Egy 20 cm hosszú,300 menetes tekercs belsejében szeretnénk a Föld 6 ⋅ 10^−5 T indukciójú mágneses mezőjét "megszüntetni". Mekkora áramerősséggel valósíthatjuk ezt meg?


a) légmagas tekercs esetén? b) μ˘r = 1200 relatív permeabilitású vasmagos tekercs esetén?


megkapom szépen a-ra azt, hogy I=31,8 mA

megoldásnak is ez van írva, de a ba az, hogy a b részre is ez van megoldásnak írva, és ott miért?



2012. febr. 21. 18:07
 1/4 BKRS ***** válasza:

A mágneses tér csak a végein lép ki a vasmagból, a vasmagon kivul es a tekercsen belul a magnesesseg megszuntetesehez pont ugyan annyi aramerosseg kell, mintha a vasmag nem is lenne benne.

Amugy szerintem igazan profi valaszt bongolotol kaphatsz.

2012. ápr. 25. 18:15
 2/4 anonim ***** válasza:
Akkor meg kéne őt is kérdezni, mert érdekelne mi a pontos magyarázata ennek :)
2012. ápr. 25. 18:20
 3/4 bongolo ***** válasza:
100%

Nem vagyok nagyon járatos a mégneses indukcióban, de kértél magánban, hogy nézzem meg ezt a feladatot. Azt hiszem, így kell gondolkodni:


A Föld mágneses indukciója B=valamennyi (6·10^(-5)T), akkor a Föld mágneses térerőssége:

H=B/µ₀


Ezt a térerősséget kell kompenzálni. Ki is számoltad (H=N·I/l alapján), hogy mekkora áramerősség kell a tekercsben. A kompenzálás után az eredő térerősség 0 (a tekercs belsejében).


Ha egy H térerősségű térbe µ permeabilitású anyagot teszünk, akkor az anyagban a mágneses indukció B=µ·H lesz. (µ=µr·µ₀, µr a relatív permeabilitás.)


Ha a tekercsbe vasmagot teszünk, akkor a légmaghoz képest nem változik semmi, hisz az eredő H az nulla volt a tekercsben. Ezért ugyanaz a b) feladat megoldása is.


Más oldalról megközelítve: A vasmag a Föld térerősségéből is nagyobb fuxussűrűséget (indukciót) csinál, meg a tekercséből is, szóval továbbra is ugyanakkora áramerősség kell a kompenzáláshoz.


A tévedés jogát fenntartom :)

2012. ápr. 25. 19:41
 4/4 anonim ***** válasza:
Köszi szerintem ez lesz a magyarázata, de legalább már én is megértettem. Köszi mindkettőtöknek! :)
2012. ápr. 25. 19:56