Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elképzelhető, hogy az evolúció...

Elképzelhető, hogy az evolúcióelmélet és a kvantummechanika ellentmond egymásnak?

Figyelt kérdés
Nyilván az lehet az első reakció, hogy a kettőnek mi köze egymáshoz? Hát én konkrétan arra gondolok, hogy pl. egyes fizikusok azért nem akarják elfogadni azt a lehetséges megoldást, hogy az emberi tudat befolyásolja a kísérlet menetét, mert mi állatoktól származunk, és nincs értelme annak, hogy akkor milyen lényeknek a megfigyelése számítana. Tehát vajon mi történne, ha egy majom, egy madár, vagy csak egy amőba figyelné meg az eseményeket.

2012. szept. 19. 23:54
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
88%

"Tehát vajon mi történne, ha egy majom, egy madár, vagy csak egy amőba figyelné meg az eseményeket."

Kérdezd meg a majmot, a madarat meg az amőbát... Nem tudom, érzed-e, hogy mi a csapda ebben a szituációban.

2012. szept. 20. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
100%

Félreérted a kvantummechanikában azt, hogy a maga a megfigyelés befolyásolja a kísérlet eredményét. Itt nem a megfigyelő személye számít, hanem a megfigyelés ténye.


Vagy lehet, hogy a vétlen szubjektivitásra gondoltál? Arról van szó, hogy az ember úgy igyekszik végezni a kísérletet, hogy az jönnön ki, amit ő előre elgondol. Ez pszichológia.


De hogy az evolúcióelmélet hogy jön ide... Ha troll vagy, ezt most megszívtam.

2012. szept. 20. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
3%

Nincs olyan abszolút objektív kísérlet, amit ne befolyásolna a kísérlet közbeni megfigyelés. Ez szimpla logikával belátható, cáfolhatatlan tény.

Egyébként meg az evolúciónak (a fajokon átívelőnek) minden ellentmond, a nem igaz dolgok már csak ilyenek.

2012. szept. 20. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
80%

"Nincs olyan abszolút objektív kísérlet, amit ne befolyásolna a kísérlet közbeni megfigyelés. Ez szimpla logikával belátható, cáfolhatatlan tény. "

Szeretném tőled megkérdezni, hogy amikor megfigyelem kis 13o mm-es apokromátommal egy 1oo ezer évvel ezelőtt történt szupernóva robbanást, akkor miképpen is befolyásolom azt? :D Már logikailag. Hamár egyszer tény.


"Egyébként meg az evolúciónak (a fajokon átívelőnek) minden ellentmond, a nem igaz dolgok már csak ilyenek."

Haha! Te ilyen kis vicces gyerek lehetsz! :D

2012. szept. 20. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
Egyrészt az nem éppen kísérlet, hanem megfigyelés, de átjárható a határ, úgyhogy legyen kísérlet. Másrészt nem mondtam, hogy te befolyásolod. Maga a megfigyelés befolyásolja a kísérletet és/vagy a kísérlet megfigyelését. Pl. ahhoz, hogy megfigyeljük, fény kell. Vagy valamilyen más sugárzás, ha már a fény nem jó (elemi részecskéknél pl.), vagy valamilyen ráhatás mindenképpen kell. Ez persze "magától" is megtörténhet, nem kell, hogy én világítsak rá zseblámpával, a nap amúgy is bombázza fotonokkal. Persze ezek a hatások legtöbbször elhanyagolhatók. De kis méreteknél vagy olyan szituációkban, amikor nagyon nehéz valamit megfigyelni, kevés a visszaérkező impulzus (ilyen lehet a távoli égitestek megfigyelése), ott már számíthat.
2012. szept. 20. 03:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
35%

"amikor nagyon nehéz valamit megfigyelni, kevés a visszaérkező impulzus (ilyen lehet a távoli égitestek megfigyelése), ott már számíthat."

Ezt kifejtenéd bővebben? Ez érdekel. Ha távoli égitesteket figyelek meg, akkor a megfigyelés ténye mire hat ki egészpontosan?

