérdésről a gondolatait.

Némi viccelődés után most komolyra fordítom a szót:

Én egy lépcsőt álítottam fel a tudattal kapcsolatban:

Alsó szinten van az érzékelés, szinte mechanikus válasz reakciók: ez van a sejtekben,

Egy fokkal magasabb az öszetett reagálás: ez a növények képessége, fény felé hajolnak, megfelelő időben hoznak termést, stb.

Az álatokban van egy döntési mechanizmus: érzékelnek, mérlegelnek, terveznek. Szóval valami tudatszerűségök van.

Az emberi tudat képes felismerni magát, és nagyságrendekkel több reakciót képes mozgatni. Ezért az agy itt menyiségi növekedése minőségi változást is hozott.

2012. nov. 21. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 Antimod ***** válasza:

Én egy másfajta közelítést tartok a legjobb magyarázatnak.

A tudat egy egységes létező. (Energia?)

Ebből minden előlény kap egy bizonyos szeletet. Az már az agy bonyolultságán múlik, mennyire képes azt érzékelni, átültetni a fizikai valóságba, abban meghatározni önmagát és cselekedeteit.

Egyre szélesebb kört nyer az a nézet - és lassan tudományos berkekben is - , hogy az agy bizonyos szinten csak egy vevőkészülék, amely dekódolja a tudatot, illetve "lehasít" belőle egy szeletet az egyénnek. (Most lehet, hogy nagyon pontatlanul, sőt nyersen fogalmazom meg, de aki szeretné megérteni, mit mondok, annak szerintem sikerül.)


Ezt mire alapozom? Egyrészt a tudatok kölcsönösen kapcsolatban állnak egymással: telepátia, ún. morfogenetikus mező létezésére vannak utaló jelek, illetve halálközeli élmények során (sőt, egyes drogok hatására is) nagyon sokan észlelik a tudatuk "végtelen" kiszélesedését, gondolataik felgyorsulását. Ezért nem tartom valószínűnek, hogy a tudat egy agy által biokémiai úton létrehozott illúzió-folyamat lenne, amit kizárólag kémiai reakciók tartanak fent, és lokálisan létezik.

2012. nov. 21. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 izidorkata ***** válasza:

tehát van egy telojes tudat amelynek egy részét érzékeljük?

Mi az a teljes tudat? Mivel foglalkozik, milyen kapcsolatban van az élőlények tudatával?

Minden ember egy önnálló személyiség. De az elméletedből az következik, hogy egy közös tudat részei vagyunk, tehát nem önnálló egyének?

2012. nov. 21. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!