Valaki elmagyarázná érthetően a vöröseltolódás lényegét?
Ez a frekvenciák miatt van.
Minden színnek más frekvenciája van. A fény fotonsugarakból épül fel. Az utolsó szín a vörös ennek a frekvenciája a leghosszabb (vagy legrövidebb? , ezt nem tudom most így hirtelen.. De ennek ez az oka miatt jön létre a vörös eltolódás. Ha például fény sebesség közeli sebességgel tudnánk haladni már csak ezt az egy szín tudna a szemünkbe jutni a frekvenciája miatt. a Többit lehagynánk.
Ha eg ytest távolodik tőled, akkor úgy érzékeled, hogy a róla induló elektromágneses hullámok megnyúlnak. Képzeld el, hogy a test egy adott pillanatban kibocsájt feléd egy 1 percig tartó fényimpulzust. Amikor az impulzus elejét kibocsájtja, akkor a test van tőled 300000 km távolságra, tehát az impulzus eleje 1 másodperc alatt eljut hozzád. Az impulzus végére azonban már 600000 km távol van tőled, azaz az impulzus vége már nem egy, hanem 2 másodperc alatt jut el hozzád.
Emiatt az impulzus hosszát te nem 60, hanem 61 másodperc hosszúnak fogod tapasztalni. Mivel az impulzusban egy adott számú fényhullám van, és ez a szám nem változik semmitől, nemcsak az impulzus, hanem a hullámok hossza is 1/60 arányban megnő. Márpedig a hosszabb fényhullámokat a vöröshöz közelebb állónak érzékeljük.
Srapnel:
Azt azért tegyük hozzá, hogy a csillagászati vöröseltolódás nem Doppler-eltolódás. Még akkor sem, ha az eredménye ugyanaz.
"a kérdező nem igazán mondta meg, hogy mely effektus esetén fennáló vöröseltolódásra kíváncsi."
Éppen ezért írtam úgy, hogy a CSILLAGÁSZATI vöröseltolódás nem Doppler-effektus. Ezzel nem kijavítottalak, hanem kiegészítettelek. Ne kapd fel mindjárt a vizet. :)
"minél nagyobb sebességgel megy pl. egy galaxis, annál vörösebbnek érzékeli a szemünk?"
Inkább úgy mondanám, hogy a színképe annál inkább eltolódik a vörös felé. Ez nem jelenti automatikusan azt, hogy vörösebbnek is látjuk, mert egy fiatal, forró csillagokat tartalmazó galaxisnak eleve kékebb a színe egy öreg galaxisénál, ugyanis a forróbb csillagok sugárzási maximuma a rövidebb hullámhosszakra esik (kékebb a színük).
Persze igaz az is, hogy minél távolabb van egy galaxis, annál fiatalabb állapotában látjuk (az univerzum tágulása miatt, lásd Hubble-állandó), és a fiatalabb galaxisokban általában több a fiatal, forró csillag.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!