2012. szept. 20. 04:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
Félreértelmezed a dolgokat. Itt egész jól leírják http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo.. meg amúgy neten is pár helyen. Ha ezt elolvasod, és belátod, akkor rájössz, hogy valójában nem kell az emberi tudat beoláyolja a dolgokat, ez csak egy eléggé arrogáns leegyszerűsítése a dolognak. így aztán nyilván az evolúciót sem bofolyásolja. Egyébként önmagában az is régóta ismert probléma, hogy legyen a kísérlet bármely objektív is, az ember, aki végül is értelmezi már szubjektív. ha amúgy engem kérdezel, ezek a paradoxonok azért keletkeznek, mert az ember feszegeti a határait. eddig jól elboldogultunk a világ matematikai leírásával, a modellek alkalmazásával (amivel az "elhanyagolható dolgokat kihagyjuk a számításokból), de vannak olyan jelenségek, amiket már így sem vagyunk képesek felfogni vagy értelmezni. egyszerű szemléltető példa. képzelj el egy végtelent, vagy egy semmit ha tudsz...
2012. szept. 20. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
51%

"egyes fizikusok azért nem akarják elfogadni azt a lehetséges megoldást, hogy az emberi tudat befolyásolja a kísérlet menetét, mert mi állatoktól származunk, és nincs értelme annak, hogy akkor milyen lényeknek a megfigyelése számítana."


Itt valami félreértés van, én egyetlen fizikust sem ismerek, akinek ez lenne a baja a kvantummechanikával.


Mondjuk még ebből mindig nem érthető, mi köze mindennek az evolúcióhoz?

2012. szept. 20. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 2xSü ***** válasza:
79%

> Ezt kifejtenéd bővebben? Ez érdekel. Ha távoli égitesteket figyelek meg, akkor a megfigyelés ténye mire hat ki egészpontosan?


Annyiban, hogy ha elkapsz egy távoli égitestből érkező fotont, akkor azzal óhatatlanul megváltoztatod annak a viselkedését. A közvetlenül megfigyelt jelenségre hatással vagy. A jelenség okára már nem, illetve nem feltétlenül.


Ugye ez a „tudat befolyásolja a kísérlet menetét” alapvetően kvantummechanikai viszonyok között jelenik meg. Hasonlóan sok más kvantummechanikai jelenséghez itt sem lehet makroszkopikus viszonyokra fordítva értelmezni a jelenséget. Oké, hogy alagúteffektus, de nem szokott a kocsink csak úgy pikk-pakk a garázson kívül kerülni.


Minél makroszkopikusabb egy megfigyelés, minél több ok-okozati láncon keresztül következtetünk, annál inkább eltűnik ez a tudat befolyásoló hatás. Viszont kvantumos szinten erősen szerepet játszik, sőt akár időben visszafele is érvényesülni látszik.


De egészen más értelemben makroszkopikusan is igaz, hogy a mérés beleavatkozást jelent. Ha a légkört akarjuk feltérképezni, és óránként fellövünk egy ballont, akkor ugye azzal nem igazán befolyásoljuk a jelenséget, viszont nem is lesznek elegendő információink. Viszont ha négyzetméterenként lövünk fel egy ballont másodpercenként, akkor már sokkal pontosabb mérést kapnánk. Viszont ennyi ballon már befolyásolná a jelenséget magát, megváltoztatnánk vele a légkör hőmérsékleti, áramlási viszonyait.


Amúgy hogy egy állat is befolyásolhatja-e a mérést, ezt láttam felvetve kérdésként máshol is. Sőt sokféle elméleti kísérletet vetettek fel, ami megint csak érdekes kérdéseket vet fel. (Pl. Schrödinger macskáját egy olyan tudós vizsgálja meg, aki a kapott eredményt megtudva azonnal fejbe lövi magát, akkor vajon a mi van. Vagy ha egy néma, béna tudós figyeli meg, aki nem tudja elmondani az eredményt, stb…) De ennek így nincs értelme. Az állapotfüggvény mindig akkor fog összeomlani, ha azt valaki átülteti a kvantumos megfogalmazásból a klasszikus megfogalmazásba. Érdemes szem előtt tartani szerintem, hogy a jelenlegi kvantummechanika egy modell. Ebben a modellben valóban úgy tűnik, hogy a mérés befolyásolja akár a múltban is egy adott részecske/hullám természetét. De ez csak ebben a megfogalmazásban, ebben a modellben jelent változást. Inkább csak egy matematikai jelenség, mintsem tényleges. Valószínű nem változik meg az adott részecske jellege, természete, viselkedése a mérés által, csak a valóságot nem tudjuk megfogalmazni és megérteni helyesen.

2012. szept. 20. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
Sci-finek azért nem rossz, már ha saját gondolat.
2012. szept. 20. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!