Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az egyes élőlénytörzsek mikor...

Az egyes élőlénytörzsek mikor jelentek meg?

Figyelt kérdés

2012. ápr. 26. 15:19
 1/4 A kérdező kommentje:

A következő csoportokra gondoltam: szivacsok, csalánozók, fonalférgek, laposférgek, gyűrűsférgek, csigák, kagylók, fejlábúak, pókszabásúak, rákok, rovarok, tüskésbőrűek, előgerinchúrosok, fejgerinchúrosok, halak, kétéltűek, anapsidak, diapsidak, emlősök;

mohák, harasztok, nyitvatermők, egyszikűek, kétszikűek;

prokarióták, protoctiszták.

2012. ápr. 26. 17:43
 2/4 <random> ***** válasza:
100%

Az élet maga valamikor az Archaikum időszakában (3.8-2.5 milliárd évvel ezelőtt) kezdődött. Ekkor alakult ki az élőlények három, ma is jól ismert ága: az ősbaktériumok (Archaea), a valódi baktériumok (Prokaryota) és a sejtmagvasok (Eukaryota). A sejtmagvas élőlények sokirányú evoluciója szintén ezen időszak vége felé indulhatott meg (ekkor jöttek létre a növények, a gombák, az állatok és még sok más nagy csoport ősei). Fosszíliákat ebből a szakaszból sajnos alig-alig ismerünk.


A legtöbb "nagy" állatcsoport valamikor a késő Proterozoikumban (1 milliárd ével ezelőtt - 550 millió évvel ezelőtt) alakulhatott ki, de ebből az időszakból csak kevés használható fosszília ismert, mert nagyon kevés élőlénynek volt még szilárd váza. A vízben élő soksejtű növényekre (zöldalgák, csillárkamoszatok, stb.) ugyanez igaz. A szárazföldi életformák nagyjából talán 450 millió évvel ezelőtt jöttek létre: Így a növények közül a mohák és a szállítószövettel rendelkező növények (amelyek később korpafüvekre, páfrányokra és magvasnövényekre váltak szét). Az első szárazföldi állatok ezzel egy időben jelentek meg: az ízeltlábúak közül a százlábúak, ezerlábúak, rovarok és pókszabásúak, a gerincesek közül pedig a négylábúak. A legkorábbi egyértelműen szárazföldi életre utaló fosszíliák a Szilur időszak (450-420 millió évvel ezelőtt) végéről származnak, a Devon időszakból (420-360 millió évvel ezelőtt) már jóval több fosszíliát találtak. A szárazföldi élőlények evoluciója elég gyors volt: már a Devonban megjelentek a magvasnövények és az első magzatburkosok ("hüllők"), de ezek a csoportok csak később váltak uralkodóvá. A zárvatermők közvetlen őseit sajnos nem ismerjük, de - "genetikai órák" szerint valamikor a Karbon időszakban (360-300 millió évvel ezelőtt) kellett különválniuk a többi magvasnövény-őstől ("nyitvatermők"). Az első ismert zárvatermő-fosszíliák csak jóval későbbről, a Jura időszakból származnak (200-145 millió évvel ezelőttről). Hasonló igaz az emlősökre is: noha a fejlődési vonaluk már a Karbonban különvált a többi magzatburkostól ("Hüllők + Madarak"), csak a Triász időszaktól élnek egyértelműen emlősnek tekinthető állatok (250-200 millió évvel ezelőtt). A madarak, amelyek a hüllők fejlett ágát alkotják (= repülő dinoszauruszok), még ennél is későbbiek, az első röpképes madarak mindössze a Jura időszaktól mutathatóak ki (200-145 millió év). Noha már korábban számos formát hoztak létre, emlősök és a zárvatermők széles térhódítása a Mezozoikum végén (65 millió évvel ezelőtt) bekövetkezett katasztrófa után vált csak lehetővé. Az emberi nem pedig mindösszesen kb. 2 millió éve létezik, ebből a modern ember csak 200 000 éve.

2012. ápr. 26. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Vree ***** válasza:
Mi a házi feladat, sorba kell őket rakni megjelenés szerint?
2012. ápr. 27. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A google és a wikipedia a barátod:


Szivacsok: 635-710 millió éve

[link]


Csalánozók: 580 millió éve

[link]


Fonálférgek: Nehéz megmondani, a legrégebbi lelet 570 millió éves.

[link]


Laposférgek: kb. 550 millió éve

[link]


Gyűrűsférgek: 549 millió éve

[link]


stb. a többit te is meg tudod keresni

2012. ápr. 29. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!