Valaki elmagyarázná nekem a Lenz-szabályt?
A definícióját felesleges belinkelni, mert az alapján nem sikerült megértenem...
Köszi!
Ha a definíciót ismered, akkor egy hasonlatot mondok:
Pl. vízben állsz. Elindulsz, erre a víz elkezd sűrűsödni, hogy fékezzen. Minél jobban fel akarsz gyorsulni, annál sűrűbb, ezért annál nehezebb haladnod. (El tudod érni a cél-sebességet, csak nehezebben.) De ha megállsz, megint csak víz lesz. Mintha mindig szivatna. :))
"Minél jobban fel akarsz gyorsulni, annál sűrűbb"
De ez nem így van...
Konkrétabban:
Ha egy vezető elindul mágneses térben, és áram tud folyni rajta (zárt), akkor az áram olyan mágneses teret kelt a vezető körül, ami az eredeti térrel kölcsönhatva fékező erőt jelent.
(Első voltam.)
"De ez nem így van..."
Persze, hogy nem, ez csak egy hasonlat, hogy el tudd képzelni!! :D
Kérdésed jó. Az iskolapadban mindannyian jól bemagoltuk a Lenz törvényt. De vajon értjük is? Tényleg úgy van a valóságban is?
Vajon a Lenz törvény a fluxusmegmaradással (fluxusállandósággal) vagy az energiamegmaradással kapcsolatos?
Az iskolapad szerint az energiamegmaradással.
De a valóság szerint meg a fluxusmegmaradással. Vizsgálhatjuk bármilyen laboratóriumi műszerrel, azok nem jártak iskolába.
Kapacitív esetben sem az energiamegmaradással, hanem töltésmegmaradással kell számolni a helyes eredményt például itt:
Conservation of Charge vs Conservation of Energy
De ha suliba jársz, akkor a tankönyvekben olvashatókat tanuld meg és azt feleld, valamint a tanáraid által megkövetelt anyagot.
Ismét én vagyok.
Például egy I = mv impulzusú testet nem tudsz hirtelen lefékezni vagy felgyorsítani. Mondjuk egy autót 100-ra, idő kell neki. Mert az impulzusmegmaradás miatt az impulzus nem változhat hirtelen. Ugyanígy a másik megmaradási törvény, a fluxusmegmaradási esetében sem változhat hirtelen a fluxus. Például ha egy tekercs áramát megszakítod, akkor az eredeti fluxus állandó igyekszik maradni, ezért olyan áram keletkezik, aminek fluxusa igyekszik fenntartani az esedeti fluxust.
Tudom hogy nem így tanítják az iskolában és a fizikakönyvekben sem így szerepel, hanem az energiamegmaradással hozzák összefüggésbe a Lenz törvényt.
Ahogy az előbb belinkelt kapacitív esetben is kétségek merültek fel az felől hogy most akkor melyik megmaradási törvény érvényes, a töltésmegmaradás vagy az energiamegmaradás. Hát elvégezve azt a kísérletet akárhányszor, mindig a töltésmegmaradással számolható feszültség jön ki eredményül. Ahogy tekercs esetében meg a fluxusmegmaradás érvényesülésére lehet következtetni a kísérletekből.
De ismétlem, ettől még a tankönyveid és a tanáraid által megkövetelt anyagot helyezd előtérbe. Kivéve esetleg szakkörökön, ott valószínű lehet vesézni a jól ismert törvények magyarázatait.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!