Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hol helyezkedik el az emberi DNS?

Hol helyezkedik el az emberi DNS?

Figyelt kérdés
Hol van a legtöbb? Mennyi van? Termelődik? Lehet valamitől kevés vagy sok? Akit tudna írni ezekről annak előre is köszi!

2012. júl. 17. 22:12
 1/4 Tom Benko ***** válasza:
100%
Az emberi sejtek magjában, kromoszómák formájában.
2012. júl. 17. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Ez nem egy szerv. Nem helyezkedik el csak úgy egy helyen az emberben. Az ember sejtekből épül fel, úgy mint a ház téglából. Minden sejtben van egy használati útmutató, ami megszabja neki, hogy mit, hogy kell csinálni. Ezt hívják DNS-nek. Természetesen a helyzet ennél sokkal bonyolultabb, de röviden, és primitíven összefoglalva ennyi.
2012. júl. 17. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Minden élő sejtben van (pl. érett vörösvértestben már nincs). Termelődik, persze. Mindig másolással, nem nulláról indul a termelése.

Nem lehet se kevés, se sok. Mindig pont annyi van, amennyi a születésedkor (mármint minden sejtben - ha több sejted lesz, akkor mindegyik kap egy példányt).

2012. júl. 17. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
A sejtmagon kívül a sejtben található még DNS, ember esetén a mitokondriumoknak nevezett "sejtszervecskékben". A növényeknél a kloroplasztiszokban is van, de mivel nekünk nincsenek plasztiszaink, így ez a lehetőség ugrott. Ez egy picit bonyolultabb kérdés, hogy ebből mennyi van: a mitokondriumok számától függ. Ebből lehet akár nagyon sok is (kis hálózatot alkothatnak). Viszont ezt nem a sejt öröklését határozza meg, hanem a mitokondrium működéséhez elengedhetetlen. Ez egy "félig független" valami a sejtben, úgy nézd, hogy van olyan génje, amit a saját mitokondriális DNS-én található, más meg átkerült a sejtmagban található "magi DNS-be". Lényegében a sejt energiaháztartása a fő feladata (kis erőmű), ezért van belőle sok. Osztódás estén a két utódsejtbe kerül valamennyi (nagyjából fele-fele, ha pontosan középen osztódik ketté), aztán azok tovább szaporodnak a sejt életétől függetlenül, termelik az energiát (ATP formájában). Öröklés szempontjából meg furán működnek: ún. csak anyi vonalat alkotnak. A spermium annyira pici, hogy azon keresztül a gyerekbe nem jut át mitokondrium, vagy ha igen, nagyjából elhanyagolható, ezért minden bennünk található mitokondrium végső soron a petesejtből származók utódja, azaz az édesanya mitokondriumait örököltük.
2012. júl. 18. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!