Légyszi magyarázzátok meg miért a D a helyes válasz.
A) szigma-kötés
B) pí-kötés
C) mindkettő
D) egyik sem
Állítás:
Minden molekularácsos anyag halmazaiban megtalálható.
Itt a D a helyes válasz, én pedig az A-t írtam, azért mert a molekularácsban molekulák vannak ugye, és a molekulákat alkotó atomokat kovalens kötés tartja össze, és minden molekulában van minimum egy kovalens kötés, ami ugye szigma kötés. Ezért a szigma kötés a molekularácsban megtalálható nem?
"molekularácsos anyag halmazaiban" szerintem itt arra kíváncsi hogy mi tartja össze a molekulákat a molekularácsban(másodrendű kötések).
Szigma kötések az atomrácsos anyagokat tartja össze.
2011. nov. 3. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
2/11 anonim válasza:
Azért a 'D' a helyes válasz, mivel a molekularácsban a molekulák között nem elsőrendű hanem másodrendű kötések tartják fent a kapcsolatot, tehát dipol-dipol kölcsönhatásról, diszperziós kölcsönhatásról illetve H kitésről beszélhetünk.... :)
2011. nov. 3. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
3/11 A kérdező kommentje:
Hát igen-igen, de a halmazon belül vannak kovalens kötések is. Mert akkor írhatták volna azt: Molekularácsban a részecskéket összetartó erő, vagy ilyesmi. Mert ez így eléggé félrelehet értelmezni.
2011. nov. 3. 21:56
4/11 A kérdező kommentje:
A 2.-ik pedig nem értette meg amit írtam. Azt tudom, hogy mi tartja fent a kapcsolatot a molekularácsban, de a molekularácsos anyag halmazaiban molekulák vannak, a molekulákat alkotó atomokat pedig kovalens kötés (minimum 1 szigma kötés tartja) össze. Egyébként molekularácsban nem csak diszperziós, dipol-dipol, hidrogént kötőerők tarthatják fent, hanem indukált dipólus-dipólus kötőerő is, meg ion-dipolus kölcsönhatás. (Van-der-waals féle kötések)
2011. nov. 3. 21:58
5/11 anonim válasza:
Szerintem ez a megfogalmazás így helyes... Akkor lenne jó a te válaszod ha azt kérdeznék hogy milyen kötés fordul elő biztosan a molekularácsos anyagok molekuláiban :)
2011. nov. 3. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
6/11 Silber válasza:
Nem rossz az okfejtés, de csak egy kis részt fed le a kristályokból. Ugyanis az oké hogy a SiO2-molekulák között kvázi szigma kötések találhatók, de a nemesgázok is molekularácsban kristályosodnak.
2011. nov. 3. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
7/11 anonim válasza:
En azt hittem, hogy a SiO2 atomracsos szerkezetu... Es igen, azt hiszem a nemesgazok miatt bukik az allitas a "minden" kitetel miatt, ugyanis a nemesgazokban nincsenek elsorendu kotesek, megis molekularacsot alkot. Bar en is inkabb azt tartom valoszinubbnek, hogy a kerdes arra vonatkozik, hogy mi a racson beluli osszetarto ero...
2011. nov. 3. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
8/11 anonim válasza:
A kérdező jól gondolja, hogy a kérdésre adott helyes válasznak nem korrekt a C válasz, ha tud ellenpéldát mondani.
Ez az ellenpélda lehet például a hidrogén.
A hidrogén molekularácsos anyaghalmaz, de pi-kötés nincsen benne!
Molekulán belül kizárólag szigma kötés van, a molekulák között pedig Van der Waals erők hatnak, tehát nyoma sincs pi kötésnek, azaz jelen esetben a C válasz hamis.
2011. nov. 4. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
9/11 anonim válasza:
a NEMESGÁZOK a kulcsszó..
mivel minden molekularácsos anyag kristályrácsában vannak szigma-kötések, kivétel a nemesgázokéban, mert ők csak atomos állapotban vannak jelen a molekularácsban..
emelt érettségi:) hogy ment?
2011. nov. 6. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
10/11 A kérdező kommentje:
jól, csak gondolkoztam:) 3 hibám lesz ha minden oké.......... ez az egyik:D
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!