Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A mitokondrium sejtosztódásnál...

A mitokondrium sejtosztódásnál hogy szaporodik?

Figyelt kérdés
2011. dec. 20. 20:55
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

A mitokondrium es a sejt osztodasa tudtommal nem szinkronizalt folyamat. A mitokondriumok autonom modon szaporodnak. Majd sejtsztodaskor veleklenszeruen kerul egyik vagy masik utodsejtbe. Elesztosejtben szovevenyesen behalozza a sejtet, es a sejtosztodaskor az utodsejt lefuzodese kozben a mitokondrium is lefuzodik, osztodik. [link] A mitokondriumok zoldek, az osztodo sejt alakjat eleg jol kirajzoljak.


A mitokondrialis genomrol nem tudok sokat... kopiaszam, replikacio szabalyozasa ilyesmi.

2011. dec. 20. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
érdekes, magyarul abba az utódsejtbe, amelyikbe nem kerül mitokondrium a sejtmag DNS-éről készül a mitokondrium szintézis? addig mi biztosítja az energiát?
2011. dec. 20. 21:55
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem. A mitokondriumnak megvan a sajat maga DNS-e, ha egy setbe nem kerul valami miatt mitokondrium, akkor az a sejt meg fog halni, mert nem lesz, ami energiat termeljen. A sejt DNS-erol sosem fog mitokondrium keletkezni.
2011. dec. 20. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Úgy tudom, a mitokondriumnak kör alakú DNS-e van, ami egyben osztódik (nincs szex). Csak mutációval változhat.
2011. dec. 21. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Azért ha egy sejtnek nincs mitokondriuma, attól még nem fog elpusztulni, lásd vörösvérsejtek, vérlemezkék. A glikolízisből attól még tud energiát nyerni. Bár valószínűleg nem lesz túl aktív anyagcseréje, stb... Szóval fejletlenebb lesz.
2011. dec. 21. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
91%
Nem jo a pelda... a verlemezkek nem is sejtek, nem is ugy keletkeznek, mint hagyomanyos sejtek. A vorosvertestek a differenciacio utan elvesztik a sejtmagjukat anaygcserejuk is megszunik. Velemenyem szerint a verben halott vorosversejtek keingenek, amig le nem bomlanak.
2011. dec. 21. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Ozmium42 ***** válasza:
100%

Pontosítanék. A mitokrondiumnak saját gyűrűvé zárt DNS-e van, de van mitokondriális DNS a sejt genomjában is, vagyis a kromoszómákban, a sejtmagban. A sejt elkészíti a mitokondriális DNS génjeiről a fehérjéket, amelyek jelszekvenciák segítségével bejutnak a mitokondriumba, felhasználási helyükre. Amelyek pedig helyben szintetizálónak, ott egyértelmű a helyzet.


A mitokondriumok nem a sejtosztódással összehangoltan osztódnak, hanem önkényesen. Szóval egy sejtben elég sok van belőlük ahhoz, hogy ha találomra félbevágod a sejtet (osztódás), akkor jusson mind a két térfélre. De itt nincs semmilyen törvényszerűség, egyszerűen csak jut is, marad is.

2011. dec. 21. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Nem tudtam, hogy egy sejtben több is van, azt hittem csak 1.
2011. dec. 21. 18:29
 9/12 anonim ***** válasza:

Nem, egy sejtben rengeteg mitokondrium van. Ezek egymással összekapcsolódnak, hálózatot alkotnak (a "mitochondrial network" kutatások egy-két éve pörögtek fel, aztán most kezdenek lecsengeni, ahogy én látom) egy egészséges sejtben. Egy beteg sejtben viszont a hálózat szétesik, és akkor látod a klasszikus "hurka alakú" mitokondriumokat, amiket az iskolában tanítanak. Illetve az osztódáshoz is szétválnak, de az utódmitokondriumok visszakapcsolódnak a hálózatba. De lényegében előfordulhat az az extrém eset is, hogy minden mitokondrium egy hálózathoz kapcsolódott, és akkor beszélhetünk "egy mitokonsriumról" - csak az jó nagy. :)

Mitokondrium-vesztés remekül megfogyelhető amúgy a bőr öregedésénél. Az idősebbek pergamenszerű bőre nem csak a vízvesztés miatt más, mint a fiataloké, kevesebb benne a mitokondrium, nem alkotnak egzakt hálózatot, és a sejtek osztódása során kimutatható, hogy fokozatos mitokondrium-vesztés áll fent, az utódsejtek egyre kevesebb mitokondriumot tartalmaznak. Aztán ezt persze az osztódás valamennyire pótolja, de nem mindig, és egy idő után látványos különbség állhat elő.


De tényleg teljesen random, a sejttől függetlenül szaporodik. Ilyen még a másik organellum, a színtest is. Abból is gyakran sok van, az is a sejttől függetlenül osztódik. És a sejtosztódásnál ugyanúgy véletlen alapon kerül az egyik illetve másik sejtbe.


(Ja, és az a sejt, amelyikbe nem kerül mitokondrium, az gyakorlatilag a bazális anyagcseréjét sem képes ellátni. Olyan mértékű glikolízisre lenne szükség, ami olyan mértékű anyagcserét igényel, amihez már mindenképpen mitokondriumok kellenének.)

2011. dec. 21. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
köszönöm a választ, így már világos!
2011. dec. 22. 15:15
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!