Adott egy háromszög területe, kerülete és egy oldala. Ti hogy szerkesztenétek meg?
A legutolsó mondatot szerint ismered a szerkesztést egy oldal, a beírt kör sugara és egy hozzáírt kör sugarának ismeretében.
Nos akkor pont te tudod a szerkesztést!
Hiszen a beírt kör sugara kiszámítható: r=2T/K
Ha nem szabad számolni, csak szerkeszteni, akkor az egység hossz ismeretében a szokásos párhuzamos szelős szerkesztéssel az r:1=(2T):K aránypárral megszerkeszthető r.
Hasonlóan ismerhetjük, hogy a c oldalhoz írt kör sugara így számítható: R=2T/(K-2c).
Ez is szerkeszthető az előbbiekhez hasonló módon.
Na most már ismered a c oldalt, a beírt kör sugarát és a c-hez írt kör sugarát. Innen jöhet az általad ismert szerkesztés!
Kedves Parafagólem!
Az utolsó mondatomból nem következik, hogy tudom, hogy kell hogy kell megszerkeszteni egy háromszöget, ha adott egy oldala, a hozzáírt kör sugara és a beírt kör sugara. Ha jóhiszeműek vagyunk, és feltételezzük, hogy nem blöfföltem, akkor is csak annyit tudunk, hogyha valaki megmutatja nekem, hogy kell megszerkeszteni a háromszöget a területe, kerülete és egy oldala ismeretében, akkor már meg tudom szerkeszteni az egyik oldal, a hozzáírt és beírt kör ismeretében is. De válaszod egyből törlesztette is igéretem a többi válaszolónak. Köszönöm, hogy levetted a terhet vállamról.
Kedves T.B.!
Az ellipszist természetesen nem euklideszi értelemben szerkeszteném, de a példát épp azért írtam, mert alapvetően nem csak az euklideszi szerkesztések érdekelnek. Kérdésedre válaszolván: ellipszis szerkesztésére jó eszköz a rajzszög, a cérna és ceruza, én ezekkel szerkesztem. De Apollóniusz óta sokan sokféle eszközt kifejlesztettek rá.
Minden kedves eddigi válaszolónak köszönöm válaszát. Várom a továbbiakat.
Jaaaa!
Így viszont egyszerűbb a dolog! Már írom is a szerkesztés menetét. Ez színtiszta Euklideszi szerkesztés. (Érdemes egy kész ábrán követni, miért azt írom, amit.)
Egy segédállítást is felhasználunk:
A c oldal hozzáírt körét érintik a CA és CB oldalegyenesek. Ezek az érintési pontok K/2 távolságra vannak a C csúcstól. (Gondold meg, miért!)
Tehát ismerjük a c oldalhoz hozzáírt kör sugarát (R), a beírt kör sugarát (r), a c oldalt. Ezekkel együtt ismerjük a kerületet (K). Más nem is kell.
Tehát a szerkesztés:
(1) Rajzolsz egy R sugarú kört.
(2) Ennek egyik érintési pontjába szerkesztesz egy érintőt.
(3) Az érintőre az érintési pontból felmérsz egy K/2 hosszú szakaszt. Ekkor kapod a C pontot.
(4) A C pontból az R sugarú körhöz megszerkeszted a másik érintőt. Ekkor megvannak a CA és CB oldalegyenesek (A és B pontok ismerete nélkül).
(5) Most megszerkesztesz egy r sugarú kört, amelyik érinti a két oldalegyenest. (Párhuzamosokat szerkesztesz r távolságra az egyenesektől, ezek metszéspontja az r sugarú kör középpontja.) Most megvan a beírt kör is.
(6) Már csak a két kör közös érintőjét kell megszerkeszteni, hiszen az AB oldalt mindkét kör érinti ugye. (Közös érintőt kis módosítással Thalész-tételes módon lehet szerkeszteni.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!