Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az, hogy a szuper...

Miért van az, hogy a szuper távcsöveinkkel mindenféle csillagrendszereket tudunk vizsgálni, de a naprendszerünk végéig nem látunk el?

Figyelt kérdés
A tizedik és a tizenegyedik bolygó létezését azért nem tudják bizonyítani, mert nem látunk el oda.

2012. szept. 11. 20:57
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Érzékelni csak olyan jeleket tudunk, amik eljutnak detektorainkhoz. Ez nem a távolság függvénye.
2012. szept. 11. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
83%
Na, most gondolkozz kedves kérdező. Ha ellátunk tízmilliárd fényévre, mégis hogy lehet, hogy nem látunk pár bolygót a szomszédban???? Na? Na? NAaaaa? Segítek: mert nincs tizedik, meg tizeneggyedik se huszonhatodik. Ilyen egyszerű. Most, hogy megoldottam eme problémád, jössz egy sörrel.
2012. szept. 11. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
89%

Sőt, mondok még egy vicceset: a csillagrendszerek, jellegükből adódóan (mivel CSILLAGOK) adnak le fényt, és kismillió sugárzást, amit biza könnyedén lehet érzékelni. Pláne, hogy a galaxisok milliárd csillag összetett sugárzása.


A bolygók meglehetősen ritkán világítanak saját fénnyel, sőt, infravörösben is ritkán sugároznak, de gamma-kitöréseket se produkálnak.


Ergo nehéz észrevenni őket.


Az egy teljesen más tészta, hogy nincs tizedik és tizenegyedik bolygó :)

2012. szept. 11. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Még egy egyszerű példa, de talán nem gondolsz rá.

1km-ről látsz egy házat, de egy ping-pong labdát?

Legyen az a 10. vagy 11. bolygó...

2012. szept. 11. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

Arról, hogy hány ma ismert nagybolygó kering a Nap körül, igencsak megoszlanak a csillagászok véleményei is!

A Plútót sokan nem sorolják a nagybolygók közé. Viszont 2003-ban megfigyeltek egy a Plútóhoz hasonló méretű égitestet is, amely most nagyon távol van a naptól, de pályája minimumán a Plútótól is közelebb kerül hozzá. Az, hogy hány nagybolygó van csupán megállapodás kérdése, mert csak a csillagász szakmán múlik, hogy mit neveznek annak.

2012. szept. 11. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
Nade a legkisebb bolygó, amit már mindenki elfogad bolygónak az a merkúr. Na, hány legaláb merkúr méretű égitest van a neptunusz pályáján kívül?
2012. szept. 11. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

"Arról, hogy hány ma ismert nagybolygó kering a Nap körül, igencsak megoszlanak a csillagászok véleményei is!"

Nem, igen pontosan megszámolták mind a kőzetbolygókat, mind a gázbolygókat. Még azt is, amelyik nagyon ficánkolt.


"A Plútót sokan nem sorolják a nagybolygók közé."

Ez igaz. Rengetegen nem sorolják oda, mivel a régi osztályozás szerint kisbolygó volt, most meg törpebolygó. De sohasem volt nagybolygó.


"Viszont 2003-ban megfigyeltek egy a Plútóhoz hasonló méretű égitestet is, amely most nagyon távol van a naptól, de pályája minimumán a Plútótól is közelebb kerül hozzá."

Aha, jön a Nibiru, ugye? :-DD


"Az, hogy hány nagybolygó van csupán megállapodás kérdése, mert csak a csillagász szakmán múlik, hogy mit neveznek annak."

Ez igaz. De a Plútót sosem nevezték annak.


Mellesleg a bolygól többségét NEM a fényük, vagy egyéb elektromágneses sugárzásuk alapján szokták felfedezni, mert az igencsak csekély. Már a Plútót sem távcsővel fedezték fel.


A bolygók pálya menti mozgásuk során gravitációs hatást gyakorolnak a többi égitestre, és ezzel kis mértékű deviációt okoznak azok pályájában. Az ilyen deviációk számításával igen pontosan meg lehet határozni egy bolygó helyét, tömegét, pályasugarát, keringési idejét anélkül, hogy láttuk volna.

A Neptunuszt, és a Plútót is így fedezték fel. A Neptunusz óriásbolygó létét egy amatőr csillagász, Hussey tiszteletes, kenti rektor feltételezte 1834-ben, az Uránusz pályaeltérései miatt, a Plútó kis- vagy törpebolygó létét először 1905-ben feltételezték, az Uránusz és a Neptunusz pályaadatai alapján, és már nagyon sok mindent tudtak róla, mikor 1930 február 18.-án megpillantották.


Azóta a csillagászat sokat fejlődött. Ma már számítógépekkel elemzik a pályaadatokat, és sehol egy olyan eltérés, ami további bolygókra utalna. Ebből azért le lehet vonni bizonyos következtetéseket.


Pedro

2012. szept. 11. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Pedro!


"Aha, jön a Nibiru, ugye? :-DD "


Szerintem az Eris-re gondol.

-2003ban fedezték fel (bár 2005ig tartott tisztázni a dolgot)

-10. bolygóként emlegették a hírekben

-naptávolsága 36 és 97 CsE között változik (Plútó 30-50 CsE), azaz néha tényleg "közelebb van", mint a Plútó.

egyébként még holdja is van.


az oké, hogy okos vagy, de ebből nem következik az, hogy a másik komplett hülye. talán csak valamire rosszul emlékszik...

2012. szept. 11. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 Shai-Hulud ***** válasza:

"Szerintem az Eris-re gondol. "

Lehet, de nem nevezte meg.

Itt a GY.K.-n inkább a Nibiru emlegetése a jellemző, így én arra gondoltam. Meg bevallom, a hozzászólása többi részlete alapján is inkább a Nibirura asszociáltam volna.

Viszont ha VALÓBAN az Eris-re gondolt, akkor még igaza is lehet - természetesen elnézést kérek tőle, és elismerem, hogy ebben igaza van.

...ha VALÓBAN az Eris-re gondolt...


Pedro

2012. szept. 11. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

"Miért van az, hogy a szuper távcsöveinkkel mindenféle csillagrendszereket tudunk vizsgálni, de a naprendszerünk végéig nem látunk el?"


De ellátunk. Csak könnyebb észrevenni a tök sötétben a kivilágított kamiont, mint a lekapcsolt lámpával közlekedő fekete kispolszkit. Bár már azokat is nagyon jól ismerjük, és tuti hogy nincs 10. és 11. bolygó csak az ezo témakörben.

2012. szept. 12. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!