Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elképzelhető, hogy az evolúció...

Elképzelhető, hogy az evolúcióelmélet és a kvantummechanika ellentmond egymásnak?

Figyelt kérdés
Nyilván az lehet az első reakció, hogy a kettőnek mi köze egymáshoz? Hát én konkrétan arra gondolok, hogy pl. egyes fizikusok azért nem akarják elfogadni azt a lehetséges megoldást, hogy az emberi tudat befolyásolja a kísérlet menetét, mert mi állatoktól származunk, és nincs értelme annak, hogy akkor milyen lényeknek a megfigyelése számítana. Tehát vajon mi történne, ha egy majom, egy madár, vagy csak egy amőba figyelné meg az eseményeket.

2012. szept. 19. 23:54
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:

Ha azt gondolod SciFinek, amit 2xSü írt le, akkor olvasgass utána a dolgoknak...


...pl itt: [link]


2xSü nagyon jól leírja a kvantummechanika egyik jellemzőjét.

2012. szept. 20. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 anonim ***** válasza:
A kérdező által leírtakra értettem.
2012. szept. 20. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:

Miért kezd valaki kvantummechanikával, ha nem tudja mi az?

Miért kezd valaki evolúcióelmélettel, ha nem tudja mi az?

Nyilván azért, hogy bárhonnan bárhová eljuthasson. Nem kedveli a zavaró tényeket.


A (határozott névelő) fizikusok azért nem tartják lehetséges megoldásnak, mert nem bizonyítható. Ugyanis nem igaz. A különféle anyagok egymásra hatását kölcsönhatásként értelmező fizikai törvényt csak az értelmezési tartományában lehet alkalmazni. Ehhez mindenekelőtt meg kell határozni az értelmezési tartományt. A megfigyelés nem befolyásol semmiféle kísérletet. A megfigyelés alatt (ahogy más válaszolók szövegéből is kitűnik) az ember szemmel történő megfigyelését értem. Ez akkor befolyásolná a kísérletet, ha a szemembe érkező fotonok egy része visszaverődne a kísérleti eszközökre a folyamat közben, és olyan folyamatról lenne szó, amelynek a menetét néhány foton becsapódása érdemben megváltoztatná. Ennek semmi köze a különféle kölcsönhatásokhoz.

Ebből (is) következően ha a felsorolt élőlények figyelik az eseményeket, az annyiban változtatná meg a kísérlet menetét, amennyiben a "szemükről" visszaverődő fotonok befolyásolnák azt. A különbség abból adódna, hogy az egyes alanyok szeme eltérő méretű, állagú, így várhatóan nem azonos a fotonok becsapódása (most eltekintettem az amőba szemének értelmezésétől). Csakhogy volna még egy probléma. A három alany nem képes ugyanabban a pillanatban ugyanazt a térrészt elfoglalni, továbbá nemcsak a "szemükről" verődnek vissza fotonok, hanem az egész testükről mindenféle más elemi részecskék is. Ezért természetes, hogy a három lény különbözőképpen "befolyásolja" a kísérletet. Még akkor is, ha nem is "figyeli" azt. Ilyen alapon valóban bármit megmagyarázhatunk. Kár, hogy nincs köze a való világhoz.


Az evolúcióelméletet két réteg szokta kétségbe vonni. Az egyik nem ért hozzá, a másikat misztikus elméletei terjesztésében zavarja. A többi azonban, ha nem is érti, elfogadja.

2012. szept. 20. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 A kérdező kommentje:
Utolsó, én nem vagyok fizikus, de olvastam már annyit a kvantummechanikáról, hogy tudjam, nem arról szól, amit te leírtál. Vajon a szemünkről visszaverődő fotonok tehetnek arról, hogy megfigyeléskor a részecske részecskeként viselkedik, és nem hullámként? Ugyan már. A megfigyelés létrehozza az állapotfüggvényt, de azt a mai napig nem tudják megmondani, hogy pontosan mi az a hatás, ami hullámmá/részecskévé alakítja az objektumot. Talán a tudat? Számomra ez tűnik a legvalószínűbbnek. Nem beszélve arról, hogy megfigyelésnél nyilván nem a szemünk van ott a helyszínen, hanem egy detektor, tehát semmi köze nincs a szemünkről meg a testünkről visszaverődő fotonokhoz.
2012. szept. 20. 21:32
 15/29 anonim ***** válasza:

"Talán a tudat? Számomra ez tűnik a legvalószínűbbnek. Nem beszélve arról, hogy megfigyelésnél nyilván nem a szemünk van ott a helyszínen, hanem egy detektor, tehát semmi köze nincs a szemünkről meg a testünkről visszaverődő fotonokhoz."

Nem a szemed van ott, hanem egy detektor... de hol a tudatod, ami szerinted a hullámfüggvény összeomlását okozza? A detektorban? :-D Olyankor nincs benned? Ha a detektor "figyeli" az eseményt, akkor miért fontos, hogy a "megfigyelő" tudatos legyen? Mi akkor a tudat jelentősége, ha egy zárt, üres szobában zajlik a kísérlet, ahol egy automata kapcsolja ki vagy be a detektort, teljesen meghatározhatatlan módon, mindenféle beavatkozás nélkül. Mit fog ilyenkor detektálni a detektor? Mennyiben lesz ez más, ha egy "tudatos" lény is jelen van.


Semmibe, szerintem ez egy teljesen értelmetlen interpretáció.

2012. szept. 20. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 A kérdező kommentje:
Én figyelem egy detektoron keresztül, mert nyilván szabad szemmel a részecskék nem megfigyelhetők. Legalább is szerintem így végzik. S ha igen, akkor már hathat a tudat.
2012. szept. 20. 22:40
 17/29 A kérdező kommentje:
Egyébként döncike, te nem evolúcióbiológiával foglalkozol? Vagy érdekel a kvantumfizika is? :)
2012. szept. 20. 22:41
 18/29 anonim ***** válasza:

"Én figyelem egy detektoron keresztül, mert nyilván szabad szemmel a részecskék nem megfigyelhetők. Legalább is szerintem így végzik. S ha igen, akkor már hathat a tudat."

Egy kérdésre se válaszoltál. Hol a tudatod a mérés közben, mit csinál?? Mi történik, mit detektál a detektor, ha nem a te tudatod, hanem egy tudattalan program vezérli? Mi kell ahhoz, hogy hasson a tudat?

2012. szept. 20. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 A kérdező kommentje:
Már hogyne válaszoltam volna! Mondtam, hogy megfigyelem, tehát a tudatom jelen van. A többi kérdésedre nem csak hogy én, hanem valószínűleg jelenleg senki nem tud válaszolni, mert a tudománynak nincsenek pontos bizonyítékai amellett, hogy mi is hat a kísérletre. Ez csak egy hipotézis, de megjegyzem, nem csak az én hipotézisem, sőt nem magam találtam ki, hanem olvastam, és úgy fogadtam el (mint hipotézist. Persze ha kiderül, h nem így van, hát így jártunk, a tudomány mindig a hipotézisek cáfolatával vagy módosításával fejlődött.).
2012. szept. 20. 23:18
 20/29 A kérdező kommentje:
Egyébként egyáltalán nem értelmetlen. Hallottál már az ún. nem lokális kölcsönhatásokról? Annak pont az a jelentősége, hogy teljesen mindegy, milyen messze van egymástól a két egymásra ható test. Ezt ismerve már egyáltalán nem értelmetlen ez az interpretáció. Egyébként te sem válaszoltál a kérdésemre, s azon kívül még az érdekelne, hogy mennyire értesz a kvantumfizikához?
2012. szept. 20. 23:22
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!