Isten miért teremtette ennyire hatalmasra a világegyetemet, s abban pedig ilyen kicsinek a Földet, Naprendszerünk?
Miért lehet az, hogy ennyire törékeny, apró, jelentéktelen az emberiség az egész világegyetemhez képest, ha "Az ő képmására alkotta meg az embert?"
A világegyetem hatalmassága, s benne az ember törékenysége nem rémítő, kétségeket keltő?
Talán mert nincs, és csak a puszta jószerenscének köszönhetjük, hogy itt vagyunk...?
Rémítő? Miért lenne az? Inkább izgalmas, sok lehetőséget rejtő. Épp az a jó, hogy nincs semmi meghatározott célunk vagy előre megszabott értelme az életünknek, mert így mi adhatunk neki célt és értelmet. Ennél is inkább felelősséget kellene tanulnunk - éppen azért, mert a halálunk után már egyáltalán semmi nem lesz, így annál jobban oda kell figyelnünk magunkra, egymásra és a környezetünkre, amíg élünk.
Szerintem ez kifejezetten üdítő gondolat.
A világegyetem - akár hiszel Istenben, akár nem - nem az emberekért és a Földért van!
Mi is egy kis alkotóelemei vagyunk, kis semmik. Ez tudományosan is egyértelmű, de, ha már a vallás topicban vagyunk, akkor legyen teremtés, tök mindegy.
Nem rólunk szól ez az egész.
Ezeket az ideológiákat régen találták ki, amikor még nem tudtak annyit a világról, szóval kezeld a helyén ezt a felfogást.
A véleményemet meg már néhány hónappal ezelőtt leírta itt valaki helyettem:
"nehogymá ókori kecskepásztorok babonái határozzák meg az életemet!"
értem, tehát szerinted az egész magától jött létre, felrobbant a semmi és lett egy tökéletesen működő, a végletekig bonyolult rendszer, melyből még a mai fejlettségünkkel is kb 2%-ot értünk meg.
valószínűleg.
"értem, tehát szerinted az egész magától jött létre, felrobbant a semmi és lett egy tökéletesen működő, a végletekig bonyolult rendszer, melyből még a mai fejlettségünkkel is kb 2%-ot értünk meg.
valószínűleg."
Értem, tehát szerinted Isten magától jött létre, a semmiből lett egy tökéletesen működő, a végletekig bonyolultnál is bonyolultabb, mindenható, mindentudó, mindenütt jelenlévő, érző, gondolkodó, értelmes és intelligens, fantasztikus lény, ami összehasonlíthatatlanul bonyolultabb még a végletekig bonyolult világunknál is, amelyből még a mai fejlettségünkkel is kb 2%-ot értünk meg.
Valószínűleg.
De most komolyan: ha már a mindenség önmagától való létrejötte ill. öröktől fogva való léte is hihetetlen számodra, akkor miért találod mégis hihetőbbnek a pedig még ennél is sokkal hihetetlenebb, vadabb és elborultabb isten-koncepciót? A világ önmagától való létrejöttéhez nem kell más, mint egyetlen aprócska fizikai "baleset". Egy mindentudó, mindenható, mindenütt jelenlévő, fantasztikus, végtelen és korlátlan, értelmes szuperlény létrejöttéhez viszont... mondjuk az emberi képzelet leleményessége...?
Minek beiktatni egy még megmagyarázhatatlanabb és abszurdabb fikciót a mindenség létrejötte elé (amivel ráadásul egyáltalán semmit nem magyarázol meg, csak teljesen abszurddá teszed az egészet), ha a mindenség létrejötte már önmagában is éppen elég rejtélyes?
^ Talán meg kellene már érteni, hogy az emberek egyik részének az A variáció a hihetőbb / kevésbé abszurd, a másik részének meg a B. Attól, hogy te nem tudsz elfogadni valamit, mások még igen.
A kérdésre: Nem tudom pontosan. Csak egy tipp: lehet, hogy pontosan azért, hogy elgondolkodjunk azon, hogy milyen kicsik és törékenyek vagyunk; s így ne képzeljünk túl sokat magunkról.
De ez nem jelenti azt, hogy nem ismerhetünk meg egyre többet a világból, hiszen a tudományok és művelőik segítségével folyamatosan ez történik, és ez jó.
A másik lehetőség, hogy vannak még rajtunk kívül élőlények más bolygókon is (ezt egyébként a köztudattal ellentétben a Biblia nem zárja ki, sőt, vannak benne kifejezetten erre utaló részek).
