Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vannak az evolúció-elméletnek...

Vannak az evolúció-elméletnek gyenge pontjai? Illetve van-e olyan, amire az evolúció-elmélet nem ad választ, pedig kellene?

Figyelt kérdés
evolúció, genetika, DNS, darwin, szelekció, faj

2012. nov. 6. 17:31
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:

Darwin nem tudta megmagyarázni, és az evolucionisták a mai napig adósok a válasszal.


Miért hiányzik az (állítólag létezett) milliárdnyi átmeneti alak a kövületben megtalált fajok között?


Hogyan jöhettek volna létre apránként, kiválogatódás útján az olyan radikális átváltozások, amelyek egy faj életciklusai során következnek be (például a hernyók bebábozódása és lepkékké való teljes átalakulása)?


Ha a környezeti feltételek nagy változásokon mentek keresztül az idők során, az élőlények pedig állandóan változnak a természetes szelekció nyomására, akkor miért létezik sok olyan faj, amely nyilvánvalóan „élő kövület”, vagyis százmillió évek óta elismerten változatlan (például a krokodil, a csótány, vagy a szitakötő)? Nem lehetséges-e, hogy ugyanígy minden faj "élő kövület", vagyis lényegében nem módosult?


Hogyan hozhatna létre a természetes szelekció olyan tulajdonságokat, amelyek csak akkor működhetnek hatékonyan, ha ezekkel egy időben más tulajdonságok sokasága is jelen van (például a szem, amely többek közt megfelelő lencsét, izomszerkezetet, ideghálózatot is igényel)?

2012. nov. 6. 17:34
 2/15 shoona:D ***** válasza:
29%
vannak gyenge pontjai nagyon is :) pl az hogy az évszázadok óta búvárkodással foglalkozó család tagjainak miért nem nőttek úszóhártyái...de sok ilyen van
2012. nov. 6. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 kalmj ***** válasza:
82%

"Hogyan jöhettek volna létre apránként, kiválogatódás útján az olyan radikális átváltozások, amelyek egy faj életciklusai során következnek be (például a hernyók bebábozódása és lepkékké való teljes átalakulása)?"


Az evolúció nagy tételben lottózik. A 2 milliárd év alatt számtalan generáció, hatalmas mennyiségű rovar élt. Azért nem írok számokat, mert még azt se tudjuk ma hány faj létezik.

2012. nov. 6. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
82%

"Hogyan jöhettek volna létre apránként, kiválogatódás útján az olyan radikális átváltozások..."

Egyszercsak hallod, hogy meletted kipukkan egy lufi, felkiáltasz: hú de radikális változás történt! Közben arról már nem emlékezel meg, hogy azt a lufit egy emberke már 10 perce fújja. Remélem éthető a lényeg, egy nem a végeredményt alapján ítálj, míg magát a folyamatot nem is veszed figyelembe.


"miért létezik sok olyan faj, amely nyilvánvalóan „élő kövület”,"

alapvetően kétféle túlélési stratégia létezik, generalista és specialista, tehát olyan élőlény, ami sok környezetben életképes, de ott igazán nem képes sikereket elérni, és olyan élőlény, ami csak egy adott környezetben, de ott igen erősen jelen van. Kédezhetnéd akkor mért nem mindenki genralista ha nekik olyan ideális az az alak? Mert egyszerűen nem jut neki élettér, hiszen ha már van ott egy krokodik, akkor nem lehet csak úgy kitúrni, pláne nem akkor, ha mi csak most kezdünk alkalmazkodni. Mi marad, legyünk jobbak a krokodilnál abban az egy mocsárban, legyünk specialisták.

De a kedvedért meg is fordíthatom a dolgot, a krokodilt se olyan környezeti szelekciós tényezők, se olyan versenytársaktől érkező nyomás nem befolyásolja, ami jelentős változásra kényszerítené.


Hogyan hozhatna létre a természetes szelekció olyan tulajdonságokat, amelyek csak akkor működhetnek hatékonyan, ha ezekkel egy időben más tulajdonságok sokasága is jelen van.


