Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki elmagyarázná nekem a...

Valaki elmagyarázná nekem a rövidzárlatot?

Figyelt kérdés
Ezt valahogy sosem értettem. Annyit tudok, hogy akkor nincs ellenállás. De ez egészen pontosan milyen következményekkel jár? Egy feladatban ha azt mondja, hogy rövidre zárja A és B pont közti terültet/az egész áramkört, az milyen hatással van a képletekre? Mit lehet olyankor kiszámolni és hogyan? :S Rákerestem, de sehol nem törődnek túl sokat a fizikai (feladatokban betöltött) szerepével.

2012. júl. 1. 09:38
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

10-esnek


A kérdésedet már megválaszolták: a rövidzárlat lényegében nem más, mint amikor az áramkör bemeneti sarkai közé valamilyen fizikai hatás miatt beiktatódik egy nagyon alacsony ellenállású útvonal, amely párhuzamosan kötve magával az eredeti áramkörrel a két végpont közti eredő ellenállást kb. azzal egyenlővé teszi, mint amekkora a beiktatódott ellenállás.


Ha kiszámolod, pl 1 MOhm ellenállással párhuzamos kötve 1 Ohmot, az eredő ellenállás 0.999999 Ohm lesz. Vagyis az áramerősség megnő és annak nagy része is merre folyik majd? A kisebb ellenállású ágon. Ami jól agyon tud vágni, ha nem vagy leföldelve, vagy tüzet tud okozni a környezetében.


Hogy mi okozza? Attól függ, hogy miről van szó. Valami olyan fizikai effektus, ami kiiktatja magát az áramkört a két végpont között. Egy fémdarab, ami közvetlenül összeköti, vagy egy beázás, vagy mechanikai rongálódás, stb. Az elv a lényeg, nem a konkrét megvalósulás mikéntje.

2018. febr. 7. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim válasza:
És ha már rövidzárlatról van szó, valaki nem tudja, hogy miért veszélyes?
2020. jan. 12. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

Az áramkör ugyebár egy olyan elektromos rendszer, amelyben az árammal valamilyen "feladatot" végeztetünk el (pl. hőt termelünk vele, gépet hajtunk meg, tranzisztort vezérlünk, stb.), amelyhez feszültség kell az áramkör két bemeneti pontja között (pl. a porszívó dugóján lévő két kiálló fémdarab között, vagy a belsejében lévő áramkör valamely két pontja között). Ez a feszültség veszi rá a fémben lévő elektronokat, hogy megmozduljanak és kialakulhasson az áram, az áramkör egyes elemei, részei pedig ennek ellenállnak valamilyen szinten, amely befolyásolja, hogy rajtuk keresztül milyen erős áram tud folyni.


A rövidzár azt jelenti, hogy két olyan pont között jön létre közvetlen összeköttetés, amely között az áram csak egy meghatározott úton, feszültségesés árán juthatna el pont azért, hogy a kívánt funkciót elérhessük vele. Így azonban ez a feszültség nem jön létre, a két pont között az áram (nagyrészt) ezt a könnyebbik utat választja, azaz az áramkör többi része, amelynek normál esetben működnie kellene, nem fog. Sőt, a rövidzárral érintett érsz még tönkre is mehet, mert az áram rendellenes folyása miatt más áramköri részekben megnőhet az áramerősség, és tönkreteheti az áramköri elemeket, és akár tüzet is okozhat, vagy a közelben állókat áramütéssel is fenyegetheti.


Egy hasonlattal élve: ha egy zsúfolt aluljáróban alig tudsz haladni a sok embertől, de hirtelen megnyitnak neked egy nagy áteresztőképességű, új folyosót, ahol nincs senki, merre fogsz menni? Nyilván az üres folyosó felé. És ezt teszi majd a többi ember is, csakhogy ezzel a folyosórendszer forgalma megváltozik, eltér a tervezettől, egyes részei elnéptelenedhetnek, más részei meg túlterhelődhetnek. Lényegében ugyanez történik az áramkörben is.

2020. febr. 10. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!