Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Itt mégis miféle eredőről van...

Itt mégis miféle eredőről van szó? (árapály-jelenséggel kapcsolatos a kérdés)

Figyelt kérdés

"Ha a részletes számításokat - egyelőre csak a Föld-Holdrendszerre - elvégezzük, akkor azt találjuk, hogy a Föld-Hold-tengely környezetében az eredő erő a Föld középpontjától kifelé mutat, míg a Föld más részein bolygónk középpontja felé."


[link]


A "Mi okozza?" részen belül van.


Mert ha az említett részen a vonzóerők eredője a Föld középpontjától valóban kifelé mutatna, akkor az említett részen a testek elrepülnének az űrbe.


Vagy tévedek?


Ha pedig nem a vonzóerők eredőjéről van szó, akkor milyen erőknek az eredőjéről van szó?


2010. júl. 27. 21:24
 1/10 anonim ***** válasza:

A Főld és a Hold között kölcsönösen vonzóerő lép föl.

Ez az egyik erő.

A közös tömegközéppont körüli forgásból pedig egy tehetetlenségi erő, centrifugális erő adódik.

A két erő hatásvonala megeggyező, értelme ellentétes.


Ennek a két erőnek az eredőjéről van szó.

Az eredő:

A Főld Hold felőli oldalán az eredő a Hold felé mutat. Átellenes oldalon pedig ellentétes az értelme.

Mindkettő erő hatásvonala a Föld-Hold rendszer tömegközéppontjain átmenő egyenesre illeszkedik.

2010. júl. 28. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Tehát a Földnek a Föld-Hold-rendszer közös tömegközéppontja körüli keringése miatt fellépő centrifugális erőnek és a Hold tömegvonzásának az eredője az említett egyenes mentén a Föld középpontjából ugyan valóban kifelé mutat, de a nehézségi erő ennek ellenére is a Föld középpontja felé mutat a Föld felszínének minden pontján, azon is, ahol az előbbi erők eredője kifelé mutat.


Így van?

2010. júl. 28. 20:28
 3/10 anonim ***** válasza:
Majdnem így van. A nehézségi erő a Föld belselyébe mutat, de nem a középpontjába.
2010. júl. 28. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Továbbá, ha pontosak akarunk lenni - bizonyos határok között - akkor három erő egyensúlyáról van szó, a Föld-Hold rendszerben:


1. Hold vonzóereje

2. Föld forgásából adódó centrifugális erő

3. Föld gravitációs ereje. (nem nehézségi erő)


A -eset: A Föld, Hold felőli oldalán:


-A Hold vonzóereje a Földből kifelé mutat (a Hold felé).

-Centrifugális erő a Földből kifelé mutat (a Hold felé).

-A Föld gravitációs ereje a Föld közponja felé mutat.


B -eset: A Föld, Holdtól átellenes oldalán:


-A Hold vonzóereje a Föld belselyébe mutat ( a Hold felé).

-Centrifugális erő a Földből kifelé mutat (a Holdal ellentétes irányba)

-A Föld gravitációs ereje a Föld közponja felé mutat.


Látható, hogy mindkét esetben az 1.) ill. a 2.) erő határozza meg az eredőt, mivel a Föld gravitációs vonzóereje, mindkét esetben vonzó tipusú. A cikk, így én se említettem a harmadik erőt, de a teljesség kedvéért most megtettem.


-A centrifugális erő az A -esetben elősegíti a Hold vonzóerejét, a B -esetben pedig "gátolja".

-A Hold vonzóereje az A -esetben nagyobb, mint a B -esetben.

2010. júl. 28. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Értem. Azt azért szeretném hangsúlyozni, - nem tudom, figyelembe vetted-e -, hogy a centrifugális erőnél itt a Földnek a Föld-Hold-rendszer közös tömegközéppontja körüli keringése miatt fellépő centrifugális erőről van szó, és nem a Földnek a saját tengely körüli forgásából fakadó centrifugális erőről.


A saját tengely körüli forgás miatti centrifugális erő értelemszerűen mindenhol kifelé hat, a Holdhoz közelebbi és a Holdhoz távolabbi félen is.


De az a centrifugális erő, ami az miatt keletkezik, hogy a Föld a Föld-Hold rendszer tömegközéppontja körül kering, szerintem nem segít a Holdnak odahúzni a vizet a Földnek a Holdhoz közelebbi oldalán a hozzá közeli részhez.

2010. júl. 28. 21:18
 6/10 A kérdező kommentje:

"A nehézségi erő a Föld belselyébe mutat, de nem a középpontjába."


Utána viszont te is arról írsz, hogy a Föld központjába mutat.


???

2010. júl. 28. 21:19
 7/10 anonim ***** válasza:

"A saját tengely körüli forgás miatti centrifugális erő értelemszerűen mindenhol kifelé hat, a Holdhoz közelebbi és a Holdhoz távolabbi félen is.


De az a centrifugális erő, ami az miatt keletkezik, hogy a Föld a Föld-Hold rendszer tömegközéppontja körül kering, szerintem nem segít a Holdnak odahúzni a vizet a Földnek a Holdhoz közelebbi oldalán a hozzá közeli részhez."


Igen, én valóban a Föld forgásából származó centrifugális erőről irtam.

De a közös tömegközéppont körüli forgás miatt föllépő centrifugális erő is a Földből mindig kifelé mutat. Ennek oka a következő:

A két égitest ugye közös tömegközéppont körül ellipszis alakú pályán kering. A Föld sokkal nagyobb tömegű, mint a Hold ( 81,3 szorosa) , az utóbbinak a Föld középpontjához viszonyított mozgása jól közelíthető körmozgással.

A két test a közös tömegközépponton átmenő tengely körül 27.32 nap alatt tesz egy teljes fordulatot.

Sulypont számítások azt eredményezik, hogy a közös tömegközéppont a Föld belselyében van, a központtól 0,732 R(föld) távolságra.

Ebből pedig az következik, hogy ez a centrifugális erő is a Földből kifelé mutat.


"A nehézségi erő a Föld belselyébe mutat, de nem a középpontjába."


Utána viszont te is arról írsz, hogy a Föld központjába mutat.


???"


Nem. A nehézségi erő nem egyenlő a gravitációs erővel.


A gravitációs erő a Föld, mint test által létrehozott tömegvonzásból adódó erő.


A nehézségi erő: A gravitációs erő, és a Föld saját tengelye körüli forgásából adódó centrifugális erő eredője;

Ez az egyik oka annak, hogy g értéke szélességi fokonként különböző. ( Egyenlítőn a legkisebb, mert ott maximális a centrifugális erő, sarkokon a legnagyobb, mert ott a legkisebb a centrifugális erő (majdnem 0)).

2010. júl. 29. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Ha a nehézségi erő az űrbe mutatna a Föld felszínének valamely részén, akkor az ott lévő dolgok az űrben landolnának...
2010. júl. 31. 00:48
 9/10 A kérdező kommentje:
Vagy tévedek?
2010. júl. 31. 00:48
 10/10 anonim ***** válasza:

Nem mutat az űrbe a Föld felszínén a nehézségi erő. De tegyük fel, hogy valahol odamutat.

Ebben az esetben is létrehozhatóak olyan körülmények, hogy az ott levő dolgok a Föld felszínén maradjanak.

2010. júl. 31. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!