Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért ugyanannyi az esélye...

Miért ugyanannyi az esélye annak, hogy fiú születik, mint ha lány, annak ellenére, hogy az y kromoszómát tartalmazó hímivarsejt gyorsabb?

Figyelt kérdés
2012. jan. 12. 20:31
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
Én úgy tudtam, hogy valóban több fiú fogan, és valóban majdnem eltűnik a különbség a születésig, utána meg át is billen. A legkézenfekvőbb magyarázat, hogy a fiú embriók x és y kromoszómájából is csak egy van, így érzékenyebbek az azokon található hibákra.
2012. jan. 13. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim válasza:

Átlagosan 100 lányra 105 fiú jut, tehát nem ugyanannyi fiú és lány születik. Én azonban nem tulajdonítanám ezt kizárólag annak, hogy gyorsabbak az Y kromoszómák, ennek egyéb biológiai és életmódbeli okai is lehetnek, mivel jelentős eltérések vannak a fiú/lány arányt tekintve a különböző népcsoportok/nemzetiségek között.

Például az USA-ban 100 lányra a fehéreknél 105 fiú jut, a feketéknél 103, az ázsiaiaknál 107. És ez nem lehet véletlen, mivel gyakorlatilag évtizedek óta változatlan. És ugyanilyen különbségek vannak a különböző országok között is (Pl. Finnország 104, Portugália 107).

Az, hogy mikor egyenlítődik ki a férfi-nő az arány változó. Ez a 40 éves kor Magyarországra volt igaz pár éve, ma nálunk 45 év, Nyugat-Európában 55 év körül van, a legfejlettebb országokban (pl. Izland, Norvégia) 65 év körül, ezekben az országokban 15 és 49 év között gyakorlatilag ugyanúgy 100 nőre 105 férfi jut, mint születéskor. Márpedig ez azt jelenti, hogy 105 férfiból 5 biztosan egyedülálló marad. Ezt csak azért írom, mert amikor még a magas halálozás miatt a 20-as évekre kiegyenlítődött a férfiak és a nők száma sok demográfus azt mondta, hogy valószínűleg az az oka annak, hogy több fiú születik, mint lány, hogy pont a gyerekvállalási korban legyen egyenlő a férfiak és nők száma. Ez mára nyilvánvalóan bebizonyosodott, hogy téves feltételezés, hiszen pl. Norvégiában már, nem csak a termékeny korosztályban (15-49 év), hanem az össznépességen belül is több férfi van, mégsem egyenlítődik ki a születéskori arány ugyanúgy 100 lányra 105 fiú jut, mint Magyarországon, ahol sokkal több nő van a teljes népességen belül, a 15-49 évesek között pedig nagyjából ugyanannyi férfi és nő.

2012. márc. 16. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!