Miért mondják, hogy "biztos" van földönkívüli élet?
A valószínűség tényleg nem bizonyosságot jelent. Mégis annak idején, amikor Dél-Afrika első gyémántjait találták, a geológusok azt valószínűsítették különféle földtani vizsgálatok alapján, hogy sok gyémántnak kell ott lennie. És valóban.
Sok más földi dologgal is így volt. Minél nagyobb volt valaminek a valószínűsége, annál biztosabb volt, hogy meg fogják találni, amit kerestek. Mindig bejött.
A Földön is találtak olyan vegyületeket extrém körülmények között, amelyekről tudják, hogy az élet keletkezésének alapfeltétele. Kiderült, hogy az élet (szerintem a szaporodás képessége, mint fontos alapfeltétel) nemcsak szénalapú lehet. Folynak konkrét kísérletek, elég biztatóak. Egyre több bizonyíték van az élet alapfeltételeinek tekintett viszonyok meglétére. Hangsúlyozom: az ilyenek száma növekvő. Abszurd lenne azt gondolni, hogy egy időponttól kezdve nem lesz több bizonyíték. Ezért abszurd lenne azt feltételezni, hogy nincs élet a Földön kívül. A teljes és elismert bizonyossághoz már csak olyan kevés kell, hogy ellentmond a józan észnek a tagadása. Sokkal jobban ellentmond, mint a létének elfogadása.
Szeretném jelezni, hogy a létezéshez elég egyetlen felmutatott példány. Föld-szerű bolygót már találtak, tehát létezik még egy. Idő kérdése, hogy kiderüljön: több is van. Általában életre alkalmas helyet pedig elég sokat találtak. Nem valószínűsége van, hanem konkrét felmutatott példányok. A nagy számok törvénye itt annyit jelent, hogy ilyen trend mellett az a józanabb gondolkodás, hogy keressünk, mert fogunk találni, nem pedig az, hogy felesleges keresni. Ilyen felfogással ma sok minden nem létezne a Földön.
Hallottál már a Drake-formuláról? Gondolom, nem. Akkor tessék:
Ezt úgy képzeld el, hogy ez nem veszi bele annak a lehetőségét, hogy talán vannak olyan élőlények, amelyeknek életfeltételei teljesen különböznek a mieinktől.
Pl.: meghalnak 1000°C-ban, csak 2000°C-ban életképesek; olyan anyagokra van szükségük, amely a Földi élőlényekre nézve halálos méreg. (ezzel kapcsolatban itt egy cikk, ami arról szól, hogy a bacik arzént hasznosítanak: [link]
Csak halkan említeném meg, hogy az olyan gondolkodásmód, mint hogy csak mi létezünk kész pont, oly kevés ismerettel, mint amivel mi rendelkezünk túlságosa elfogult.
ezt máshova írtam de ide is jó:
"Azért ez érdekes kérdés és megválaszolhatatlan, mert jelenleg még nem sikerült előállítani élettelen anyagokból élőt, így lényegében a kialakulás esélyére is csak tág becslések vannak (ha sikerülne is akkor is csak beszülhetnénk és nem lenne 100%-ban pontos az adat).
Nem találtunk még tőlünk független életfát (mint a családfa csak ennél a kiindulás az első sejt amelytől származunk, és a vége azok pl mi emberiség, fák, állatok, stb.)
Ezen adatok által akárki akárhogy veri magát a földhöz lehetséges hogy sosem alakult, és sosem fog kialakulni a sok-sok bolygón másik élet, mert az esély olyan kicsi hogy csak egyszer történhetett meg.
Mellesleg ezen adatok alapján az is lehetséges, hogy van élet a Titánon a Marson és a Földön is több egymástól független élet alakult ki, és ha esetleg eldobnánk egy követ az űrben bármerre, tuti hogy valami tőlünk független életet találna el.
Egyik lehetőséget sem sikerült még kizárni bárki bárhogy kapar az igaza mellett, legyen az akár 200+ IQ-val rendelkező tudós klassz egyenletekkel, vagy bárki más. Jelenleg itt tartunk akárki akármi mást is mond."
Ott nem akartam mélyebben belemenni abba, hogy az élethez nem feltétlenül szükségesek azok az anyagok amik a földi élethez szükségesek, hiszen ezek funkciót látnak el és más anyagok más elven is elláthatják ezt a funkciót...
Óvodás példával élve a DNS csupán csak információ tároló eszköz, mely nagyon nagy mennyiségű információt tárol, de egy számítógép memória is információt tárol, és nincsenek benne olyan anyagok amelyek kellenek az általunk ismert életformákhoz, így akkor akár azt a funkciót is elláthatná amit a DNS (és itt most nem akarok mélyebben belemenni a vitába a DNSben tárolt információ mennyiségéről vagy a méretékéről csak óvodás példával éltem).
Mellesleg nem igazán értem a kérdező miért tette fel a kérdését.
# 14/23 tegnapelőtt 00:06
"Istent, UFO-t, magyarokat, spagettiszörnyet"
ezen részletből is látszik hogy a tudásanyaga amikkel ti dobálóztok már megvan, aki nem látja az magára vessen és olvasson többet (nem a spagettiszörnyre gondolok, de akár arra is gondolhattam volna :P).
Jaaa és mindamellett én abban hiszek hogy több élet is van, de ez csak az én véleményem és semmikképpen sem tényszerűsíthető, és a kérdező hozzászólásaiból ítélve ő is így gondolja (de ezt nem állíthatom csak gondolom).
Egyebkent vannak a naprendszerben is olyan helyek, ahol az elet elkepzelheto: jupiter es a szaturnusz holdjai kozul nehanyat potencialis jeloltkent tart szamon a tudomnay. Pl. az Europa, amit vastag vizjeg borit, amin viszont nem latszanak kraternyomok. Ez arra utal, hogy a jeg alatt olvadt viz is van, ami repedesek menten idonkent elonti a felszint. A jeg alol kiomlo folyadek sargas-barnas nyomkat hagy a felszinen, ami szerves anyagok jelenletere is utalhat. Az elethez nincs szuksegg fenyre, ezt a foldon is lathatjuk.
Arrol nem is beszelve, hogy eleg nagy esely van arra is, hogy a marson regebben volt elet (geologiai nyomai vannak a folyekony viznek), es akkor mar nem kell meglepodin rajta, ha az elet is kialakult, az viszont ellenorizheto nyomokat hagy. A marsi misszio nem olyan valoszinutlenul tavoli jovoben erre akar valaszt is adhat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!