Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen fizikai jelenséggel,...

Milyen fizikai jelenséggel, törvénnyel hozható kapcsolata az hogy akkor melegít legjobban a Nap ha a napsugarak hajlásszöge derékszög?

Figyelt kérdés
arra lennék kíváncsi hogy van-e valamilyen összefüggés az elnyelt hő,vagy a visszavert fény intenzitása és a napsugarak hajlásszöge között.
2011. nov. 1. 17:19
1 2
 1/14 Smartguy86 ***** válasza:
Az nem hajlásszög hanem beesési szög. És az az összefüggés, hogy a Föld gömb alakú, tehát nem érheti mindenhol derékszögben a fény a talajt. A légkör eleve nem engedi át a napfény egy részét, illetve a gömb alakból adódóan egységnyi földterületre se azonos besugárzott hőmennyiség jut.
2011. nov. 1. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
igen,azt tudom,de szándékosan használtam a hajlásszöget mert földrajzból így tanították.félreértetted a kérdést ,mert én egy optikai törvényre,összefüggésre gondoltam,szóval a jelenség fénytani magyarázatára.
2011. nov. 1. 18:03
 3/14 anonim ***** válasza:

Minnél nagyobb hajlásszöügben érkeznek napsugarak a földfelszínre, annál nagyobb hőmennyiség jut egységnyi területre-> legnagyobb felmelegedés a trópusi övezetben van

jól mondta az előttem szóló, hoigy a föld gömb alakú, agy nem jut mindenhova úgyanakkora szög

északi sark 0 fok

északi sarkkör 23,5 fok

ráktérítő 66,5 fok

egyenlítő 90 fok

baktérítő 66,5 fok

déli sarkkör 23,5 fok

déli sark 0 fok

2011. nov. 1. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Smartguy86 ***** válasza:
Úgy is van rá magyarázat! A Föld légköre úgy működik, mint egy hatalmas lencse. Töri a fényt. A fény egy része megtörik rajta, egy másik része pedig visszaverődik az űrbe. Ez szintén a beesési szögtől függ! Minél kisebb a beesési szög, annál nagyobb része verődik vissza és annál kevesebb törik meg a föld irányába.
2011. nov. 1. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 Smartguy86 ***** válasza:
Másfelől a légkör egyfajta prizmaként is funkcionál, ezért ad olyan változatos fényjátékot a lenyugvó és a felkelő nap.
2011. nov. 1. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Smartguy86 ***** válasza:

Ezen a fotón pl gyönyörűen látszik a légkör, mint lencse, és "burok" a Föld körül. Az ISS-ről fotózták, látszik rajta az USA fölött látott sarki fény, ami nem rég volt a hírekben.


[link]

2011. nov. 1. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
ezek mind jók és köszönöm,de nem ezt kérdeztem.a 3.nak:Minnél nagyobb hajlásszöügben érkeznek napsugarak a földfelszínre, annál nagyobb hőmennyiség jut egységnyi területre.ennek a magyarázatára lennék kíváncsi,nem pedig a következményére.előtte van a nyíl és nem utána,ha úgy érthető:) a 82%-os meg teljesen eltért a kérdés tárgyától,de azért neki is köszönöm a válaszát.
2011. nov. 1. 22:59
 8/14 Smartguy86 ***** válasza:

Nem értem, mi a gondod. Légkörön belül a napsugarak hajlásszöge attól függ, hogy hogyan törte meg őket a légkör. Józan paraszti ésszel belátható,hogy a légkör pont annyira gömb alakú, mint a Föld. Tehát ha a légkört más és más beesési szögben éri a napfény, akkor a légkör határán az egységnyi felületre eső besugárzott hőmennyiség is egyre kevesebb a sarkok felé haladva (mivel a föld tengelye "majdnem" merőleges a keringési síkra). A sarkok felé haladva így a kevesebb hőmennyiséget hordozó napsugarak törnek meg a légkörön, tehát ott a földfelszín felé törő sugarak által hordozott hőmennyiség még kevesebb lesz.


Az egyenlítőnél a beesési szög derékszög, a légkör pedig a szennyezettségtől és a páratartalomtól függően teljesen áteresztő, tehát a hajlásszög is derékszög lesz. Ott a besugárzott hőmennyiség nagyobb része éri el a földfelszínt.

2011. nov. 1. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim válasza:

Azért,mert a napsugarak akkor legkoncentráltabbak,akkor vannak a részecskéi egymáshoz a legközelebb,és ezért akkor tudják a legjobban felmelegíteni a talajt,Ezt ottgon te is bizonyíthatod:végy 1 zseblámpát,és sötétben világíts derékszögben 1 asztalra.Aztán kezdd el forgatni.90fokban vannak a fény részecskéi egymáshoz legközelebb,ezért kis helyen a fény erősen fogja világítan az asztalt.De ha az asztalra 40-45fokosan világítasz,akkor a fény részecskéi szétszóródnak,ezért ugyan nagy helyet világít be,de gyengén.


Remélem én már tudtam kielégítő választ adni a kérdésedre.

2011. nov. 1. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy erre gondoltál?


[link]


Az A0 = 1m²-es felületen átáramló energia a beesési szög miatt megváltozott felületen oszlik el, így a megvilágított felület egységére számított energia a szög csökkenésével csökken, a növekedésével pedig nő, közelít a maximumhoz.


Ha az A0 -a sugárzás irányára merőleges - felületen átáramló energia E0, akkor a fajlagos energia

q0 = E0/A0


A ferde felület nagysága

A1 = A0/sinα

A fajlagos energia

q1 = E0/A1 (E0, mert a beeső energia mennyisége nem változott)

q1 = E0/A0*sinα

q1 = q0*sinα

==========

Ebből látható a fajlagos energia beesési szögtől való függése.


DeeDee

***********

2011. nov. 2. 03:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!