Melyik adja a Fehling-próbát, illetve az ezüsttükör-próbát? (répacukor, szőlőcukor, gyümölcscukor, keményítő, méz, alma, banán, citrom, sárgarápa, tej) SOS
A répacukor egyáltalán nem
a szőlőcukor nagyon is
a gyümölcscukor nagyon kis mértékben, lassan (egyensúlyban van a gyümölcscukor-szőlőcukor átizomerizáció)
keményítő szintén nem (vízben sem oldódik!)
ezek után szerintem a többi mind igen, mert vagy gyümölcscukor, vagy szőlőcukor van bennük (illetve laktóz, ami végül is szintén egy izomer).
Azok a cukrok adják amiknek van szabad OH csoportja. Ezek az egy gyűrűt tartalmazó cukrok, mint a fruktóz vagy a glükóz. Ezeket redukáló hatású cukroknak nevezzük.
A répacukor=szacharóz Nem adja.
Szőlőcukor=glükóz Adja
Gyümölcscukor= Fruktóz Adja
Keményítő= Keményítő Nem Ajda
(és már hogy a vérbe ne oldódna vízben?????)
méz= fruktóz van benne lsd fentebb
alma= elv. szintén
banán= ua.
citrom= ua.
sárgarépa= elvileg ua.
tej= laktóz Nem adja
egy orvostanhallgató
Az előző válaszolónak írnám h ne beszéljen olyanról amihez nem ért. A felsorolt cukrok mind elég hasonlóak, és attól h a laktóz esetleg izomerje lenne a glükóznak egyáltalán nem következik, hogy adja a próbát, hisz a glükóz pont egy a laktóz meg pont két gyűrűs cukor!
előző voltam
Ha kötekedni kell, én is tudok. Szabad OH csoport az alkoholban is van (egyébként is, mit értesz szabad OH csoport alatt?), de még a szacharózban is. Glikozidos OH csoport kell, ami nem egészen ugyanaz, és a répacukornál pont az a lényeg, hogy a két glikozidos OH-nál kapcsolódnak össze a monoszacharidmolekulák, így nem tud felnyílni a gyűrű, ezért nem fogja adni a próbát.
A laktóz pedig béta-D-glükóz és béta-D-galaktóz "összekapcsolódásával" "keletkezik", és a béta-D-galaktóz csak a 4. C-atomhoz kapcsolódó ligandumok térszerkezetében tér el a béta-D-glükóztól. A két gyűrű 1,4-kötéssel kapcsolódik, ami azt jelenti, hogy van szabad glikozidos hidroxilcsoport, tehát redukáló hatású, tehát adja a fent említett próbákat.
A keményítőre azért írtam, hogy nem oldható, mert hideg vízben igencsak nehezen oldod fel, szobahőmérsékleten sem túlságosan. Persze minél nagyobb részét teszi ki az amilóz, annál inkább fog oldódni. Sem így, sem úgy nem adja a próbát, szóval tökmindegy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!