Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent az árapály-jelenség...

Mit jelent az árapály-jelenséggel összefüggő alábbi dolog?

Figyelt kérdés

"Ha a Hold nem az Egyenlítő fölött jár, az árapály aszimmetrikussá válik. A Hold magas deklinációja esetén a különböző földrajzi szélességû helyeken a tengerjárás menete eltérő"


[link]

A 3. ábrát nézzétek meg.


Próbáljátok a lehető legegyszerűbben, nem tanulok sem fizikát, sem földrajzot, a válaszokat ezt szem előtt tartva írjátok. Úgy is jó, hogy emiatt x szélességi kör mentén ilyen a tengerjárás, y szélességi kör mentén pedig amolyan.


2011. febr. 1. 20:39
 1/8 A kérdező kommentje:
Azt értem, hogy mi a Hold deklinációja, erre nem kell kitérni.
2011. febr. 1. 20:41
 2/8 anonim ***** válasza:
Ott a legjelentősebb az árapály (partvonal befolyását nem számítva), ahol legmagasabban van a Hold. Ez a hely déli és északi 28 szélességi fok közt vándorol.
2011. febr. 1. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

"Ott a legjelentősebb az árapály, ahol legmagasabban van a Hold."


Ezt hogy érted?


Ebben mi az aszimetria?

2011. febr. 1. 22:17
 4/8 anonim ***** válasza:
Az árapály nagysága függ a Hold vonzásától. A Hold maga felé vonzza a víz tömegét. A dagály ott magasabb, ahol a Hold van. Ha az Egyenlítő a szimmetriatengely, akkor úgy-e a szimmetria tengely két oldalán különféle a víz magassága, tehát asszimetrikus. Ezen felül a Holdhoz közelebb eső szélességi körökön a legmagasabb a dagály, a Holdtól legtávolabb esőn a legalacsonyabb a dagály, tehát eltérő a különböző szélességi körökön. Jó a magyarázó ábra. Talán az a kulcsszó a megértéshez, hogy az Egyenlítőt nevezzük ez esetben szimmetria tengelynek. Ezt kell tehát nézni, hogy az Egyenlítő két oldalán nem egyforma. Amúgy mellékesen mondom, hogy a Nap vonzóereje is hozzájárul az apály - dagály jelenséghez. Mégis Hold a döntő, mert lényegesen közelebb van. A tömegvonzásnál a távolság sokat számít.
2011. febr. 1. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

"A Hold magas deklinációja esetén a különböző földrajzi szélességû helyeken a tengerjárás menete eltérő"


Viszont akkor is a Föld Holdhoz legközelebbi helyén és a túloldalán a legmagasabb a dagály, ha a Hold az Egyenlítő fölött halad...

Tehát a "tengerjárás menete eltérő" szerintem többet jelent.


Egyébként a Föld Holdtól legtávolabbi pontján szintén dagály van a Föld Föld-Hold-rendszer tömegközéppontja körüli forgása miatti centrifugális erőből fakadóan.

Nem állítom, hogy ezt nem tudtad, csak megjegyeztem a teljesség kedvéért.

2011. febr. 1. 23:03
 6/8 A kérdező kommentje:

Tehát bárhol is van a Hold, a Föld különböző pontjain különböző a vízszint. (Az egyszerűség kedvéért tekintsük az egész bolygónkat egy nagy óceánnal befedettnek.)


Ha a fenti rész nem jelentene többet ennél, akkor nem lenne hangsúlyozva, hogy "a Hold magas deklinációja esetén".

2011. febr. 1. 23:07
 7/8 anonim ***** válasza:

Hali. Mellékesen megjegyzem, pont tegnapelőtt néztem néztem a CERN hadronütköztető építéséről a filmet, és döbbeneteset mondtak, hogy a múszerek tervezésénél a Hold vonzerejét is bele kellett tervezni, mert még a hegyekre is hatással van az árapály, és tönkreteheti a méréseket, vagy a kísérleteket az az eszméletlen kis elmozdulás is....


Na, ez nekem is új volt.

2011. febr. 6. 02:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Ez valóban érdekes dolog, nekem is újat mondtál vele.
2011. febr. 6. 13:50

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!