Miért mondják, hogy "biztos" van földönkívüli élet?
"Ennek a spekulációnak a valószínűségét (vagy valószínűtlenségét) nincs semmi értelme boncolgatni, mert semmiféle kézzel fogható adat nincs sem mellette, sem ellene."
Teljesen rosszul gondolod. Egy csomó olyan tulajdonsága van egy bolygónak, ami feltételezhetően szükséges ahhoz, hogy rajta kialakuljon az élet. Mivel mamár ezerszám ismerünk exobolygókat sok olyat köztük, ami méreténél, anyagánál, naptól való távolságánal fogva alkalmas lehet az életre. ÉS, mivel tudjuk, hogy egy ilyen bolygón biztosan van élet, egyátalán nem hülyeség valószínűségről beszélni. Továbbá a sok bolygó alapján azt is tudjuk jósolni, hogy hány olyan csllag lehet, ami hasonló bolygóval bír, mint a föld. Ebből meg már csak extrapolálni kell. A valószínűségszámítás igenis releváns, de figyelni kell arra, hogy annál viszont nem több.
"Egyetlen adatból nem tudsz extrapolálni,"
Hol tanultál utoljára matematikát? Azt fogd már fel, hogy nem egy adat van! Van egy zsákod, és kihúzol belőle 1oo golyót, amiből 99 fehér és egy fekete. Most mondd meg, hogy miért hülyeség azt mondani, hogy a golyók 99%-a fehér és 1%a fekete, és azt becslést adni, hogy további 2oo golyót kihúzva valószínúleg 2 fehér lesz?
Az élet kialakulásának valószínűségét meg teljesen feleslegesen kevered ide, mert ez matek.
"Legalább még egy bolygó kellene a miénken kívül, amin bizonyíthatóan kialakult valamiféle életnek nevezhető akármi."
Ez nem így van. És persze a többi gondolat se helyes.
"Hol tanultál utoljára matematikát? Azt fogd már fel, hogy nem egy adat van! Van egy zsákod, és kihúzol belőle 1oo golyót, amiből 99 fehér és egy fekete. Most mondd meg, hogy miért hülyeség azt mondani, hogy a golyók 99%-a fehér és 1%a fekete, és azt becslést adni, hogy további 2oo golyót kihúzva valószínúleg 2 fehér lesz? "
Na már most a 100 golyó helyett mondhattál volna 10-et is, és akkor a valószínűséget máris 10%-ra becsülhetnéd, vagy kihúzhattál volna 1000 golyót, és akkor már csak 0,1%, végül is csak két nagyságrend különbség. Ez a számolás tökéletesen használhatatlan! Illetve fontos tény, hogy az extrapolálás nem ezt jelenti :D Ahhoz mindig kell két adat, amiből egy harmadikra következtetsz. Interpolálni elég gyakran szoktam, és az extrapolálás csak annyit jelent, hogy a keresett adat nem a megadott két adat között van, hanem mind a kettőnél több vagy kevesebb.
Na és aztán még egy dolog: tegyük fel, hogy 100 helyett vesszük az eddig általunk felfedezett, Földhöz hasonló bolygót. Kiszámolunk vele egy valószínűséget, mert tudomásunk szerint csak 1 bolygónk van, amin van élet. Na már most ezzel te képeztél egy nagyon-nagyon kis részhalmazt az Univerzum összes "lakható" bolygóján belül, és a számolgatásod, meg a valószínűséged csak erre a részletre vonatkozhat, a kívül eső részről pedig az égvilágon semmilyen információt nem hordoz.
Magának az élet kialakulásának valószínűségét azért kevertem ide, mert azért tudjuk, hogy hiába vannak optimális körülmények, attól az élet kialakulása még nem egy evidens, szükségszerű valami. Legalábbis ezt lehet sejteni, például abból, hogy mesterséges abiogenezist a mai napig nem sikerült produkálni.
Kedves kérdező!
A számtanban és a tudományban az extrapoláció nem teljesen ugyanaz. A valószínűségszámításról is kicsit más az elképzelésed, mint amit az jelent. A #35-ben írt eszmefuttatásodnak semmi köze a valószínűséghez, egyszerűen az másfajta fogalom.
A természetben vannak bizonyos törvények, amelyek univerzálisak (az általunk ismert világban igazak). Ennek alapján vannak olyan feltételek, amelyek nélkül nincs élővilág. Amíg nem találunk ilyen tulajdonságú helyeket, azt kell mondanunk, nem lehetséges másutt élet. De találtunk, tehát azt mondjuk, lehetséges (vagyis a tagadása hamis).
Az életfeltételeket rangsorolhatjuk. Így egyes feltételek megléte nagyobb valószínűséget ad az életnek, mint más, lényegtelenebb feltételek. A mai ismeretek szerint igen nagy azoknak a bolygóknak száma, amelyeken az élet szinte minden fontos feltétele adott. Kizárt, hogy azt mondhatnánk: attól az időponttól kezdve nem találhatunk több valószínű bolygót, mert már minden ilyent megtaláltunk. Ezért az idő múlásával egyre több olyan lesz, amelyen egyre több feltétel teljesül. A józan észnek erre csak az az alternatívája, hogy egyszer egy élettel teli bolygót találunk. De aki erre az időpontra nézve becslést ad, az már tényleg az alaptalan fantázia világa.
Még annyi: állítottak elő olyan vegyületet, amely képes a reprodukcióra. Ez már több, mint egy vírus. A folytatás még várat magára, de egyet s mást azért már tudunk az indulásról.
Találtak már élő anyagot aszteroidán. Azt viszont nem sikerült bizonyítani (kicsit nehéz), hogy nem a földről került a világűrbe, aztán vissza, hanem valódi külső.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!