Hogyan bizonyítható be a tudomány mai állása szerint, hogy van tested és az történik amit történni érzel?
A tudomány mai állása szerint 5 érzékszerved van, de az érzékeléseid mindegyike az agyadba befutó elektromos jelek agyad által feldolgozott "élményei" (ezt is a tudomány állítja.
Ha a következő, vagy ahhoz hasonló helyzet áll fenn, miből tudhatnád meg, hogy úgy van, vagy nem úgy van?
Pl.: az agyad a koponyád helyett egy "befőttes" üvegben van :). Valamilyen nálad hatalmasabb intelligencia biztosítja agyad számára az életben maradáshoz szükséges tápanyagot, oxigént, stb.
És emellett folyamatosan küldi agyad különböző központjai (látás, hallás, tapintás, szaglás, ízlelés) számára a különböző elektromos ingereket, figyelembe véve a döntéseidet is (pl: mély levegőt akarsz venni, akkor érezned kell mellkasod feszülését, stb., vagy felnézel az égre és azt látod amit tapasztalataid alapján látnod kell pl.: este csillagokat), és ezeknek megfelelően olyan jeleket kapsz, hogy azok tapasztalataid alapján megfelelő benyomást keltsenek agyadban.
A tudomány mai állása szerint ez nem bizonyítható be (mármint, hogy van tested), lehetsz agy egy befőttesüvegben, vagy egy program egy számítógépben, akármi.
Bebizonyítani is magával az "agyaddal" tudnád, azaz a bizonyítás maga is csak az elmédben létezne... márpedig a "tudomány mai állása szerint", ahogy írod semmilyen zárt rendszeren belülről nem kaphatsz biztos információt arról, hogy mi van a rendszeren kívül...
Ergó az elméddel nem határozhatod meg, hogy az elméd miben van... lehet, hogy tényleg egy dobozban...
Az már filozófia, hogy ez változtat e bármin is. Szerintem életünk szempontjából (sajnos/nem sajnos) tök mindegy, hogy agyak vagyunk egy dobozban, vagy tényleg van testünk, az érzéseink ettől nyilván nem változnak, ha egyszer a dobozban levő agy azt hiszi, hogy van testünk, akkor olyan mintha lenne, nem? Mindez a lényegen itt a monitor előtt ülve nem sokat változtat... :)
Köszönöm a válaszokat!
Hát igen a lényegen talán nem változtat, de talán egy másik megközelítésből mégis.
Mert az előző pédával ellenben, ha nem agyak vagyunk, hanem csupán energiák és a teremtő teremti folyamatosan elénk a világot és a képességet, hogy felfogjuk, akkor ha ebben valaki megingathatatlanúl hisz, akkor másként fogja élni az életét és talán magasabb szinten tudja megélni például a szeretetet ( Kozsó :) ).
Bár bizonyos szempontből nem biztos, hogy előnyös lenne ez a hit, hiszen megszűnik minden felelősséged a tetteiddel kapcsolatban. Például mint egy tudatos álomban.
Mindenesetre nehéz ügy. Még irigylem azokat az embereket akik megingathatatlanúl tudnak hinni valamiben (az élet eredetével kapcsolatban) főleg ha igazuk is van, mert hát ugye annyi féle irányzat van ebben a témakörben. És még ha csak néhányat is ismersz a materializmuson kívűl akkor is nehéz "választani". Egyelőre ami számomra biztosnak tűnik, hogy az élet a mikrobiológia azon bonyolultságát figyelembe véve, hogy egy legegyszerűbb sejt szaporodásához és működéséhez is hihetetlenűl bonyolult, rendszerekre van szükség (amik működését teljes egészében még fel sem tárta az ember) nem alakulhatott ki "véletlenűl". Vagy ha mégis akkor várom a szobámban egy szuperszámítógép véletlenszerű kialakulását!
Hopp, kicsit elkalandoztam.
Természetesen nem lehet bizonyítani a "világ" "létezését", ráadásul ez nem tudományos kérdés (mivel a tudományok a világ létezésének hogyanját vizsgálják, és nem azt a tényt, hogy létezik), hanem filozófiai, és a filozófiában a megválaszolhatatlan kérdések közé tartozik.
Az, hogy van-e külvilág, és ha van, akkor hogy kell érteni, hogy van, egy metafizikai kérdés. Az, hogy hogyan kell élni ebben a (vagy létező, vagy nem létező, vagy létező, de nem úgy) világban: az etika, morálfilozófia, axiológia.
Az nem biztos, hogy egy metafizikai meggyőződésből (pl. abból, hogy a világ anyagi természetű, vagy hogy a világot mi mindannyian együtt álmodjuk, vagy az én álmom az egész) következik egy etikai vagy axiológiai meggyőződés (pl.: értékes-e az élet? Szabad-e ölni?). Éppen ezért nem nyilvánvaló, hogy gyakorlati tétje van annak, hogy pl. 'létezik'-e a testünk és ha igen, akkor hogyan kell érteni a 'létezik'-et.
Persze vannak egyszerűnek tűnő esetek, pl. ha csak én vagyok, és titeket is csak álmodlak, akkor lehet, hogy szabad ölnöm (mert csak álomképeket ölök meg, akiknek nincs saját, értékes tudatuk). De még ez a morális szabály is csak akkor áll fenn, ha mondjuk nem olyan etikám van, ami deontikus és tiltja az emberölést, hanem mondjuk egy értékalapú-utilitarista, és nektek nincs értéketek, csak nekem.
Tehát lehet amellett érvelni, hogy ha hiszel más emberek létezésében, akkor más lesz az etikád, mintha úgy gondolod, hogy ők csak a te képzeleted objektumai és a világ csak a te játszótered.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!