Miért van az, hogy a szuper távcsöveinkkel mindenféle csillagrendszereket tudunk vizsgálni, de a naprendszerünk végéig nem látunk el?
Felnézel az égre egy derült nyári éjszakán.
Miért van az, hogy 100 fényévre levő csillagokat mindenféle távcső nélkül simán látsz, a szomszédban levő Neptunuszt meg nem látod?
Talán a szemeddel lehet a baj?
Alex J:
Csak szólok, hogy a Plútó kisebb, mint a Hold.
Szerintem inkább az a furcsa, hogy eddig bolygónak számított.
A Neptunuszun túl négy nagyobbacska égitestet ismerünk:
Plutó, Haumea, Makemake, Eris.
Ha a törpebolygókat is bolygónak számítjuk, akkor (a Ceres-sel együtt) 13 bolygó van a Naprendszerben. Amúgy meg csak 8.
Ajánlom ezt az oldalt alapos tanulmányozásra:
" Segítek: mert nincs tizedik, meg tizeneggyedik.."
Döncike azért ennyire ne kapkodjuk el ezt a dolgot. Nemrég került fel hírként az a tény, miszerint vizsgálják a lehetőséget a Neptunuszon túli relatíve nagy tömegű bolygó létezésének. Nem hiszem, hogy ha ennyire kategorikusan biztosak lennének abban hogy nincs (mint amennyire te az vagy benne..), akkor vizsgálódnának ezen a téren. Jelenleg a csillagászok nem zárják ki egy, vagy akár több távolabbi bolygó létezését.
Kérdező, Távcsővel - meg úgy általában- azt lehet látni, aminek érzékeléséhez elegendő fény érkezik a szemünkbe. A bolygók kisebbek, és ugye nem is rendelkeznek saját fénnyel, így logikusan nagyságrendekkel kisebb fény érkezhetne róluk a szemünkbe. Ha végiggondolod, a Szaturnusz még könnyedén látszik szabadszemmel is, a még messzebb lévő bolygók észlelése viszont már bajos, holott láthatunk olyan csillagokat is, amik tőlünk 3-4 ezer fényévnyire vannak.
1999-ben vetették fel egy 9. bolygó létezését (ez már a 8 bolygós rendszerben értendő, ahol a Neptunusz az utolsó bolygó) azóta semmi hír a dologról, de a feladat méretének tükrében ez nem is meglepő.
bővebben:
A Plútó, az Eris és a többiek nem csupán a méretük miatt nem bolygók. Hanem amellett, hogy nagyon elliptikus pályán mozognak, emellett nagyon kilóg a pályájuk az ekliptika síkjából.
Amúgy tényleg keresnek még bolygót, nagyobb törpebolygókat, mert valami nem oké néhány pályaadattal.
Amúgy... a Kuiper övben még rengeteg aszteroida (és valszeg' törpebolygók) felfedezésre vár (kb. naponta találnak néhány tucat újat).
De még az Oort felhőben lazán lehet valami máshonnan idetévedt (vagy kilökődött, stb) akár bazi nagy bolygó is.
(az Oort felhőnek kb. ott van vége, ahol nagyjából fél úton vagyunk a Napunk és a szomszédos csillag(-ok) távolsága között...)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!