Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Világegyetem -> Galaxisok ->...

Világegyetem -> Galaxisok -> Csillagok -> Naprendszer -> Föld, jól értem?

Figyelt kérdés

Arra lennék kíváncsi, hogy jól-e értem ezt az egészet.


Van a világegyetem, ami a mindenség. Abban vannak galaxisok, amelyek között vákum van, és kb. több mint százmilliárd galaxis van a Világegyetem belátható részében. Ebből nekünk csak 1 galaxisunk van, amit mi sem látunk be teljesen. Azon belül már a csillagok, stb. vannak, és a napunk a galaxis körül kering, mi meg a nap körül. Igaz?


Arra lennék kíváncsi tévedek-e abban, amit leírtam, szóval van-e még más olyan "csoport" , mint a galaxisok.


+1 kérdés: A nem belátható galaxis az mit jelent? Lehet, hogy sokkal több van, csak nem tudunk róla?



2012. szept. 9. 13:41
 1/9 anonim ***** válasza:
91%

Nagyjából igen. Még lehet olyan csoportokat alkotni, hogy csillaghalmazok, meg galaxishalmaz, illetve galaxis szuper halmaz meg mittudomain. Nézd meg Wikin.


A "nem belátható galaxis" az olyan, mint a nem belátható kanyar, csak egy részét látjuk, mert valami eltakarja, a Tejútrendszer esetében pl. a középpont felé olyan sűrűn vannak a csillagok, hogy nem látjuk a szemközti végét.

Tehát inkább azt jelenti, hogy tudjuk, hogy a galaxisnak sokkal több csillaga van, csak azokat nem látjuk.


Aztán nyilván vannak még nem látható galaxisok is...

2012. szept. 9. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 EagleHUN ***** válasza:

Nagyjából helyes amit írtál, és az első válaszolóval egyetemben.

Amivel kiegészíteném:

"galaxisok, amelyek között vákuum van"

Nos ez nem igaz, egyrészt nagyon kis mennyiségű anyag mindenütt van (abszolút vákuum sehol nincs), másrészt már többszörösen kimutatták a "sötét" anyag és "sötét" energia létét.

Ez olyan anyagot és energiát takar ami jelenlegi műszereinkkel nem kimutatható ezért a "sötét" megnevezés, csak a fizikából következik a jelenléte meg a többi galaxisra gyakorolt hatásaiból pl gravitációs vonzás. A tudósok jelenlegi feltételezése szerint ezek mértéke 10 szerese a műszerek által "látott" dolgoknak, vagyis amit felsoroltál az az univerzum 10%-át talán kiteszi. A többiről nem tudunk majdnem semmit sem.


Az első válaszoló által elmondott galaxis halmazokhoz egy érdekességgel kiegészíteném, hogy ugye a galaxisokat óriás fekete lyukak tartják össze és a galaxisok is a legnagyobb galaxisok köré csoportosulnak halmazba. Na ezeknek az óriásgalaxisoknak a közepében akár 5 Milliárd vagy nagyobb Naptömegű fekete lyuk szörnyetegek is előfordulnak, ezeket sem látjuk csak a gravitációjuk hatalmát lehet érzékelni.

2012. szept. 9. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Értem, köszi a válaszokat.


Azt nagyjából lehet tudni, hogy kb. mekkora az univerzum? Illetve, mennyit tágul (ha tágul) mennyi idő alatt?

2012. szept. 9. 15:29
 4/9 anonim válasza:
majdnem: Világegyetem/Univerzum(ugyanaz)->Galaxisok->Csillagok/Naprendszerek(ha vannak bolygói egy csillagnak)-> és bolygók,köztük a föld is
2012. szept. 9. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy véletlen elírás-e, de eddig senki nem vette észre... A Nap nem a galaxis körül kering, hanem a galaxisban van benne a mi Naprendszerünk (és még sok másik).

Igazából ezt lehetne tovább boncolgatni. Világegyetem -> Galaxisok, kvazárok, fekete lyukak, szétszóródott csillagok, bolygók (amik pl. két galaxis ütközésénél szétszóródtak), sötét anyag stb -> Csillagok; ezeken belül is sokat meg lehet különböztetni: fehér törpék, barna törpék, vörös óriások, pulzárok; valamint csillagködök, nebulák (kimúlt csillagok maradványai); egy galaxison belül is lehetnek fekete lyukak is -> Naprendszerek -> Bolygók (Föld). Az alap értelmezés jó, csak lehet tovább boncolgatni. Még annyit, hogy ha a világegyetemet, mint univerzumot értelmezzük, akkor lehet mellettünk több világegyetem (multiverzum) is, de ez igazából még a tudósok számára is elég elvont gondolkodást igényel, nemhogy egy átlagembernek.


Ha még nem láttad, nézd meg ezt: http://www.youtube.com/watch?v=4k0UlaRZC8k

2012. szept. 10. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"másrészt már többszörösen kimutatták a "sötét" anyag és "sötét" energia létét."


Maradjunk abban hogy vannak arra utaló jelenségek amik ezen sötét anyag létezését feltételezik. De kimutatni, egyértelműen bizonyítani a létét nem sikerült. Vannak ilyen jellegű kutatások, de sok egyéb ismeretlen dolog okozhat hasonló "tüneteket", így -többek között- ezen feltételezés még igazolásra vár.

2012. szept. 10. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Igen, vannak rá utaló jelenségek. Például sok csillaghalmazt valami meggátol abban, hogy galaxissá álljanak össze. Ez a sötét anyag, de nevzheted akár lila atomoknak is őket, a hatásuk ugyanaz lesz. Valami biztos van ott, és bár nem ismerjük, elneveztük sötét anyagnak. A Göncöl-szekér se gurul, mégis az a neve. :)
2012. szept. 10. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 EagleHUN ***** válasza:

"Nem tudom, hogy véletlen elírás-e, de eddig senki nem vette észre... A Nap nem a galaxis körül kering, hanem a galaxisban van benne a mi Naprendszerünk (és még sok másik). " és a galaxisunk középpontja körül keringenek. kb 226Millió év alatt megkerülve a teljes galaxist (tejutat), 1Millió km/h-s sebességgel!


[link]

2012. szept. 11. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Most miért linkelted ezt be nekem? :D Én ezt tudom. Csak arra írtam, hogy nem a galaxisunk KÖRÜL, kívül kering, hanem BENNE a galaxisban. Az már más tészta hogy a galaxis magja körül.
2012. szept. 11. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!