Fokozatosan és egyszerre. Közkeletű tévelképzelés, hogy az evolúció létrehoz egy fajt, majd abból kifejlődik egy másik. Valójában létrejön egy faj, szétválik és mindekettő fejlődik a maga útján tovább. Pontosan olyan mint egy fa. Figyelted már, hogy ahogy nő hogyan fejlődnek az ágai? Amit fiatalon növeszt ott lesz idősebben is, de sokkal vastagabb, miközben az egész lombkorona alakja is változik.

2012. nov. 6. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
72%
Az evolúció tele van homályos pontokkal. Ha minden világos, és egyértelmű lenne, nem lennének kutatások, de vannak. Nyilván a folyamat létezése nem kérdéses, és az sem, hogy az evolúció volt a fajok kifejlődésének mechanizmusa, de nem is ez volt a kérdés. jelenleg a lehető legpontosabban próbálják felderíteni, hogy milyen utakon ment végbe a törzsfejlődés, milyen átmeneti formákon keresztül, illetve a milyen lépések előzték meg az első élőnek mondható prokarióta megjelenését. De idő kérdése, és lesz válasz.
2012. nov. 6. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 hollófernyiges ***** válasza:
89%

"Miért hiányzik az (állítólag létezett) milliárdnyi átmeneti alak a kövületben megtalált fajok között?"


Kövületben ismert faj nagyon kevés van ahhoz képest, hogy mennyi létezett valójában. Kb 250 000 fosszilis faj ismert, és csak ma alsó hangon ötmilliárd faj létezik, eddig pedig ha nagyon szigorú vagyok legalább százmilliárd létezett a soksejtűek kialakulása óta, vagyis ezeknek a 0.25%-a ismert. Ehhez képest csoda hogy így is tudunk leszármazási sorokat felállítani (annak köszönhető hogy főleg azok a fajok fosszilizálódnak amelyeknek csontja vagy mészhéja van). De vannak átmeneti alakok.


"Hogyan jöhettek volna létre apránként, kiválogatódás útján az olyan radikális átváltozások, amelyek egy faj életciklusai során következnek be (például a hernyók bebábozódása és lepkékké való teljes átalakulása)?"


Úgy, hogy nem utólagosan alakul ki egy olyan új stádium, mint a hernyó, hanem a az életciklusok egy nagyon ősi dolog, már az egysejtűeknél is gyakori, és a férgek (a rovarok ősei) is gyakran élnek vele, csak ott a stádiumok közötti különbség sokkal kisebb. A különbség viszont fokozatos, kis változásokkal könnyen növekedhet (btw életciklus-stádiumok ott is vannak ahol az ember nem várná, például a virágpor az nem csak egy ivarsejt, hanem egy teljes felnőtt növény, csak végletesen leredukálódva. A páfrányoknál még szépen kettéválik a két stádium)


"Ha a környezeti feltételek nagy változásokon mentek keresztül az idők során, az élőlények pedig állandóan változnak a természetes szelekció nyomására, akkor miért létezik sok olyan faj, amely nyilvánvalóan „élő kövület”, vagyis százmillió évek óta elismerten változatlan"


Változás akkor van, ha kényszer van rá, ha egy faj megtalálta a maga ökológiai fülkéjét és ráspecializálódott, akkor nehéz onnan kiütni. Például lehetsz te nagyon okos, erős és ügyes, de a macska mindig jobban fog tudni egeret fogni. Emberi társadalmak is meg tudnak maradni kőkorszaki szinten, ha nincs külső okuk a változásra.


"Hogyan hozhatna létre a természetes szelekció olyan tulajdonságokat, amelyek csak akkor működhetnek hatékonyan, ha ezekkel egy időben más tulajdonságok sokasága is jelen van (például a szem, amely többek közt megfelelő lencsét, izomszerkezetet, ideghálózatot is igényel)?"


Úgy, hogy ezek mind fokozatosan fejlődnek egymást erősítve. A szem remekül szuperál fényérzékelőnek ha csak pár idegsejtvégződés van a bőrön (lásd laposférgek). Ha a folt bemélyedést alkot, meg tud különböztetni árnyfoltokat (nautilus). Ha a bemélyedésbe fénytörő anyagot választ ki, élesebb lesz a kép (csigák). Ha a bőrben mindenütt ott levő izomsejtek a szem köré tömörülnek és mozgathatóvá teszik, még flexilibisebb lesz a látás (minden fejlettebb faj).

