A végtelent milyen számhalmazon értelmezzük? +végtelen + (-végtelen) az mennyi?
A végtelen nem szám, így nem lehet műveletet végezni vele.
Ha mégis "szigorúan" számként kezeljük, és a végtelenhez bármit is hozzáadunk, ugyanúgy végtelent kapunk. Tehát a végtelenhez hozzáadunk mínusz végtelent, akkor is pontosan végtelen lesz az eredmény :p
Ez így önmagában hülyeség, mert tényleg nem végzünk ilyen műveleteket a végtelennel...
Értelmezés: Bármilyen halmazon lehet értelmezni. Ahogy valaki írta, lehet megszámlálható illetve megszámlálhatatlan végtelen számossága is egy halmaznak.
(+∞) + (-∞):
Ezt valójában határértékként lehet csak értelmezni. Mondjuk legyen egy f(x) = (x+1)/x függvény, meg egy g(x)=(2x-1)/x függvény. x=0-ban f plusz ∞, g pedig -∞. A kettő összege viszont véges szám, pontosan 3.
(Persze 0-ban nincs értelmezve az f+g függvény, de van ott határértéke, ami 3.)
Természetesen vannak olyan +∞ és -∞ határértékű függvények is, amiknek az összege (határértékben) nem véges.
Valojaban 4 szimbolumrol erdemes beszelni:
∞, -∞, 1/∞ es -1/∞
Anelkul, hogy leirnam a szabalyokat,
gonoloj a ∞-re mint "nagy szam" -∞ -re mint "nagy negativ szam"
1/∞ -re mint "kicsi" , -1/∞ mint "kicsi es negativ"
nagy+nagy = nagy
nagy*nagy = nagy
nagy-nagy = ? a franc tudja, lehet akar kicsi is vagy akar negativ is.
kics+kicsi=kicsi
kicsi*kicsi = kicsi
kicsi - kicsi abszolut erteke kicsi
stb...
kicsi* nagy = ? attol fugg, pozitivnak pozitiv lesz, de hogy pontosan mekkora is, kicsi, nagy vagy kozepes, az attol fugg...
Hát voltak félreértelmezések a válaszokban.
A végtelent matematikai fogalomként többféle értelemben
használhatjuk.
Az egyik értelme a függvénytanban a határértékkel függ össze, amikor az a kérdés, hogy ha a változó értéke tetszőleges lehet, például minden véges számnál nagyobb, vagy kisebb, akkor hogyan viselkedik a függvényérték. Ezt a határértékkel fejezzük ki.
Másik fontos értelmezés a halmazokkal kapcsolatos. Bármit nevezhetünk halmaznak, csak meg kell mondani, mik az elemei. Például a pozitív számok halmaza, törtfüggvények halmaza, vagy a kékkel csíkozott piros támlás székek halmaza. Ekkor megkérdezhetjük, hogy melyik halmazban van több elem. Ha a halmazban véges számú elem van, akkor ez nem ügy, de a végtelen számú, akkor már nehezebb válaszolni. Például mi van több, kettővel osztható szám, vagy öttel osztható szám, vagy egész szám. Erre találták ki a halmazműveleteket, ebben az értelemben a végtelennel is végzünk műveleteket, az eredmény pedig a végtelen minőségétől függ. Még annyit, hogy sokféle végtelen van, két fontos esetet szokás néven nevezni. A megszámlálhatóan végtelent (ez azt jelenti, hogy nagyság szerint sorba lehet rakni a halmaz elemeit), és a megszámlálhatatlan végtelent. Utóbbinak sok alfaja van.
Ha a matematikaszakos egyetemista barátod ilyen kérdést tett fel, vagy beugratni akart, vagy ő sincs tisztában a végtelen fogalmával.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!