Mikor nyugszik le a nap Magyarországon nagyjából derékszögben?
Remélem érthető a kérdés, gondolom nem csak tavaszi napéjegyenlőségkor egyenlítőnél van erre lehetőség.
Hol lehet ennek utána nézni. Nyáon minél északabbra megyünk, annál hosszabb ideig tart a napnyugta. Júniusban például Skóciában északnyugatra nyugszik le este 11 körül.
Mo.-n soha nem megy le derékszögben.
A szög egész évben durván 45°-os, csak télen rövidebb pályát tesz meg, és nem emelkedik fel annyira a horizonttól, mint nyáron.
Első válaszadó: A lényeg, hogy mikor nyugszik a nap teljesen nyugaton. Mihez képest? Mondjuk egy magyarországi hosszúsági fokhoz mérten.
Második: Ezek szerint minden évben ugyanott nyugszik a nap évszaktól független? Kizárt.
#2 vagyok
Elolvastam, amit írtam?
Nem ugyanott nyugszik le, de ugyanabban a szögben.
Ha a nap pályáját minden nap fel tudnád rajzolni az égre, akkor azt látnád, hogy ezek párhuzamosak (ergo, ugyanakkora szöget zásnak be a horizonttal). Mivel kvázik félgömbön vannak ezek a pályák, azért télen K és D között kel, alacsonyan jár és D és NY között nyugszik. Nyáron É és K között kel, magasan ível az égbolton, és NY és É között nyugszik.
A legnyugatabbra a nyári napfordulón nyugszik le.
Pontosan nyugaton pedig az őszi, és tavaszi napéjegyenlőség napján.
EolvastaD, amit írtam *
elírtam.
Rosszul írtam, amivel egyetértünk: télen K és D között kel, alacsonyan jár és D és NY között nyugszik. Nyáron É és K között kel, magasan ível az égbolton, és NY és É között nyugszik.
Viszont nem hiszem, hogy junius 21-22 körül lenne legnyugatabbon. Hiába tudjuk, hogy mikor van napnyugta, nem lehet kiszámolni sehogy. New Yorkban minden évben kétszer van ilyen, hogy az utcák néhol pontosan tájoltak, így naplementekor sugárút végén nyugszik. Itt is kell ilyen. Ott Június és júliusban, New York 42 fok feletti, pest 47, Május vége és augusztus elején kell lennie a megoldásnak. Csak nem tudom hogyan lehet számolni, ráadásul a Föld ovális kicsit. Helyet szeretnék megtalálni. Legtöbbet nem régészek, hanem megmosolyogtató h.lyék tlálnak meg, mint én, ez tény.
Na akkor már kezd derengeni, hogy mit szeretnél. Be szeretnéd pontosan határolni az ablakodból az égtájakat, de nem látod a dombtól a napnyugtát.
A legtutibb módszer, az a Sarkcsillag. Az mindig az északi irányt mutatja. Onnan 90° balra.
Azért volt félreérthető a kérdés, mert Mo.-n sosem megy le derékszögben a nap. Másrész, mi az, hogy "legnyugatabbra"? Ha szemben állunk a naplementével, akkor mikor megy le "legjobbrább"? Vagy mikor megy le pontosan nyugaton?
Más:
abban igazad van, hogy Skóciában nagyon későn nyugszik le a nap nyáron. Ahogy haladunk északfelé (nyáron) egyre korábban kel a nap és egyre később fekszik. az északi sarkkörön félig lemegy, kicsit kúszik a horizonton, majd felkel. Onnan északabbra pedig fél évig le sem megy.
Északon, ahol még lemegy a nap, ott nagyon sokáig tart a szürkület, mert nagyon kis szögben megy le, és napnyugta után még sokáig a horizonthoz közel kúszik, és lassan távolodik.
Az egyenlítőnél, mivel durván 90°-os szögben megy le, pikkpakk sötét lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!