2012. nov. 7. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Úgy, hogy ezek mind fokozatosan fejlődnek egymást erősítve. A szem remekül szuperál fényérzékelőnek ha csak pár idegsejtvégződés van a bőrön (lásd laposférgek). Ha a folt bemélyedést alkot, meg tud különböztetni árnyfoltokat (nautilus). Ha a bemélyedésbe fénytörő anyagot választ ki, élesebb lesz a kép (csigák). Ha a bőrben mindenütt ott levő izomsejtek a szem köré tömörülnek és mozgathatóvá teszik, még flexilibisebb lesz a látás (minden fejlettebb faj).


Az a baj ezzel, hogy csupáncsak összehasonlítottad a különböző szemtípusokat, és mivel azt feltételezed, hogy ezek egymásból alakultak ki, már bizonyítottnak is tekinted, és elégedetten hátradőlsz. Pedig baromira nem így van!

2012. nov. 9. 16:59
 8/15 anonim ***** válasza:
61%
Senki nem feltételezte, hogy polip és az emberi szem egymásból alakult ki . ha nem fogtad volna fel, a lényeg az volt, hogy az egyszerűbb szerkezetű szem is tud fényt érzékelni, sőt képet alkotni. Ezzel megdől az IDsek azon állítása, miszerint az emberi szem egyszerűsíthetetlenül öszzetett lenne, mivel vannak oylan szemek, amiben nincs lencse, nincs írisz, meg kornea.
2012. nov. 9. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Döncike! Ú, hogy ezt az - egyébként baromi egyszerű dolgot -

egyszerűsíthetetlen összetettséget de nehéz megértetni veletek!

[link]

2012. nov. 13. 15:41
 10/15 A kérdező kommentje:

És néhány - kissé önleleplező - idézet ismert és elismert evolucionistáktól:

„Azon fajokról, amelyekről úgy gondolták, hogy más fajokká alakultak át, kiderítették, hogy egy időben éltek állítólagos elődeikkel. Valójában az ősmaradvány-anyag nem dokumentál meggyőzően egyetlen fajok közötti átmenetet sem.”

Stanley, S.M.,



„A mai többsejtű állatok első vitathatatlan megjelenése 570 millió évvel ezelőttre tehető az ősmaradvány-anyagban, és a megjelenésük robbanásszerűen, nem pedig hosszúra nyúló crescendóval történt. Ez az ún. kambriumi robbanás jelöli ki (közvetlen bizonyítékként) a mai állatok gyakorlatilag összes fő csoportjának megjelenését – és mindez geológiai léptékben nagyon rövid idő, néhány millió év alatt történt.”

Gould, S. J.


A legtöbb család, rend, osztály és törzs meglehetősen hirtelen jelenik meg az ősmaradvány-anyagban. Olyan köztes formák nélkül, amelyek egyenletesen összekapcsolnák az evolúció folyamatában létrejött utódtaxonokat a feltételezett elődeikkel.”

Eldredge, N



„A paleontológusok hatalmas árat fizettek a darwini érvelés védelméért. Az élet történetének kizárólagos jogosítvánnyal rendelkező tanulmányozóinak képzeljük magunkat, de mégis őrizgetjük a természetes szelekció révén végbemenő evolúció képét. Annak ellenére tesszük ezt, hogy az adataink annyira rosszak, hogy mondhatni nem is látjuk azt a folyamatot, amit tanulmányozni akarunk.”

Gould, S. J.



„Mindenféle hézagokkal találkozhatunk: a fajok között, de még a nagyobb csoportok (mondjuk a húsevők családjai, vagy akár az emlősök és más csoportok) közötti fokozatosságot kijelölő ’átmeneti’ formák hiányával. Úgy tűnik, hogy a fejlődési hierarchia minél magasabb lépcsőfokait tekintjük, annál kevesebb átmeneti formát láthatunk.”

Eldredge, N.

2012. nov. 13. 15:49
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!