Ha pont megfelelően erős mágnesekkel vennénk körbe egy vasdarabot (/egy másik mágnest), akkor el lehetne érni azt, hogy a vasdarab (/mágnes) akár hosszú ideig is "lebegjen"?
milyen kísérleteket csináltak eddig erre? és pontosan hogyan, és mi lett az eredmény?
engem legfőképpen olyan megoldások érdekelnének, ahol mindenképpen felülről vonzaná a vasat a mágnesünk(vagy mágnesek), éppen akkor erővel, hogy kiegyenlítse a gravitációt és így a vasdarab, ha megfelelően tesszük a helyére, akkor a levegőben maradjon. oldalt is lehetnek mágnesek.
+ az elérhető, hogy minél lassabban haladjon a vas(/mágnes) a levegőből a (jóval) felette lévő mágnes irányába? milyen megoldások lehetnének?
(-mindez természetesen csak elmélet, így használhatunk akárnagyon, nagyon erős mágneseket is)
Nem, nincs ilyen megoldás és már be is bizonyították, hogy statikus mágneses mezőkkel nem lehet stabil lebegtetést létrehozni, nézz utána Earnshaw tételének, én most csak angol oldalt találtam:
Elektromágneses mezővel elég könnyedén lehet ilyet csinálni, akár otthon is összerakható ilyen fajta játék.
Emiatt az összes stabil mágnesesen levitáló nyugvó test kivétel nélkül elektromágneses tér segítségével került megvalósításra.
Ha taszítással oldod meg (alulról), az stabil helyzet, tehát állandó mágnessel is mehet.
Vonzás alapján megoldva instabil a helyzet: kizárólag elektromágnessel és egy jó szabályozóval oldható meg!
Mágneses vonatból mindkét fajta van. Azért, mert a stabilnál nehéz kitérőt csinálni.
A második válaszoló vagyok, lényegtelen, hogy vonzás vagy taszítás, nyugvó tárgyakat állandó mágnessel nem lehet lebegtetni, ezt hidd el. Ne ringasd hiú reményekbe a kérdezőt, keress rá inkább Earnsaw tételére.
Tárgyakat lebegtetni mágneses mezőben lehet úgy, ha a mágneses mező nem statikus, pl. elektromágnesekkel, vagy akkor ha a tárgy nincs nyugalomban, hanem mozog, pl. forog, erre példa a Levitron nevű játék.
Állandó mágnesekkel NEM lehet olyan összeállítást létrehozni, amely egy nyugalomban levő vasdarabot lebegtet. Elektromágnesekkel azonban minden további nélkül és ezt alkalmazzák is, az említett lebegő vasút is ezen az elven működik, de léteznek mágneses csapágyak is, amit minden további nélkül megvehet halandó ember is. Ezek mind energiát igényelnek a működésükhöz és nem állandó mágneses mezővel működnek.
Köszi második/negyedik :)
most utánaolvastam sok mindennek
amire kíváncsi lennék még, mi történne szerintetek, ha fognánk például valamiféle gömböt, és annak az egész felületét körberaknánk megfelelően erős mágnesekkel, és a gömb közepébe pedig egy mágnes golyót tennénk? mi történne ha minden irányból taszítanák ezt a mágnest? és mi történne ha minden irányból vonzanák?
Dehogynem lehet lebegést csinálni állandó mágnesekkel.
A legtöbb lebegtető egy elektromágnest és egy fémdarabot/állandó mágnest tartalmaz és egy távolságmérőt. A távolságmérő méri az elektromágnes és a lebegő tárgy közötti távot és ennek függvényében vezérli az elektromágnest teljesítményét. Viszont állandómágnesekkel is lehet lebegtetni. A mágnes ereje a távolság négyzetével változik. Mivel a mágnesed várhatóan sokkal kisebb, mint a Föld, ezért a tömegközéppontjától való deltaX eltávolodás arányaiban sokkal nagyobb lesz. Ebből következik, hogy néhány centi eltávolodás a Föld vonzásában elhanyagolható erőváltozást jelent, egy pici mágnesnél ez viszont drasztikus erőváltozásokat okoz. (két átlagos mágnes néhány centiméteres tácolságra teljesen elveszti egymásra ható erejét, amég a Föld vonzása néhágy centi magasság változásra érezhetően semmit nem változik) Ha taszítással tartod fent a távolságot, akkor a sokkal meredekebben változó (a mágneseid egymásra ható) ereje könnyen egyensúlyi állapotot teremt. Hiszen a lebegő mágnesed minimális süllyedése a Föld vonzó erejében alig, mig a másik mágnes taszító erejében drasztikus növekedést okoz. Már csak a "leborulás" és a "leúszás" problémáját kell megoldani. A "leborulás" ellen a nagy szélesség, a "leúszás" ellen pedig az oldalról történő taszítás ad megoldást.
Ez mind igaz.
De mi a helyzet a szupravezetővé tett anyaggal? Ott a mágneses erővonalak mintegy "kiszorulva" a szupravezetőből, "körül ölelik" azt. Így előállhat lebegés.
http://www.youtube.com/watch?v=GJkKXjEn4U8
:DDD
dellfil
04-24 : NEM LEHET STATIKUS MÁGNESEKKEL ILYET CSINÁLNI. Olvasd már ezt azt az átkozott tételt amit belinkeltem, ha meg nem érted, akkor meg úgyis mindegy.
Az utolsó válaszolónak: jó a kérdés, de a szupravezetőben áram folyik, tehát az elektromágnes. Az benne a trükk, hogy mivel szupravezatő, ezért az egyszer belé táplált energia a végtelenségig benne marad és kering.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!