A második kérdésre: De, rémítő és kétségeket keltő lehet, de csak ha Isten létezését kihagyjuk a számításból. Istent feltételezve viszont inkább bámulatra méltó, csodálatos.
A "saját képmására és hasonlatosságára" pedig nem fizikai / külső hasonlóságot jelent; a "szakállas bácsi ül a felhőkön" elképzelés egyszerűen butaság.
@ Granulátum:
Bocs, de ez jutott eszembe: "Beszélgettem a Besenyő Pista bácsival, és megmondta a véleményem..." :D
Emlékszem az általad idézett válaszra, a reakciókra viszont nem. :(
Úgyhogy akkor leírom: a Biblia írói között tudomásom szerint egyetlen kecskepásztor sem volt. Voltak egyszerű emberek is, mint pl. Péter. De voltak királyok (Dávid és Salamon), egy orvos (Lukács); továbbá bírák és egyéb vezetők (ezek kb. a jelenleg miniszterelnöki pozíciónak feleltek meg akkoriban); Pál pedig az akkori egyik legmagasabbrangú "felsőfokú" iskola növendéke volt (Gamáliel iskolájába járt, ha mond valamit ez a név).
Üdv. :)
"Talán meg kellene már érteni, hogy az emberek egyik részének az A variáció a hihetőbb / kevésbé abszurd, a másik részének meg a B. Attól, hogy te nem tudsz elfogadni valamit, mások még igen."
Lehet, nem voltam egyértelmű, ez esetben bocs.
Érthetőbben: _NINCS_ A és B variáció, csak egy... a "magától létrejövés" (ill. "öröktől fogva való létezés", kinek melyik tetszik, a lényeg ugyanaz) kérdése. Merthogy mind Isten, mind a világmindenség esetében ugyanez a kérdés.
Amit én nem értek: a legtöbb hívő azt mondja, hogy a világ (vagy az élet (vagy az értelmes élet (vagy az ember legalábbis, megint csak, kinek melyik tetszik, a lényeg ugyanaz))) nem jöhetett létre magától, mert jaj de bonyolult, meg minden, meg különben is, ahol óra van, ott órásmesternek is kell lennie, tehát kellett legyen Isten.
De abba már nem gondolnak belőle, hogy akkor Isten hogyan/honnan lett? Mert éppúgy, ahogy az órásmester is összehasonlíthatatlanul bonyolultabb az általa alkotott óránál, bármilyen istennek is szükségképpen összehasonlíthatatlanul bonyolultabbnak kell lennie az általa alkotott mindenségnél. Elvégre a mindenség csak egy halom egymásra reagáló anyag meg energia. Egy esetleges isten meg egy hiperfejlett, felfoghatatlan, kozmikus intelligencia lenne.
Isten tehát _sokkal_ bonyolultabb, mint a világ, tehát a "magától létrejötte" ill. "öröktől fogva való léte" is sokkal abszurdabb és hihetetlenebb, mint a világé. És ezt nem értem, hogy ez miért nem esik le a hívőknek? Miért jó nekik egy olyan "magyarázat", ami abszolút semmit nem magyaráz meg, csak még érthetetlenebb és megmagyarázhatatlanabb az eredeti kérdésnél?
Egyszerűbben: egy isten maga is csak egy óra lenne. Hol az ő órásmestere? És azé? És azé? És azé...? Végtelen regresszió, soha véget nem érő lánc. Ez magyarázat? Ez hihető?
A fizikai magyarázat puszta fizikát igényel, és egy-két apró véletlent. Semmi hihetetlent. Ezek és a hozzájuk szükséges kiinduló energia még akár létezhetett is "öröktől fogva" (elvégre csak egyszerű energia, mindennemű értelem, hatalom és tudás nélkül - egy végtelenül szimpla fizikai tényező). Ellenben az istenes már nagyon is hihetetlen, képtelen és vad dolgokat igényel.
Szóval... Ha a "mindenség" nevű órát Isten alkotta, akkor ki alkotta az "Isten" nevű órát? És azt? és azt? és azt...?
Ennek a magyarázatnak akkor van értelme, ha Istent te is szakállas bácsiként képzeled el. De Isten maga az Élet maga a Létezés. Ezért nem kell "teremtetni."
Isten nem anyagi létező, tehát nem "jött létre", az anyag jön létre.
És igen, igaza van Bertának, van aki számára elfogadható a semmiből valami, bár ezt általában a tudomány sem támasztja alá.
A hívők abban hisznek, hogy Isten (azaz maga az Élet, az Első Ok stb.) örök, és ő hozta létre a létező világot.
Ennyi a történet, legyen kinek kinek a maga világossága szerint.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!