Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha pont megfelelően erős...

Ha pont megfelelően erős mágnesekkel vennénk körbe egy vasdarabot (/egy másik mágnest), akkor el lehetne érni azt, hogy a vasdarab (/mágnes) akár hosszú ideig is "lebegjen"?

Figyelt kérdés

milyen kísérleteket csináltak eddig erre? és pontosan hogyan, és mi lett az eredmény?

engem legfőképpen olyan megoldások érdekelnének, ahol mindenképpen felülről vonzaná a vasat a mágnesünk(vagy mágnesek), éppen akkor erővel, hogy kiegyenlítse a gravitációt és így a vasdarab, ha megfelelően tesszük a helyére, akkor a levegőben maradjon. oldalt is lehetnek mágnesek.

+ az elérhető, hogy minél lassabban haladjon a vas(/mágnes) a levegőből a (jóval) felette lévő mágnes irányába? milyen megoldások lehetnének?

(-mindez természetesen csak elmélet, így használhatunk akárnagyon, nagyon erős mágneseket is)



2012. ápr. 21. 22:07
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
Jah, és a linkelt tétel nem egészen erről szól.
2012. máj. 13. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:

A mágnescsapágy energiát igényel a működéséhez, elektromágnesekkel működik. A levitron statikus mágnesekkel műküdik, de a pörgettyű forog benne.


Nincs olyan elrendezés, amivel rögzített állandó mágnesekkel nyugalomban levő testet lebegtetni lehet. Vagy a mágnest kell mozgatni, vagy a tárgyat, vagy elektromágnest kell használni. Mindegyik energiabefektetést igényel.


Szavaiddal élve abba "ugatok" bele amibe akarok és abba meg főleg amihez értek is, te azonban láthatóan nem. Az, hogy te mit hiszel a te dolgod, ha mást kábítasz ilyenekkel akkor viszont kijavítalak. Ez pedig így lesz a jövőben is, még ha egyéb szinonimát használsz arra, hogy kifejtem a véleményemet.


Te pedig vegyél a kezedbe egy mágneses csapágyat, de ha már nem veszel, akkor legalább keress rá, így néz ki:


[link]


Az a drót a hátulján nem tampon és a rézgyűrűk körben sem állandó mágnesek.


Csak egy olyan linket küldj amiben rögzített állandó mágnessel lebegtetnek nyugalomban levő tárgyat és vendégem vagy egy karton sörre. Ha nem sikerül, akkor meg a minimum, hogy bocsánatot kérsz a szalonképtelen és dilettáns hozzászólásod miatt.

2012. máj. 13. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

És a linkelt tétel PONTOSAN erről szól. Bármilyen megoldás amit ellenpéldaként a tétel valamelyik kitételét sérti, így nem alkalmazható rá.


Megnyugtatásodra: létezik állandó mágneses csapágy is, mindössze nem gyártják mert piszok nehéz összehozni. Az sem mond ellent a tételnek, mivel egy rögzített tengely nem tud mozogni 3 dimenzióban, ha pedig lekorlátozod a mozgását 1 vagy 2 dimenzióra, akkor máris valamilyen másik megoldással kell rögzítened. Arról nem beszélve, hogy egy csomó más problémát hoz magával, az egész rendszer begerjed és elkezd rezonálni, stb...


Legközelebb nézz utána mielőtt írsz róla a gondolatkísérleteid helyett. A mágneses tér nem kötél vagy támasztórúd.

2012. máj. 13. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
A válasz határozottan: Igen. Csak egy kis Newton törvényt kell ismerni hozzá. A vasdarab lebegése azt jelenti, az össze rá ható erő eredője nulla, és kezdetben nem mozgott. Ha tehát a gravitációs erőt úgy egyensúlyozod ki mágneses erőkkel, hogy az eredő nulla legyen, nyertél. Hogy ez instabil, vagy stabil állapot, az más kérdés. Mivel mind a gravitációs, mind a mágneses erő a távolsággal arányos, ezért kis kimozdítás hatására a közelebbi mágnesek (vagy a föld) hatása erősödik, tehát az erő eredője nem az eredeti hely irányába mutat, hanem a kimozdítás irányába. Vagyis a vasgolyó gyorsuló mozgással távolodik az eredeti helyétől. Ebből következik, hogy a lebegés létrehozható, de mindig instabil.
2012. máj. 13. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
Na jó ez kész, ennyi troll fotelfizikussal életemben nem találkoztam. Töröltem a kérdést, mert csak felkúrom az idegeim rajtatok.
2012. máj. 13. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

Néhányan már említették, hogy Samuel Earnshaw bebizonyította, hogy statikus mágnesekkel (és azokat időben statikusan használva) nem lehetséges egy másik mágnes lebegtetése.

Ez pontosan így van, tehát ezt a tényt kell tekintetbe vennünk.

Ez akkor érvényes, ha a rendszer csak állandó mágnesekből áll, és azok statikusan vannak használva.


Mindenesetre 3 dimenzióban nem lehetséges a lebegtetés.


Olyan megoldás viszont létezik, hogy a mágneseket megfosztjuk szabadsági fokaitól, oly módon, hogy az egyik mágnes csak egy, a másik mágnes pedig 0 vagy 1 szabadsági fokot birtokoljon. Utóbbi esetben a két szabadsági foknak egyezőnek kell leniök.

Ilyen alapon a fellépő erőhatások is csak egydimenziósak, tehát a lebegés megvalósul.

Ez esetben viszont még egy feltételt kell kielégítenünk, mégpedig azt, hogy megvalósuljék a taszító, ill. vonzó hatás.

Például ha egy kémcsőbe helyezünk két mágnest, az alsó rögzítődik, a felső lebeghet, ha egynemű pólusaik néznek egymás felé.

Ha a felsőt rögzítjük, az alsó pedig lebegtetődik, akkor a különnemű pólusok néznek egymás felé.

Ez az az eset, amikor a rögzített mágnes 0 szabadsági fokot birtokol, a lebegő pedig 1-et.


Lehetséges olyan elrendezés is - mint már említettem - hogy mindkét mágnes 1 szabadsági fokot birtokol.

Ez akkor lehetséges, ha a mágnesek egyenesvonalú egyenletes mozgást végeznek pl. egy hosszú üvegcsőben.


A következő oldalon egyébként hasznos információkat olvashattok, pl. arról, hogy miképp lehet megvariálni a rendszert és a Samuel Earnshaw bizonyítás érvényességi köréről:


[link]

2012. máj. 13. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 dellfil ***** válasza:

Így van. Ferromágneses anyagokkal nem megy.

Egészen más a helyzet a diamágnességgel...


[link]


Felhívnám a figyelmet erre a bekezdésre: "Diamágneses levitáció"

Persze lehet majd fitymálni - "Ez csak Wikipédia, ez sz@r" - de nem hinném, hogy a cikk eget verő baromságokat tartalmazna. :DDD


dellfil

2012. máj. 15. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 barakukac válasza:
Az onlien áruházakban rengeteg van . Ilyen neven vannak fent magnetic levitation device . Jó szórakozást!
2016. júl. 29. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!