Milyen fizikai jelenséggel, törvénnyel hozható kapcsolata az hogy akkor melegít legjobban a Nap ha a napsugarak hajlásszöge derékszög?
Minnél nagyobb hajlásszöügben érkeznek napsugarak a földfelszínre, annál nagyobb hőmennyiség jut egységnyi területre-> legnagyobb felmelegedés a trópusi övezetben van
jól mondta az előttem szóló, hoigy a föld gömb alakú, agy nem jut mindenhova úgyanakkora szög
északi sark 0 fok
északi sarkkör 23,5 fok
ráktérítő 66,5 fok
egyenlítő 90 fok
baktérítő 66,5 fok
déli sarkkör 23,5 fok
déli sark 0 fok
Ezen a fotón pl gyönyörűen látszik a légkör, mint lencse, és "burok" a Föld körül. Az ISS-ről fotózták, látszik rajta az USA fölött látott sarki fény, ami nem rég volt a hírekben.
Nem értem, mi a gondod. Légkörön belül a napsugarak hajlásszöge attól függ, hogy hogyan törte meg őket a légkör. Józan paraszti ésszel belátható,hogy a légkör pont annyira gömb alakú, mint a Föld. Tehát ha a légkört más és más beesési szögben éri a napfény, akkor a légkör határán az egységnyi felületre eső besugárzott hőmennyiség is egyre kevesebb a sarkok felé haladva (mivel a föld tengelye "majdnem" merőleges a keringési síkra). A sarkok felé haladva így a kevesebb hőmennyiséget hordozó napsugarak törnek meg a légkörön, tehát ott a földfelszín felé törő sugarak által hordozott hőmennyiség még kevesebb lesz.
Az egyenlítőnél a beesési szög derékszög, a légkör pedig a szennyezettségtől és a páratartalomtól függően teljesen áteresztő, tehát a hajlásszög is derékszög lesz. Ott a besugárzott hőmennyiség nagyobb része éri el a földfelszínt.
Azért,mert a napsugarak akkor legkoncentráltabbak,akkor vannak a részecskéi egymáshoz a legközelebb,és ezért akkor tudják a legjobban felmelegíteni a talajt,Ezt ottgon te is bizonyíthatod:végy 1 zseblámpát,és sötétben világíts derékszögben 1 asztalra.Aztán kezdd el forgatni.90fokban vannak a fény részecskéi egymáshoz legközelebb,ezért kis helyen a fény erősen fogja világítan az asztalt.De ha az asztalra 40-45fokosan világítasz,akkor a fény részecskéi szétszóródnak,ezért ugyan nagy helyet világít be,de gyengén.
Remélem én már tudtam kielégítő választ adni a kérdésedre.
Lehet, hogy erre gondoltál?
Az A0 = 1m²-es felületen átáramló energia a beesési szög miatt megváltozott felületen oszlik el, így a megvilágított felület egységére számított energia a szög csökkenésével csökken, a növekedésével pedig nő, közelít a maximumhoz.
Ha az A0 -a sugárzás irányára merőleges - felületen átáramló energia E0, akkor a fajlagos energia
q0 = E0/A0
A ferde felület nagysága
A1 = A0/sinα
A fajlagos energia
q1 = E0/A1 (E0, mert a beeső energia mennyisége nem változott)
q1 = E0/A0*sinα
q1 = q0*sinα
==========
Ebből látható a fajlagos energia beesési szögtől való függése.
DeeDee
***********
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!